Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wcześniejsza emerytka jako osoba współpracująca w prowadzonej przez męża działalności gospodarczej

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2015-02-22

Prowadzę działalność gospodarczą, żona jest zgłoszona jako osoba współpracująca. Żona jest na wcześniejszej emeryturze, pobiera ją częściowo. W rozliczeniu żony za zeszły rok ZUS przyjął, iż jej przychód comiesięczny z tytułu bycia osobą współpracującą wyniósł 60% średniego wynagrodzenia.Załączyłem zestawienie uzyskanych przez żonę przychodów (zestawienie faktur VAT), ale ZUS to nie interesuje, tylko obstawia wciąż przy 60% średniego wynagrodzenia. Czy ZUS ma rację?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Niestety Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma w tym przypadku słuszność. Ponieważ żona przebywa na tzw. wcześniejszej emeryturze, jej świadczenie może ulec zawieszeniu lub zmniejszeniu w przypadku uzyskiwania przychodów przekraczających ustawowe progi. Sposób kalkulacji przychodów wskazany jest w art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 7 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z tym przepisem prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu – na zasadach określonych w ustawie – w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Dla emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność za przychód przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych (nie zaś faktycznie uzyskany przychód ustalony na podstawie faktur i rachunków). Zawieszenie świadczenia nie powoduje uzyskiwanie honorariów z tytułu działalności twórczej i artystycznej.

Ponieważ, jak Pan wspomina, żona podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca, będzie traktowana w tym przypadku tak samo jak osoba prowadząca działalność; zatem jej przychodem (dla celów zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia) będzie podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne (60% przeciętnego wynagrodzenia).

Reasumując, postępowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest prawidłowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Operacja po wypadku przy pracy

Trzy lata temu miałem zawał serca uznany jako wypadek przy pracy. Ro temu w związku z pogorszeniem stanu zdrowia przeszedłem skomplikowaną operację...

Odliczenie przez ZUS okresu przebywania za granicą

Otrzymałam z ZUS-u informację o wszczęciu postępowania za składki za ubezpieczenie zdrowotne w dużej kwocie. Cały okres przebywałam...

Rozwód a opłaty za pobyt w DPS

Od 3 lat otrzymuję informację o wzroście kosztów utrzymania mojego byłego męża w DPS, które ponosi gmina. Problem w tym, że DPS nie ma...

Cofnięcie wydanego przez ZUS formularza A1, konsekwencje

Prowadzę działalność gospodarczą i wykonuję pracę w Polsce i w Szwecji. Za ostatni okres A1 nie wypracowałem obrotu 25% w Polsce....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »