Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wezwanie do zwrotu zasiłku chorobowego za podpis na fakturze

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-12-21 • Aktualizacja: 2021-12-21

Podczas kontroli ZUS inspektor stwierdził, że będąc na zwolnieniu lekarskim złożyłem podpis na fakturze zakupowej, co jest prawdą. Wyjaśnię, że nieopacznie podpisałem wtedy fakturę w sytuacji, gdy pracownik przyjmujący towar nie posiadał pieniędzy na zapłatę i dowiozłem mu je, a podpis złożyłem odruchowo. Dzisiaj otrzymałem wezwanie do zwrotu zasiłku chorobowego za rok 2014. Co mogę zrobić w tej sprawie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wezwanie do zwrotu zasiłku chorobowego za podpis na fakturze

Czy podpisanie faktury może być przyczyną utraty zasiłku chorobowego?

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.) ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2005 r. (I UK 370/04) pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego (...), jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim.

Wykonywanie formalnoprawnych czynności związanych z funkcjonowaniem własnej firmy w okresie choroby

Co do zasady, w orzecznictwie i doktrynie przyjęło się, że jedynie wykonywanie formalnoprawnych czynności związanych z funkcjonowaniem własnej firmy w okresie choroby osoby prowadzącej działalność, nie powoduje utraty przez nią prawa do zasiłku. Poza tym każde działanie chorego noszące znamiona wykonywania zadań, które należą do jego obowiązków, powoduje utratę zasiłku za cały okres choroby (a nie tylko za ten jeden konkretny dzień).

W opinii Sądu Najwyższego samo podpisywanie faktur nie świadczy o prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca nie wykonywał w trakcie zwolnień lekarskich pracy zarobkowej – nie nadzorował zatrudnionych pracowników, nie obsługiwał klientów, nie dokonywał zaopatrzenia sklepu – prawo do zasiłku nadal mu przysługuje, a samo podpisywanie dokumentów finansowych sporządzonych przez inną osobę nie może być traktowane jako wykonywanie działalności gospodarczej.

Jeśli więc jest Pan przedsiębiorcą i podpisał Pan fakturę, której podpisanie było konieczne do funkcjonowania firmy i której nie mógł podpisać nikt inny – wówczas może Pan spróbować odwołać się od decyzji ZUS. Jednak odwołanie nie gwarantuje Panu wygranej, bo orzecznictwo sądowe nie jest niestety w tej kwestii jednolite.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »