Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

W którym momencie przejść na emeryturę?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-05-25

W dniu 13.04.2017 nabieram praw do emerytury i mam dylemat, czy złożyć wniosek o emeryturę w dniu 31marca i pójść na emeryturę z dnia 30 kwietnia 2017 lub złożyć wniosek np. 15czerwca i pójść na emeryturę w lipcu 2017. Nadmieniam, że w obu przypadkach po rozwiązaniu umowy o pracę po kilku dniach znów podejmuję pracę na tym samym stanowisku. Jaki wpływ będzie miał wskaźnik waloryzacji na moją emeryturę? Jeśli moja hipotetyczna emerytura wyniesie ok. 4000 zł, czy warto czekać do lipca i dostać emeryturę wyższą np. o 100 zł na miesiąc, a w ciągu 2 miesięcy nie pobrać ok. 8000 zł?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

W żadnym wypadku nie może Pan złożyć wniosku w czerwcu. Bo dostanie Pan automatycznie niższą emeryturę Waloryzacja składek i kapitału polega na pomnożeniu zgromadzonych na koncie ubezpieczonego w ZUS-ie składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji.

Waloryzacji podlega kwota składek zewidencjonowanych na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana, powiększona o kwoty z tytułu wcześniejszych waloryzacji. Waloryzacja składek przeprowadzana jest corocznie, od dnia 1 czerwca każdego roku.

Kwota składek po dniu 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, jest dodatkowo waloryzowana kwartalnie.

Jeśli ustalanie emerytury następuje:

  • w I lub II kwartale (ale do maja) 2017 r., wówczas kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2015 r. zwaloryzowana za 2015 r.) powinna być włączona w cykl waloryzacji kwartalnych poczynając od waloryzacji za I kwartał 2016 r.;
  • w II kwartale – w czerwcu 2017 r., wówczas kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2016 r. zwaloryzowana za 2016 r.) nie podlega już żadnej waloryzacji kwartalnej;
  • w III lub IV kwartale 2017 r., wówczas kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2016 r. zwaloryzowana za 2016 r.) powinna być włączona w cykl waloryzacji kwartalnych poczynając od waloryzacji za I kwartał 2017 r.

Wniosek złożony w czerwcu, kiedy to naliczana będzie emerytura, pozbawiony zostanie składnika – jednej waloryzacji. Waloryzacje kwartalne różnią się od siebie wysokością i najwyższa jest zawsze waloryzacja przeprowadzana w I kwartale. W I kwartale każdego roku wzrost przypisu składek w stosunku do czwartego kwartału poprzedniego roku jest znacznie wyższy niż w pozostałych kwartałach.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nadto – iloczyn waloryzacji kwartalnych za cztery kwartały jest sporo wyższy od waloryzacji rocznej za ten sam okres.

Odpowiadając na pytanie – im później zostanie przyznana emerytura (czyli im później zostanie złożony wniosek), tym będzie jest wyższa, ale z wyjątkiem czerwca.

Wysokość emerytury ustalonej w czerwcu 2017 r. będzie niższa od tej ustalonej w kwietniu o ok. 6–8 proc., zaś od ustalonej w III kwartale br. o ok. 14 proc.

Tak więc – w każdym miesiącu – ale nie w czerwcu. Im później, tym będzie wyższa – to jasne, ale trudno przewidzieć, za jaki czas zwróci się Panu ta różnica – pomiędzy niewypłaconym świadczeniem za okres kwiecień–lipiec a wysokością świadczenia miesięcznego. Trudno przewidzieć, ile czasu będzie Pan pobierał świadczenie. Może lepiej złożyć wniosek w kwietniu i pobierać świadczenie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »