Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ustalenie choroby zawodowej podczas zasiłku przedemerytalnego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-09-29

Mam 59 lat obecnie przebywam na zasiłku przedemerytalnym (od lipca 2016). W 2015 roku zostałam zwolniona z pracy – likwidacja stanowiska pracy. Pół roku przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Komisja ZUS przyznała mi 1 miesiąc świadczenia rehabilitacyjnego. Odwołam się od decyzji i następna komisja stwierdziła, że mogę pracować. W odwołaniu napisałam, że staram się o chorobę zawodową. Postępowanie prowadzone było w toku. Obecnie po badaniach w instytucie medycyny pracy stwierdzono chorobę pochodzenia zawodowego. Decyzję o przyznaniu choroby zawodowej otrzymałam w kwietniu 2017 r. Chcę złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o pogorszeniu stanu zdrowia, wniosek o rentę i ustalenie choroby zawodowej. Czy będąc na zasiłku przedemerytalnym, mogę to zrobić?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Za chorobę zawodową uważa się chorobę określoną w wykazie chorób zawodowych, o którym mowa w art. 237 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy, jeżeli została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy. Ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy na skutek choroby zawodowej przysługuje renta z tytułu tej niezdolności. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy wypadkowej przy ustalaniu prawa do renty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy emerytalnej.

Zgodnie z treścią art. 57 ust. 1 ustawy emerytalnej renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki – m.in. jest niezdolny do pracy.

Fakt, iż ma Pani chorobę zawodową, nie czyni Pani automatycznie niezdolnej do pracy.

Orzeczenie o niezdolności do pracy uzasadniającej przyznanie prawa do renty wydaje lekarz orzecznik ZUS, biorąc pod uwagę charakter i stopień naruszenia sprawności organizmu oraz rokowania odzyskania zdolności do pracy.

Musi Pani więc złożyć wniosek do ZUS-u o rentę z tytułu choroby zawodowej. Osoba pobierająca zasiłek lub świadczenie przedemerytalne może jednoczenie posiadać prawo do renty rodzinnej, renty z tytułu niezdolności do pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »