Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

W którym momencie przejść na emeryturę?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-05-25

W dniu 13.04.2017 nabieram praw do emerytury i mam dylemat, czy złożyć wniosek o emeryturę w dniu 31marca i pójść na emeryturę z dnia 30 kwietnia 2017 lub złożyć wniosek np. 15czerwca i pójść na emeryturę w lipcu 2017. Nadmieniam, że w obu przypadkach po rozwiązaniu umowy o pracę po kilku dniach znów podejmuję pracę na tym samym stanowisku. Jaki wpływ będzie miał wskaźnik waloryzacji na moją emeryturę? Jeśli moja hipotetyczna emerytura wyniesie ok. 4000 zł, czy warto czekać do lipca i dostać emeryturę wyższą np. o 100 zł na miesiąc, a w ciągu 2 miesięcy nie pobrać ok. 8000 zł?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

W żadnym wypadku nie może Pan złożyć wniosku w czerwcu. Bo dostanie Pan automatycznie niższą emeryturę Waloryzacja składek i kapitału polega na pomnożeniu zgromadzonych na koncie ubezpieczonego w ZUS-ie składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji.

Waloryzacji podlega kwota składek zewidencjonowanych na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana, powiększona o kwoty z tytułu wcześniejszych waloryzacji. Waloryzacja składek przeprowadzana jest corocznie, od dnia 1 czerwca każdego roku.

Kwota składek po dniu 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, jest dodatkowo waloryzowana kwartalnie.

Jeśli ustalanie emerytury następuje:

  • w I lub II kwartale (ale do maja) 2017 r., wówczas kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2015 r. zwaloryzowana za 2015 r.) powinna być włączona w cykl waloryzacji kwartalnych poczynając od waloryzacji za I kwartał 2016 r.;
  • w II kwartale – w czerwcu 2017 r., wówczas kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2016 r. zwaloryzowana za 2016 r.) nie podlega już żadnej waloryzacji kwartalnej;
  • w III lub IV kwartale 2017 r., wówczas kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2016 r. zwaloryzowana za 2016 r.) powinna być włączona w cykl waloryzacji kwartalnych poczynając od waloryzacji za I kwartał 2017 r.

Wniosek złożony w czerwcu, kiedy to naliczana będzie emerytura, pozbawiony zostanie składnika – jednej waloryzacji. Waloryzacje kwartalne różnią się od siebie wysokością i najwyższa jest zawsze waloryzacja przeprowadzana w I kwartale. W I kwartale każdego roku wzrost przypisu składek w stosunku do czwartego kwartału poprzedniego roku jest znacznie wyższy niż w pozostałych kwartałach.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nadto – iloczyn waloryzacji kwartalnych za cztery kwartały jest sporo wyższy od waloryzacji rocznej za ten sam okres.

Odpowiadając na pytanie – im później zostanie przyznana emerytura (czyli im później zostanie złożony wniosek), tym będzie jest wyższa, ale z wyjątkiem czerwca.

Wysokość emerytury ustalonej w czerwcu 2017 r. będzie niższa od tej ustalonej w kwietniu o ok. 6–8 proc., zaś od ustalonej w III kwartale br. o ok. 14 proc.

Tak więc – w każdym miesiącu – ale nie w czerwcu. Im później, tym będzie wyższa – to jasne, ale trudno przewidzieć, za jaki czas zwróci się Panu ta różnica – pomiędzy niewypłaconym świadczeniem za okres kwiecień–lipiec a wysokością świadczenia miesięcznego. Trudno przewidzieć, ile czasu będzie Pan pobierał świadczenie. Może lepiej złożyć wniosek w kwietniu i pobierać świadczenie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odprawa emerytalna dla nauczyciela pracującego w dwóch placówkach

Od 1 września br. otrzymałam nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Przez ostatnie dwa lata pracowałam w dwóch placówkach oświatowych: szkole...

Jak najkorzystniej przejść na emeryturę będąc na zasiłku chorobowym?

Jestem jeszcze miesiąc na zasiłku chorobowym, który trwać będzie łącznie pół roku. W tym czasie nabyłem prawa do przejścia na emeryturę....

Emerytura dla mężczyzny w wieku 60 lat

Sprawa dotyczy osoby(mężczyzny) czynnej zawodowo, pracującej od 1975 r., urodzonej w kwietniu 1958 r. Obecnie jej staż pracy wynosi 42 lata, w tym 23...

Przyjęcie najkorzystniejszych lat pracy przy wyliczeniu wskaźnika podstawy wymiaru kapitału początkowego

Po ukończeniu studiów od roku 1977 rozpocząłem pracę i pracuję do dnia dzisiejszego. Do wyliczenia wskaźnika wysokości podstawy wymiaru kapitału...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »