Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Warunki szczególne a emerytura pomostowa

Paulina Dąbrowska • Opublikowane: 2018-01-26

Ubiegam się o emeryturę pomostową. Czy okres pracy jako pielęgniarka operacyjna (na sali operacyjnej) na misjach w Iraku mogę zaliczyć jako pracę w warunkach szczególnych?

Paulina Dąbrowska

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Problematykę ustalania prawa do emerytury pomostowej określają postanowienia ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych – dalej u.e.p.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 u.e.p. prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku; wykaz prac w szczególnych warunkach określa załącznik nr 1 do ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 3 u.e.p. prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się; wykaz prac o szczególnym charakterze określa załącznik nr 2 do ustawy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Spośród prac w ochronie zdrowia (które wykonują również pielęgniarki) do prac wykonywanych w szczególnym charakterze zalicza się obecnie:

1. prace zespołów ratownictwa medycznego (pkt 18 zał. nr 2);

2. prace personelu sprawującego opiekę nad mieszkańcami domów pomocy społecznej dla przewlekle psychicznie chorych, niepełnosprawnych intelektualnie dzieci i młodzieży lub dorosłych, zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej (pkt 22 zał. nr 2);

3. prace personelu medycznego oddziałów psychiatrycznych i leczenia uzależnień w bezpośrednim kontakcie z pacjentami, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (pkt 23 zał. nr 2);

4. prace personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii w warunkach ostrego dyżuru (pkt 24 zał. nr 2).

Zajmę się jedynie punktem 1 i 4, bowiem punkty 2 i 3 zupełnie nie powinny podlegać analizie w Pani przypadku.

Ad 1.

Do prac o szczególnym charakterze, wymienionych w pkt 18 załącznika nr 2 do u.e.p., kwalifikują się jedynie prace członków zespołów ratownictwa medycznego w rozumieniu ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2013 r., poz. 757 ze zm.). Zgodnie z art. 36 ust. 1 i 3 i art. 37 ust. 1 tej ustawy, w skład zespołów ratownictwa medycznego mogą wchodzić: lekarz systemu, pielęgniarka systemu, ratownik medyczny, pilot zawodowy, kierowca.

Ad 4.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia z dnia 22.07.2009 r. w sprawie rozumienia pojęcia „w warunkach ostrego dyżuru” zawartego w pkt 24 załącznika nr 2 do u.e.p. prace personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii w warunkach ostrego dyżuru to nie tylko prace wykonywane w ramach obowiązków pracowniczych, polegające na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w trybie nagłym (wynikającym ze wskazań życiowych), ale również inne prace tego personelu (w ramach obowiązków pracowniczych), które są wykonywane w ramach czasu pracy, kiedy istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia, skutkującego koniecznością podjęcia działań w trybie nagłym. Pojęcie „w warunkach ostrego dyżuru” oznacza nieuchronność wystąpienia zdarzenia, które powoduje konieczność, udzielania świadczeń zdrowotnych w trybie nagłym, ze wskazań życiowych. Nieuchronność występowania takich zdarzeń skutkuje tym, że od pracowników pracujących w tych warunkach wymagane są kryteria określone w art. 3 ust. 3 u.e.p. (szczególna odpowiedzialność oraz szczególna sprawność psychofizyczna).

Należy jednak podkreślić, że ocena, czy dany pracownik wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powinna być dokonywana na szczeblu zakładu pracy. Zgodnie z art. 41 ust. 4 u.e.p. pracodawca jest zobowiązany prowadzić wykaz stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz ewidencję pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Należy mieć na względzie fakt, że dla ustalenia wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek płacenia składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, główną rolę odgrywa zawarta z pracownikiem umowa o pracę, która określa m.in. warunki pracy i płacy – rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania oraz wymiar czasu pracy. Istotne znaczenie ma również zakres czynności pracownika zawierający opis zadań wykonywanych przez pracownika na danym stanowisku.

Podsumowując, jeśli sam pracodawca zakwalifikował wykonywane czynności jako pracę w szczególnych warunkach to powinien był opłacać składki na FEP, a staż pracy zaliczałby się do wymaganego przy ustalaniu prawa do emerytury pomostowej.

Jeśli pracodawca tego nie zrobił, to należy sprawdzić, czy Pani praca mogłaby zostać zakwalifikowana jako praca w ratownictwie medycznym albo w warunkach ostrego dyżuru (jak wyglądają Pani dokumenty pracownicze, co zawierają), bowiem tylko w takim przypadku staż pracy mógłby zostać zaliczony do wymaganego do uzyskania prawa do emerytury pomostowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Pracujący emeryt mundurowy

Jestem emerytem mundurowym od roku 2009. Po roku podjęłam pracę na umowę o prace i pracuje już 8 lat.Pracuję w jednostce budżetowej...

Staż pracy żony zatrudnionej w firmie męża

Jak w przypadku zatrudnienia żony w mojej firmie (działalność gospodarcza( będzie liczony staż jej pracy do celów emerytalnych?

Emerytura nauczyciela z długim stażem

Mama jest nauczycielem z długim stażem – pracuje ciągle w zawodzie od 1978 roku, w październiku 2017 roku kończy 60 lat. Czy może...

Czy mogę już przejść na emeryturę jako nauczyciel?

Urodziłam się w 1959 r., skończyłam 5-letnie studia dzienne i pracuję od 01.09.1983 r., z przerwą na urlop wychowawczy od 1984 do 1987. Od...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »