Indywidualne Porady Prawne
Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-08-17
Na podstawie stosownych dokumentów, tj. decyzji o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego oraz orzeczenia o niepełnosprawności dziecka, KRUS wyłączył mnie z obowiązku ubezpieczenia. Czy ma mi zwrócić tylko nadpłatę z odprowadzonych składek, czy też wcześniejsze moje składki z okresu, od kiedy przyznano mi świadczenie pielęgnacyjne? Najnowsze orzeczenie o niepełnosprawności mam z lutego 2014 roku, chociaż wcześniej też takie orzeczenia posiadam, bo dziecko jest chore od 2005 roku. Podlegałam ubezpieczeniu przy mężu jako domownik od 2008 r. Będąc w nieświadomości do tej pory, złożyłam dokumenty do KRUS dopiero dwa miesiące temu.
Zgodnie z art. 3a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników:
„1. Ubezpieczenie ustaje od dnia następującego po dniu, w którym ustały okoliczności uzasadniające podleganie ubezpieczeniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
2. Ubezpieczenie na wniosek ustaje także:
1) od dnia wskazanego w oświadczeniu ubezpieczonego, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym to oświadczenie zostało złożone Kasie, albo
2) od pierwszego dnia okresu ubezpieczenia, za który składka nie została opłacona.
3. Jeżeli wraz z ustaniem okoliczności uzasadniających podleganie ubezpieczeniu z mocy ustawy następują okoliczności uzasadniające objęcie ubezpieczeniem na wniosek, ubezpieczenie istniejące z mocy ustawy ustaje od dnia następującego po dniu, w którym ubezpieczonemu doręczono decyzję stwierdzającą ustanie ubezpieczenia z mocy ustawy”.
Zasady i warunki ubezpieczenia społecznego rolników określają przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (art. 1), natomiast decyzje w sprawach „podlegania ubezpieczeniu oraz ustania ubezpieczenia” wydaje z urzędu lub na wniosek Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (art. 36 ust. 1 pkt 1 i art. 36 ust. 2 w związku z art. 2 ust. 2 oraz art. 3 tej ustawy). Decyzje w sprawie „podlegania” oraz w sprawie „ustania” ubezpieczenia społecznego rolników mają przy tym charakter rozstrzygnięć deklaratoryjnych. Innymi słowy, decyzje te wydawane są w celu autorytatywnego stwierdzenia w konkretnej sytuacji faktycznej, że
Oznacza to, że decyzja w sprawie stwierdzenia „ustania ubezpieczenia” nie jest wydawana w wyniku wznowienia postępowania w sprawie zakończonej uprzednio wydaniem ostatecznej decyzji o „podleganiu ubezpieczeniu”, bowiem nie ma ona na celu ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia tej samej sprawy ze względu na zarzut kwalifikowanej wadliwości uprzedniego postępowania zakończonego wydaniem decyzji o objęciu ubezpieczeniem, lecz jest wydawana w wyniku wszczęcia nowego postępowania, w którym organ rentowy stwierdza, że osoba podlegająca dotychczas ubezpieczeniu następnie przestała spełniać wymagania ustawowe konieczne dla dalszego objęcia jej tym ubezpieczeniem.
Ubezpieczenie KRUS ustało w momencie przyznania świadczenia. A nie stwierdzenia niepełnosprawności u dziecka. Za ten okres (nie dłuższy niż 5 lat) może Pani dochodzić zwrotu składek.
Po uprawomocnieniu się tej decyzji, która wykluczyła Panią z ubezpieczenia – należy złożyć wniosek o zwrot składek.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Ostatnio dodane