Indywidualne Porady Prawne
Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-05-31
Pracownik pracuje u nas od 6 miesięcy na umowę o pracę na czas określony i chce skorzystać z urlopu ojcowskiego (dziecko urodzone w 2017 roku). Rozumiem, że musimy wyrazić zgodę. Kto wypłaca wynagrodzenie? Czy trzeba wykazać taki rodzaj urlopu np. w formularzach ZUS? Czy pracownik może wielokrotnie korzystać z takiego urlopu (tzn. na jakiej podstawie mam pewność. iż nie brał takiego u poprzedniego pracodawcy)?
Zgodnie z art. 1823 ustawy Kodeks pracy „pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
1) do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
2) do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia”.
Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika – ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Z powyższego wynika, że muszą Państwo wyrazić zgodę na urlop, jeśli pracownik spełnia do niego warunek. Aby ustalić, czy nie korzystał z tego urlopu wcześniej, należy zajrzeć do świadectwa pracy od poprzedniego pracodawcy – tam powinna się znaleźć informacja, czy pracownik taki urlop wykorzystywał.
Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje w ramach ubezpieczenia chorobowego i zawsze jest finansowane z funduszu chorobowego ZUS. Natomiast czym innym jest kwestia realizacji samej wypłaty świadczenia. Płatnikiem zasiłku może być bowiem:
Informacja o wykorzystaniu urlopu przez pracownika zawsze powinna trafić do ZUS-u.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):