Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa zlecenie podczas ciąży a zasiłek macierzyński

Michał Berliński • Opublikowane: 2020-04-24

Jestem w ciąży, za około miesiąc mam termin porodu. Podpisuję umowę-zlecenie ze składką chorobową na 3 tygodnie. Mam przeprowadzać szkolenia i dostanę za to ok. 4,5 tys. zł na rękę. Planuję w ten sposób zapewnić sobie zasiłek macierzyński. Jak będzie obliczana jego kwota w tej sytuacji? Będzie to niepełny miesiąc pracy. Jak rozplanować te szkolenia, skoro przypada przełom miesiąca? Czy ma znaczenie, kiedy otrzymam wynagrodzenie? Zleceniodawca podchodzi do tematu elastycznie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Umowa zlecenie podczas ciąży a zasiłek macierzyński

Kwestie związane z urlopami macierzyńskimi i ogólnie zestawienia ciąży z pracą są zawsze problematyczne, biorąc pod uwagę możliwości korzystania ze zwolnienia lekarskiego oraz dalej urlopu macierzyńskiego. Polskie prawa co do zasady chroni kobiety w ciąży, jednak jak od wszystkiego są pewne wyjątki.

Zgodnie z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy „pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy”.

Składka chorobowa i aktualna umowa kobiety w ciąży

Oczywiście w Pani przypadku mamy do czynienia z umową-zlecenia. Kobieta zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia, która chciałaby w przyszłości otrzymać zasiłek macierzyński, powinna zatem zadbać o to, aby objęto ją ubezpieczeniem chorobowym. W tym celu powinna zgłosić do zleceniodawcy chęć odprowadzania składki chorobowej. W Pani przypadku ta składka będzie odprowadzona. Proszę pamiętać o dacie obowiązywania umowy. Zasiłek macierzyński przysługuje bowiem jedynie tym kobietom, które posiadają aktualne zatrudnienie w dniu porodu. Istotne zatem jest, aby umowa nie wygasła przed dniem urodzenia dziecka.

Brak ochrony kobiety w ciąży przy umowie-zleceniu

W umowie-zlecenia brak ochrony. Ciąża nie stanowi w tym przypadku kategorii ochronnej. Zleceniodawca może zatem w każdym momencie zwolnić kobietę spodziewającą się dziecka. Co więcej, jeśli umowa zlecenie wygasa przed dniem porodu, to nie zostanie ona automatycznie przedłużona, jak w przypadku umowy o pracę. W takim przypadku, przyszła mama zostanie – w dniu narodzin dziecka – bez umowy i bez prawa do zasiłku macierzyńskiego. I teraz kwestia dla Pani najważniejsza, to jest wynagrodzenie. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi średnia podstawa wymiaru składki chorobowej z 12 pełnych miesięcy poprzedzających miesiąc porodu (co do zasady, jest to więc średnie wynagrodzenie brutto z umowy zlecenia z ostatniego roku), pomniejszona o ustawowy wskaźnik w wysokości 13,71%.

Wynagrodzenie z umowy otrzymane przed porodem

Jeśli umowa-zlecenie wykonywana była krócej niż 12 miesięcy, to do średniej uwzględnia się tylko te pełne miesiące, w których umowa była rzeczywiście wykonywana. W praktyce możliwa jest więc sytuacja, w której umowa zawarta została zaledwie miesiąc przed porodem. W takim przypadku podstawa wymiaru zasiłku równa będzie wynagrodzeniu brutto z tego jednego miesiąca i najlepiej, aby to wynagrodzenie otrzymać jeszcze przed datą porodu. Liczy się okres przed, więc jeśli otrzyma Pani 4,5 tys. zł dwa dni przed porodem, to od tej podstawy obliczany będzie macierzyński. Jeśli zaś po, to niestety, ale nie zostanie to uwzględnione w obliczaniu podstawy. Przepisy mówią o otrzymanym wynagrodzeniu, dlatego też skłaniałbym się ku jego otrzymaniu przed dniem porodu.

Mam nadzieję, że to wszystko już się Pani rozjaśniło. Jeśli nie, to oczywiście nie kończymy tematu i pozostaję do Pani dyspozycji w formie pytań dodatkowych.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo?

Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo?

Przebywam na zwolnieniu lekarskim (L4). Chciałbym wiedzieć, czy w wypadku przerwania okresu zasiłkowego w dzień wolny od pracy (brak orzeczonej...

Zasiłek rodzinny bez zgody męża

Od kilku lat jestem w separacji z mężem. Jestem osobą bezrobotną i bez prawa do zasiłku. W zeszłym miesiącu tego roku sąd okręgowy...

 

Ciąża podczas świadczenia rehabilitacyjnego

Właśnie dowiedzieliśmy się z żoną, że jest w ciąży. Żona z tej chwili jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Wcześniej była na rocznym...

 

Nowa praca a zasiłek

Kilka miesięcy temu urodziłam dziecko. Umowę o pracę miałam do zeszłego miesiąca. Od razu po porodzie napisałam wniosek o urlop macierzyński...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »