Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólna opieka nad dzieckiem a wysokość zasiłku macierzyńskiego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-11-20

Prowadzę firmę, 7 maja urodziłam dziecko. Do 13 sierpnia jestem na macierzyńskim, resztę macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego przekazałam mężowi, tj. od 14 sierpnia do 5 maja. Dokumenty o wypłatę macierzyńskiego złożyłam w 1. tygodniu lipca, natomiast księgowa nie poinformowała mnie, abym mogła mieć wypłacone 80% macierzyńskiego i mąż tak samo. Męża poinformowano w zakładzie pracy, że będzie miał wypłacone tylko 60%, skoro ja mam mieć wypłacone 100%. Czy jest jakaś możliwość, abyśmy obydwoje przy tej wspólnej opiece nad dzieckiem mogli mieć po 80% zasiłki i czy można to zmienić w ZUS-ie, skoro ja jeszcze pieniędzy nie dostałam?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z art. 1791 ustawy Kodeks pracy „pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze”.

W przypadku złożenia wniosku, o którym mowa wyżej, pracownica może dzielić się z pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym – ojcem dziecka korzystaniem z urlopu rodzicielskiego albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu.

Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Miesięczny zasiłek macierzyński za okres okres urlopu rodzicielskiego wynosi:

  • 100% podstawy wymiaru zasiłku – za okres do 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i
  • 60% podstawy wymiaru zasiłku – za okres urlopu rodzicielskiego przypadający po okresach, o których mowa wyżej.

Miesięczny zasiłek macierzyński w przypadku ubezpieczonej będącej pracownicą, która złożyła wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, o którym mowa w art. 1791, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Jeśli wniosek nie został złożony w terminie 21 dni, to nie ma możliwości, aby potem złożyć stosowny wniosek i zmienić wysokość otrzymywanego zasiłku. Niestety – jeśli Pani nie zdążyła tego wniosku złożyć, bez względu na powód – ZUS co prawda teraz ten wniosek od Pani przyjmie, ale i tak wypłata zasiłku będzie taka, że Pani otrzyma 100%, a mąż 60%.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Opieka nad żoną po porodzie a prowadzenie działalności

Jestem zatrudniony na czas nieokreślony, dodatkowo prowadzę własną działalność gospodarczą. Obecnie żona urodziła dziecko, otrzymałem ze...

Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę podczas przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym

Przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym uzyskanym po 182 dniach zwolnienia chorobowego. Świadczenie przyznane mam do 20 lipca 2017 r. Czy mogę złożyć...

Zakwestionowanie przez ZUS prawa do zasiłku

W zeszłym roku uległem wypadkowi w pracy, przez 182 dni byłem na zwolnieniu, następnie otrzymałem świadczenie. Po upływie 60 dni otrzymałem chorobowe....

Nawrót choroby i kolejne L4

Przebywałem na L4 przez 6 miesięcy, potem byłem na zasiłku rehabilitacyjnym kolejne pół roku. Wróciłem do pracy na krótko i zachorowałem na inną...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »