Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wcześniejsza emerytka jako osoba współpracująca w prowadzonej przez męża działalności gospodarczej

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2015-02-22

Prowadzę działalność gospodarczą, żona jest zgłoszona jako osoba współpracująca. Żona jest na wcześniejszej emeryturze, pobiera ją częściowo. W rozliczeniu żony za zeszły rok ZUS przyjął, iż jej przychód comiesięczny z tytułu bycia osobą współpracującą wyniósł 60% średniego wynagrodzenia.Załączyłem zestawienie uzyskanych przez żonę przychodów (zestawienie faktur VAT), ale ZUS to nie interesuje, tylko obstawia wciąż przy 60% średniego wynagrodzenia. Czy ZUS ma rację?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Niestety Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma w tym przypadku słuszność. Ponieważ żona przebywa na tzw. wcześniejszej emeryturze, jej świadczenie może ulec zawieszeniu lub zmniejszeniu w przypadku uzyskiwania przychodów przekraczających ustawowe progi. Sposób kalkulacji przychodów wskazany jest w art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 7 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z tym przepisem prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu – na zasadach określonych w ustawie – w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Dla emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność za przychód przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych (nie zaś faktycznie uzyskany przychód ustalony na podstawie faktur i rachunków). Zawieszenie świadczenia nie powoduje uzyskiwanie honorariów z tytułu działalności twórczej i artystycznej.

Ponieważ, jak Pan wspomina, żona podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca, będzie traktowana w tym przypadku tak samo jak osoba prowadząca działalność; zatem jej przychodem (dla celów zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia) będzie podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne (60% przeciętnego wynagrodzenia).

Reasumując, postępowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest prawidłowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »