Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wycofanie wniosku o emeryturę z ZUS

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-03-31

Złożyłam wniosek o emeryturę, wpisując, że pracuję na umowę o pracę za granicą. Jest to kontrakt na zero godzin. Chciałam wycofać wniosek z ZUS-u i na nowo złożyć wniosek, nie wpisując zatrudnienia. Czy mogę takiej czynności dokonać, czy już nie da się inaczej? Nie pracuję, mieszkam w Polsce. Jak mam dalej postąpić? ZUS odesłał wniosek. Dodam, że mam 61 lat.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak stanowi art. 116 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego; natomiast wniosek o emeryturę (składa się go na druku ZUS Rp-1E) może być wycofany, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji. W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie świadczeń podlega umorzeniu. Nie wiem dlaczego wniosek Pani zwrócono, nie wynika to wprost z Pani pytania, nie ma potrzeby jego wycofywania jeśli skutecznie nie wszczął postępowania w sprawie świadczenia. W mojej ocenie wniosek złożony został przedwcześnie, wniosek składa się nie wcześniej niż na miesiąc przed spełnieniem warunków wymaganych do emerytury czyli w Pani przypadku po 14 października 2016 r. Zatem w mojej ocenie, poprawnie wypełniony wniosek może Pani złożyć po tym terminie.

Przypomnę, że ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1a i 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z pewnymi zastrzeżeniami; co do zasady jednak wiek emerytalny dla kobiet urodzonych w okresie od dnia 1 października 1955 r. do dnia 31 grudnia 1955 r. wynosi co najmniej 61 lat. Prawo do świadczeń określonych w ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Dalsza praca mimo wieku emerytalnego

Dalsza praca mimo wieku emerytalnego

Niedługo kończę 61 lat. Chciałabym pracować jeszcze rok mimo wieku emerytalnego. Czy to jest możliwe? Firma proponuje przejście na emeryturę wraz...

Wniosek o emeryturę w ZUS czy KRUS?

Jestem urodzona w 1948 roku. Przez 8 lat opłacałam składki ZUS. Od 14 lat posiadam gospodarstwo rolne i płacę składki KRUS. Gdzie mogę obecnie...

 

Od kiedy należy mi się emerytura?

Od kiedy należy mi się emerytura? Z dniem 01.07.16 nabyłam prawo do powszechnej emerytury. Trzy tygodnie później złożyłam wniosek o przyznanie...

 

Emerytura po mężu a rozdzielność majątkowa

Emerytura po mężu a rozdzielność majątkowa

Mam rozdzielność majątkowa z mężem od chwili zawarcia małżeństwa. Czy w razie jego śmierci będę mogła otrzymać jego emeryturę?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »