Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzyskanie wyrównania emerytury za poprzednie lata

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-11-27

Złożyłam wniosek o emeryturę, gdy miałam 62 lata, opóźniłam się z wnioskiem o 2 lata, ponieważ mieszkam za granicą i nie śledziłam prawa emerytalnego w Polsce. W Polsce zaczęto mi wypłacać emeryturę od 2014 r. Czy mogę uzyskać wyrównanie za te lata?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Szybka i bardzo konkretna odpowiedź
Magdalena
Bardzo sprawna, szybka, fachowa rzetelna pomoc. 
Beata
Bardzo uprzejmie dziękuję za dotychczasową pomoc. Odpowiedź jest wyczerpująca mimo, że problem jest bardzo szeroki.
Janina
Bardzo dziękuję. :) Odpowiedz wyczerpująca - jestem zadowolona
Grażyna
Porada prawna konkretna, odpowiedź wyczerpująca, z podaniem podstawy prawnej. Usługa wykonana w ustalonym terminie. Zdecydowanie polecam.
Barbara, 55 lat

Na początek przytoczę dwa przepisy z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a następnie wyjaśnię ich znaczenie w kontekście zadanego pytania.

Pierwszy z przepisów to art. 100, który brzmi następująco:

Art. 100 [Powstanie prawa do świadczeń]

1. Prawo do świadczeń określonych w ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Jeżeli ubezpieczony pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane na podstawie przepisów Kodeksu pracy, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty szkoleniowej powstaje z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku, świadczenia lub wynagrodzenia.

Natomiast art. 129 ma treść:

Art. 129 [Termin płatności świadczeń]

1. Świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu, z uwzględnieniem ust. 2.

2. W razie zgłoszenia wniosku o rentę rodzinną w miesiącu przypadającym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć ubezpieczonego, emeryta lub rencisty, rentę rodzinną wypłaca się od dnia śmierci, nie wcześniej jednak niż od dnia spełnienia warunków do renty przez uprawnionych członków rodziny.”

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pierwszy z wymienionych przepisów mówi o prawie do świadczeń, w tym emerytalnych, które nabywa się z chwilą spełnienia wszystkich przesłanek do nabycia emerytury, czyli uzyskania określonego wieku, legitymowania się określonym stażem pracy itd. Pani pisze, że nabyła je w wieku lat 60.

Drugi z przepisów dotyczy natomiast wypłaty świadczeń, a więc nie nabycia prawa do świadczeń tylko ich wypłaty. Pani złożyła wniosek w 2014 r., a więc dwa lata po nabyciu uprawnień.

Tak więc, jak widać, w świetle polskiego prawa emerytalnego nabycie prawa do emerytury i prawa do jej wypłaty to zupełnie dwie inne rzeczy.

Aby nie być gołosłowną, powołam wyroki sądów potwierdzających moje wyjaśnienie.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 listopada 2015 r. III AUa 156/15

Istnienia prawa do świadczenia, związanego ze spełnieniem ustawowych warunków nabycia tego prawa, nie można jednak utożsamiać z przyznaniem, a tym bardziej z wypłatą świadczenia.

Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 21 kwietnia 2015 r. I UK 329/14.

Generalną zasadą prawa ubezpieczeń społecznych w zakresie, w jakim reguluje ono uprawnienia do świadczeń emerytalno-rentowych, jest to, że owe świadczenia wypłaca się na wniosek zainteresowanego, poczynając od dnia powstania prawa do emerytury lub renty, to jest od dnia spełnienia ustawowych warunków, zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.). Chodzi tu o przesłanki, które musi spełnić osoba uprawniona do świadczenia, nie zaś o samo ziszczenie się ryzyka socjalnego. Należy jednak podkreślić odrębność nabycia prawa do świadczenia od prawa do jego wypłaty i stwierdzić, że są to instytucje regulowane odrębnymi przepisami, mające różne znaczenie w obrocie prawnym. O nabyciu prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego stanowi art. 100 ust. 1 ustawy przewidujący powstanie prawa do świadczeń z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, natomiast o wypłacie – art. 129 ust. 1 ustawy, nakazujący wypłacanie świadczenia od dnia powstania prawa, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu. Wynika stąd, że istnienia prawa do świadczeń, związanego ze spełnieniem ustawowych warunków nabycia tego prawa nie można utożsamiać z przyznaniem (i wypłatą) świadczenia. Ustalenie prawa do świadczenia przez stwierdzenie spełnienia jego warunków nie odpowiada przyznaniu świadczenia. Jeżeli zatem przesłanki uprawniające do świadczenia zostały spełnione przed datą złożenia wniosku o to świadczenie, to jego przyznanie nie może nastąpić wcześniej niż od miesiąca, w którym ten wniosek zgłoszono.

Tak więc przykro mi, ale jeżeli dopiero w 2014 r. złożyła Pani wniosek o wypłatę emerytury, to dopiero od miesiąca złożenia wniosku może się Pani domagać wypłaty, niestety za okres wcześniejszy nie jest możliwe wyrównanie, nawet jeśli nie znała Pani obowiązujących regulacji prawnych. Najwcześniejszym momentem wypłaty emerytury jest bowiem dzień złożenia wniosku przez Panią.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Naliczenie emerytury w sposób korzystny dla nauczyciela

Jestem nauczycielką z 36-letnim stażem pracy. Do 2008 r. przepracowałam w zawodzie nauczyciela 14 lat, więc nie przysługuje mi prawo na tzw. starych...

Przeliczenie emerytury na starych zasadach

Czy można ubiegać się o przeliczenie emerytury z urzędu (po rencie 3. grupy) na starych zasadach (wiek emerytalny osiągniętym w 2016 r.)? Ponad...

Emerytura wychowawcy w internacie

Od wielu lat pracuję w ośrodku szkolno-wychowawczym, przede wszystkim jako nauczyciel i wychowawca w internacie (szczegóły okresów zatrudnienia...

Staranie się o emeryturę mundurową

Czy mogę starać się o emeryturę mundurowa, która obejmuje służbę celną? Mam 57 i od 26 lat jestem zatrudniona w Izbie Celnej jako...

Doliczenie do stażu pracy nauczyciela pracy w gospodarstwie rolnym rodziców

Urodziłam się w listopadzie 1970 roku. Jestem nauczycielem. Jaki okres mogę zaliczyć do stażu pracy, jeśli pracowałam w gospodarstwie rolnym...

Powołanie na stanowisko prezesa spółki z o.o. a emerytura

Moje pytanie dotyczy emeryta pobierającego emeryturę policyjną, którego spółka z o.o. chciałaby powołać na stanowisko prezesa. Czy taki emeryt...

Praca za granicą a pozbawienie do polskiej emerytury

Od 27 lat pracuję i mieszkam za granicą, w Szwajcarii. Niedawno uzyskałam prawo do świadczenia emerytalnego za okres przepracowany w Polsce,...

Emerytura nauczyciela z długim stażem

Mama jest nauczycielem z długim stażem – pracuje ciągle w zawodzie od 1978 roku, w październiku 2017 roku kończy 60 lat. Czy może...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »