Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ustalenie terminu początkowego okresu ochronnego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-07-10

Od kiedy zaczyna się dla mnie okres ochronny przed emeryturą? Jestem kobietą, urodziłam się 21 stycznia 1959 roku. Proszę o ustalenie terminu początkowego okresu ochronnego z podaniem dnia i miesiąca.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Szybka i bardzo konkretna odpowiedź
Magdalena
Bardzo sprawna, szybka, fachowa rzetelna pomoc. 
Beata
Bardzo uprzejmie dziękuję za dotychczasową pomoc. Odpowiedź jest wyczerpująca mimo, że problem jest bardzo szeroki.
Janina
Bardzo dziękuję. :) Odpowiedz wyczerpująca - jestem zadowolona
Grażyna
Porada prawna konkretna, odpowiedź wyczerpująca, z podaniem podstawy prawnej. Usługa wykonana w ustalonym terminie. Zdecydowanie polecam.
Barbara, 55 lat

Zgodnie z art. 39 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2016r., poz. 1666) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Do końca 2012 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, względnie 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637), obowiązująca od 1 stycznia 2013 r., wydłuża wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Wydłużenie to jest wprowadzane stopniowo, każdy kolejny kwartał powoduje wzrost wieku emerytalnego o miesiąc. Oczywistym następstwem tego jest równoległe przesuwanie się okresu ochronnego z art. 39, obejmującego 4 lata wstecz od rosnącego co kwartał wieku emerytalnego aż do osiągnięcia 67 lat.

Obecnie kobiety urodzone w styczniu 1959 r. osiągną wiek emerytalny w lutym 2021 r. a wiec ich okres ochronny wynoszący 4 lata rozpoczął się w lutym (dla Pani rozpocznie się 21 lutego) 2017 r. Przy czym od października 2017 r. wiek emerytalny kobiet zostanie obniżony do 60 lat, ale na chwilę obecną obowiązują nadal przepisy ustawy z 2013 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Ile można dorobić na wcześniejszej emeryturze?

Mąż jest na wcześniejszej emeryturze. Ie mąż może dorobić do swojej emerytury w nie swoim zakładzie pracy? Jest to emeryt z wcześniejszą...

Przejście na emeryturę nauczyciela z art. 88 KN

Czy mogę przejść na emeryturę z artykułu 88 KN? Mam 59 lat, w tym roku skończę 37 lat pracy. Do 31 grudnia 2008 roku nie złożyłam podania...

Brak opłacania składek na FEP

Pracowałem jako monter instalacji gazowych i kierowca pojazdu uprzywilejowanego pogotowia gazowego. Od 2009 r. zakład pracy nie opłacał składek na FEP,...

Uzyskanie prawa do pełnej emerytury oraz podwyżki świadczeń

Urodziłem się w kwietniu 1957 r., mam ukończoną 5-letnią szkołę średnią. Byłem zatrudniony w jednostkach PKP od 1977, w tym od 1978 do 2015...

Pomoc w gospodarstwie babci a staż pracy

W latach 1972–1975 odbywałem naukę w szkole średniej, jednocześnie pomagałem w gospodarstwie rolnym mojej babci, które miało 12 arów...

Emerytura opiekuna dziecka niepełnosprawnego

Pracownik jest opiekunem dziecka niepełnosprawnego i otrzymuje świadczenie. Jednocześnie pracuje, ale chce złożyć wniosek do ZUS-u o emeryturę...

Okres bez odprowadzania składek a staż pracy

Chciałbym przejść w wieku 60 lat na wcześniejszą  emeryturę z racji pracy wykonywanej w szczególnych warunkach. Przez 6 miesięcy miałem...

Za jaką część miesiąca mam dostać emeryturę?

Mam przyznaną emeryturę przez ZUS od 29.09.2016 r., tj. od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. ZUS naliczył mi tylko wielkość pierwszej...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »