Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wcześniejsza emerytura z KRUS a dochody uzyskiwane za granicą

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 2015-06-26

Pobierałem do maja 2014 wcześniejszą emeryturę z KRUS, obecnie mam „zwykłą”. W tym czasie pracowałem przez 25 miesięcy w Niemczech i otrzymywałem wypłatę miesięczną w kwocie 380 euro. Mam podwójne obywatelstwo i podwójny meldunek. Przebywam 2-3 miesiące w Polsce i na przemian 2-3 miesiące w Niemczech. Mam niemiecką emeryturę (70 euro). Za pracę nie płaciłem podatku ani w Niemczech, ani w Polsce. Czy popełniłem przestępstwo wobec KRUS lub US, jeżeli tak, to jakie grożą mi konsekwencje?

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Profesjonalnie, wyczerpująco i uczciwie udzielona porada prawna. Dodatkowo niedrogo i bardzo szybko, bez wychodzenia z domu. Dziękuję osobiście Panu Januszowi Polanowskiemu.
Halina, 52 lata, nauczyciel
Profesjonalnie i szybko, czego chcieć więcej?
Michał
Muszę przyznać, że bardzo szybko i sprawnie uzyskałem odpowiedzi na nurtujące mnie dylematy prawne w dość zawiłej sprawie. Wyraźnie poprawił się mój komfort psychiczny poparty rzetelną wiedzą prawną.
Mikołaj
Fachowość i cena korzystając wielokrotnie z porad prawników z rejonu Wałbrzyskiego mimo ogromnych kwot jakie płaciłam sprawa była zawsze rozpatrywana pobieżnie. Natomiast tutaj spotkałam się z ogromnym profesjonalizmem wdość ciężkiej sprawie za na prawdę bardzo przystępną cenę.
Joanna
Dziękuję za szybko profesjonalną obsługę polecam
Paulina
 Bardzo dziękuję za szybkie i szerokie wyjaśnienia oraz wyczerpujące propozycje rozwiazań podanego problemu. Kierujac się propozycjami Pani prawnik osoba zainteresowana skierowała wniosek do sądu opiekuńczego o zgodę na sprzedaż działki i czeka na wyznaczenie terminu rozprawy.
Joanna
Mam 64 lata,miałem wątpliwości odnośnie mojej kilku letniej pracy w UK i uzyskaniu wyższego mojego świadczenia emerytalnego w Polsce. Uzyskałem pełne wyjaśnienie. Jestem wdzięczny i polecam ePorady24 w jakich kolwiek wątpliwości.
Edward
Serdecznie polecam tą firmę szybka i konkretna odpowiedz !
Roman
Bardzo szybka odpowiedź. Pomocna i konkretna.
Zuzanna
Porada, odpowiedź bardzo wyczerpująca i zrozumiała i jak najbardziej pomocna
Elżbieta
Dzień dobry Pani Marto dziękuje ślicznie za odpowiedz - wszystkim polecam ten serwis - profesjonalny zespół ludzi zawsze pomocny. Pomoc dostałam błyskawicznie. Będę polecać go wszystkim znajomym. Warto. Jeszcze raz dziękuję :)
Julia
Porada była wyczerpująca i przekazana bardzo przystępnie. Przedstawione podstawy prawne bardzo pomocne. 
Beata
Dziękuje za szybką konkretną odpowiedź .
Urszula, 62 lata
Dziękuję za poradę, była wystarczająca, skorzystałam. Pozdrawiam.
Joanna
Bardzo rzeczowa i profesjonalna i szybka odpowiedż
Jarosław, 50 lat, dyżurny ruchu
Bardzo pomocna opinia.
Olimpia, 43 lata
Bardzo dziękuję za bardzo wyrazistą, wyczerpującą, zrozumiałą i treściwą odpowiedz mimo, że nie mogę dziedziczyć skladek ZUS.
Grażyna
Polecam
Łukasz, engineer, 29 lat
Bardzo dobra obsługa i szybka odpowiedź. Ocena 6
Renata, Ekspedientka, 53 lata
Jestem pod wrażeniem nie tylko profesjonalizmu, ale także zaangażowania. Moja sprawa jest, delikatnie mówiąc, dość skomplikowana i wielowątkowa. Na każde pytanie (było ich sporo) otrzymałam rzetelną, wyczerpującą odpowiedź w zrozumiały dla mnie sposób. Jeśli było konieczne użycie terminów prawnych, zostało mi wyjaśnione (zanim zdążyłam spytać) ich znaczenie i kontekst. Bardzo dziękuję i myślę, że jeszcze skorzystam nie raz z Państwa wiedzy. Dziękuję też za to, że poczułam się jak człowiek, nie tylko jak petent.
Jolanta, pielegniarka, 56 lat
Dziękuje za udzieloną pomoc w zrozumieniu przepisów, które mnie dotyczą.
Mira, emerytka
Polecam zdecydowanie. Otrzymałam w pełni satysfakcjonującą odpowiedz wraz z uzasadnieniem.
Mariola, księgowa, 25 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Magdalena, księgowa, 59 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jestem pod wrażeniem jej jakości.
Cezary, przedsiębiorca, 57 lat
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na główne i dodatkowe pytania otrzymałam szybko i w sposób zrozumiały, co jest bardzo istotne. Chętnie polecę Państwa usługi znajomym.
Agata
Dziękuję za wyczerpującą konkretną odpowiedź. 
Danuta
Oby wszystkie instytucje, z których korzystamy w naszych czasach, były tak profesjonalne i odpowiedzialne. Takie podejście do klienta nie tylko pomaga rozwiązywać problemy prawne, ale poprzez empatyczne podejście do człowieka, odbudowuje wiarę w istnienie osób dobrej woli niosących efektywną pomoc.
Ewa
Witam, Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Nawet gdybym miała dodatkowe pytania odnośnie sprawy Pani prawnik odpowiedziała wyczerpująco i rozwiała wszystkie moje wątpliwości.
Ewa, pielęgniarka, 43 lata
Zlecenie zrealizowane bardzo szybko i profesjonalnie. Gorąco polecam.
Mariusz
Dziękuję za poradę.
Ewa

Zadane przez Pana pytanie dotyczy dwóch kwestii: 1) wpływu uzyskiwanego dochodu na pobieranie „wcześniejszej” emerytury rolniczej, oraz 2) opodatkowania dochodu uzyskiwanego w Niemczech.

1. W pierwszej kolejności należy wskazać, iż „wcześniejsze” emerytury i renty lub ich składniki z KRUS mogą podlegać ograniczeniu lub zawieszeniu w przypadku przekroczenia pewnych progów dochodowych na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz odpowiednio ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dochody uzyskiwane za granicą są również brane pod uwagę.

Z opisu wynika, że do maja 2014 roku pobierał Pan wcześniejszą emeryturę z KRUS. Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego w maju 2014, kiedy uzyskał Pan już prawo do zwykłej emerytury, to świadczenie nie podlega już zawieszeniu ani zmniejszeniu i to bez względu na wysokość osiąganego przychodu. Oznacza to, że od tej chwili mógł Pan zarobkować bez ograniczeń. Pod uwagę należy wziąć zatem okres wcześniejszy, tj. 25 miesięcy przed majem 2014 roku, kiedy pobierając wcześniejszą emeryturę uzyskiwał Pan jednocześnie w Niemczech dochód w wysokości 380 euro miesięcznie.

Zgodnie z art. 34 ustawy z 20 grudnia 1990 roku: „1. Prawo do emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia ulega zawieszeniu na zasadach określonych w przepisach emerytalnych. W takim przypadku nie zawiesza się jednak wypłaty części składkowej emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy albo nadwyżki emerytury lub renty inwalidzkiej z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin ponad 95% emerytury podstawowej. 2. Przy stosowaniu zawieszenia prawa do emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia, zgodnie z ust. 1, nie bierze się pod uwagę dochodów z działalności rolniczej.”

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Odpowiednie zastosowanie znajdą zatem art. 103-106 ustawy z dnia 17 grudnia 1998. Jeżeli przychód emeryta, do którego zalicza się również przychód osiągany za granicą, nie przekroczy 70% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia kwartału kalendarzowyego ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, świadczenie jest normalnie wypłacane. W Pana przypadku należy wziąć pod uwagę okres od kwietna 2012, więc należy sprawdzić, czy w tym okresie przypadkiem nie przekroczył Pan progu. Z analizy tych wskaźników za okres od I kwartału 2012 roku wynika, że Pana dochód w przeliczeniu na złote nie przekroczył progu, a nawet się nie zbliżył do niego. Nie istnieje zatem takie niebezpieczeństwo, że emerytura powinna zostać zmniejszona bądź zawieszona, a tym samym pobrał Pan świadczenie nienależne, którego zwrotu organ rentowy mógłby dochodzić.

Należy dodać, że na emerycie pobierającym „wcześniejszą” emeryturę mogą ciążyć obowiązki informacyjne wobec organu rentowego na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i rent z dnia 22 lipca 1992 r. (Dz. U. Nr 58, poz. 290). Jednak Pana jako emeryta, który osiągnął regularny wiek emerytalny te obowiązki już nie dotyczą, a służą one ustaleniu, czy świadczenie przypadkiem nie podlega zwrotowi w całości bądź części. Jeżeli pobrane świadczenie było nienależne, organ rentowy może dochodzić jego zwrotu. Brak zgłoszenia organowi rentowemu nie jest jednak przestępstwem i nie powinien się Pan obawiać odpowiedzialności karnej.

 

2. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych należałoby ustalić, czy w ogóle był Pan zobowiązany do odprowadzenia i zadeklarowania podatku w Polsce, wiąże się to z ustaleniem, czy miał Pan w Polsce ograniczony czy nieograniczony obowiązek podatkowy.

Kluczowe znaczenie będzie miał art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 350).

„Art. 3. 1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

2.(uchylony)

2a. Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

2b. Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1) pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

2) działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

3) działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4) położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

3. Od podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze źródeł przychodów położonych za granicą wolni są członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych na podstawie umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych, jak również członkowie ich rodzin pozostający z nimi we wspólnocie domowej, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Wobec powyższego z urzędem skarbowym w Polsce powinien się Pan rozliczyć z dochodu uzyskiwanego za granicą, jeżeli miałby Pan miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a jednocześnie odmienne postanowienia nie wynikałyby z umów międzynarodowych dotyczących unikania podwójnego opodatkowania.

Rozumiem, że w spornym okresie, tj. przed majem 2014 roku mieszkał Pan i pracował z Niemczech. Czyli przebywał Pan tam ponad 183 dni w roku oraz najprawdopodobniej posiadał centrum interesów życiowych i gospodarczych. W takim przypadku miejsce zamieszkania miałby Pan w Niemczech, a tym samym w Polsce powinien się Pan się rozliczyć wyłącznie z dochodu uzyskiwanego tutaj.

Polska zawarła z Niemcami umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisaną w dniu 14.05.2003r., która obowiązuje od 01.01.2005r. W rozumieniu powyższej umowy, miejsce zamieszkania zdefiniowano w sposób następujący:

„Artykuł 4

Miejsce zamieszkania lub siedziba

(1) W rozumieniu niniejszej umowy, określenie »osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie« oznacza osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, miejsce zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze i obejmuje również to Państwo, każdą jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny. Jednakże określenie to nie obejmuje osób, które podlegają opodatkowaniu w tym Państwie, w zakresie dochodu osiąganego tylko ze źródeł w tym Państwie lub z tytułu majątku położonego w tym Państwie.

(2) Jeżeli, stosownie do postanowień ustępu 1 niniejszego artykułu, osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, to jej status określa się według następujących zasad:

a) osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych),

b) jeżeli nie można ustalić, w którym Państwie osoba ma ośrodek interesów życiowych, albo jeżeli nie posiada ona stałego miejsca zamieszkania w żadnym z Państw, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym zwykle przebywa,

c) jeżeli osoba przebywa zazwyczaj w obu Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym Państwie, którego jest obywatelem,

d) jeżeli osoba jest obywatelem obydwu Państw lub nie jest obywatelem żadnego z nich, to właściwe organy Umawiających się Państw rozstrzygną tę kwestię w drodze wzajemnego porozumienia.

(3) Jeżeli stosownie do postanowień ustępu 1 niniejszego artykułu osoba niebędąca osobą fizyczną ma siedzibę w obu Umawiających się Państwach, to uważa się, że ma ona siedzibę w tym Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się miejsce jej faktycznego zarządu.

(4) Uważa się, że spółka osobowa ma siedzibę w tym Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się miejsce jej faktycznego zarządu. Jednakże artykuły od 6 do 23 mają zastosowanie tylko do dochodu lub majątku spółki osobowej, który podlega opodatkowaniu w Umawiającym się Państwie, w którym uważa się, że ma ona siedzibę”.

Wobec powyższego pracując w Niemczech, zapewne zwykle też tam Pan przebywał, a więc Niemcy były Pana miejscem zamieszkania. Zatem zgodnie z art. 15 ust. 1 dochody z pracy najemnej podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Niemczech.

„Artykuł 15

Praca najemna

(1) Z zastrzeżeniem postanowień artykułów 16, 17, 18 i 19 uposażenia, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca najemna wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tak wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

(2) Bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu wynagrodzenie, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie, podlega opodatkowaniu tylko w pierwszym Państwie, jeżeli:

a) odbiorca przebywa w drugim Państwie przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni podczas dwunastomiesięcznego okresu, rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym, i

b) wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim Państwie, i

c) wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie.

(3) Postanowienia ustępu 2 niniejszego artykułu nie mają zastosowania do wynagrodzenia otrzymywanego przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, zwaną w tym ustępie"pracownikiem", oraz wypłacanego przez lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim Umawiającym się Państwie, jeżeli praca ta wykonywana jest w tym drugim Państwie, i jeżeli:

a) pracownik wykonuje w ramach pracy najemnej również usługi na rzecz osoby innej niż pracodawca, która kontroluje bezpośrednio lub pośrednio sposób wykonania tych usług, i

b) pracodawca nie ponosi odpowiedzialności lub ryzyka za skutki pracy wykonanej przez pracownika.

(4) Bez względu na poprzednie postanowienia niniejszego artykułu, wynagrodzenie otrzymywane z pracy najemnej, wykonywanej na pokładzie statku morskiego lub statku powietrznego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym albo na pokładzie statku eksploatowanego w żegludze śródlądowej, może być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa”.

Tym samym dochody uzyskiwane w Niemczech nie podlegały opodatkowaniu w Polsce, a więc nie powinien Pan również mieć obaw związanych z podatkiem w Polsce.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wakacyjna praca w OHP a prawo do emerytury

Czy praca ucznia na wakacjach po roku 1975 według indywidualnej umowy, a także w wakacyjnym OHP może być uwzględniona przy ustalaniu prawa do emerytury? Dodam, iż nie były wówczas odprowadzane składki do ZUS, ani zwykle nie zawierano umów z uczniami, jedynie szkoła zawierała umowę z wojewódzką komendą OHP – z tego względu brak też dokumentacji.

Czerpanie z oszczędności przed przejściem na emeryturę

Mam 55 lat. Planuję zgromadzić tyle oszczędności, by przed przejściem na emeryturę być kilka lat bez zatrudnienia i pieniądze „na życie” czerpać właśnie z tych oszczędności. Czy możliwa jest taka przerwa w pracy, czy będę motem mógł – po osiągnięciu odpowiedniego wieku – normalnie przejść na emeryturę?

Przejście na emeryturę w czasie leczenia

Mój mąż nabędzie prawo do emerytury w lipcu br. (jest urodzony w 1948 r.). Obecnie jest w czasie leczenia, czeka go operacja. Mamy wątpliwości, czy przebywając na zwolnieniu lekarskim, może przejść na emeryturę? W jego firmie osoby przechodzące od razu na emeryturę dostają wyższą odprawę, a te, które jeszcze pracują i przechodzą dopiero potem – tylko tę niższą, kodeksową. Czy mąż straci to uprawnienie, jeśli wciąż będzie w lipcu na L4? Jak korzystnie dla nas rozwiązać ten problem?

Wypłata emerytury – od nabycia prawa, czy od złożenia wniosku?

Od 3 lat spełniam warunki do pobierania emerytury, jednak o przeliczenie emerytury zwróciłem się do ZUS dopiero przed 2 miesiącami. Czy mogę ubiegać się o wypłatę zaległych emerytur z tych prawie 3 lat? ZUS mi odpisał, iż prawo do emerytury nabyłem dopiero teraz i że brak jest podstaw do wypłaty emerytury za wcześniejszy okres.

Emerytura dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Urodziłam się w 1950 r. Byłam na wcześniejszej emeryturze od 2006 r. i nie pracowałam. W 2010 r. nabyłam prawo do powszechnej emerytury. W grudniu 2012 r. złożyłam wniosek o emeryturę. ZUS wyliczył mi emeryturę na nowych zasadach, czyli zwaloryzował mi kapitał początkowy i składki. Waloryzacji dokonał na 2010 r. Czy ZUS powinien przeprowadzić waloryzację składek i kapitału na dzień złożenia wniosku i czy mogłam skorzystać z wyliczenia emerytury mieszanej, względnie na starych zasadach z kwotą bazową na dzień złożenia wniosku?

Analiza uzasadnienia decyzji ZUS

ZUS odmówił mi wcześniejszej emerytury. Uzasadnia odmowę tym, że do 1999 r. nie miałem 25 lat stażu, natomiast pracowałem 15 w specjalnych warunkach. Mam 4 lata okresu nieskładkowego, 20 lat składkowego, w tym specjalne warunki – 15 lat. Dołączam decyzję ZUS i proszę o analizę.

Prawo do emerytury pomostowej

Zbliżam się do 60 roku życia i mam przepracowane 40 lat w tym ponad 15 lat w szczególnych warunkach (od 1991 r. do 2006 r.). Czy jestem uprawniony do wcześniejszej emerytury?

Czy mam prawo do wcześniejszej emerytury kolejowej?

Urodziłem się w 1955 roku. Od 1975 roku do chwili obecnej zatrudniony jestem na PKP. Czy po osiągnięciu wieku 60 lat będę mógł przejść na emeryturę kolejową?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »