Autor: Marta Handzlik
Chcę wynająć budynek gospodarczy za kwotę większą niż najniższe wynagrodzenie. W urzędzie skarbowym zgłoszę umowę najmu, a podatek w formie ryczałtu będę rozliczał na swoje nazwisko. Czy moja żona straci prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Budynek stanowi naszą współwłasność.
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 149 z późn. zm.) wskazuje, że bezrobotny to osoba, która między innymi nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.
Na gruncie tej ustawy przychód oznacza przychody z tytułu innego niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Co do zasady przychody opisane wyżej należą do każdego podatnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, czyli prawa własności; ma to zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody ze wspólnej własności, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.
Zobacz również: Ile można dorobić do zasiłku dla bezrobotnych?
Przepisy są jednak niejednoznaczne i różne urzędy pracy różnie je interpretują.
W praktyce może się zdarzyć tak, że urząd żąda od potencjalnego bezrobotnego umowy najmu; jeśli w umowie jako oddający w najem widnieje tylko jeden małżonek, prosi o okazanie oświadczenia, że tylko on opodatkowuje wymieniony przychód – po dokonaniu tych formalności rejestruje jako osobę bezrobotną małżonka nieuzyskującego dochodu podlegającego opodatkowaniu.
Może się jednak zdarzyć tak, że skoro Pana żona jest współwłaścicielem nieruchomości to urząd pracy uznawać będzie, że ona także osiąga przychody z najmu, mimo że to Pan by widniał na umowach. Najlepiej więc dopytać w urzędzie, czy rozwiązanie, że na umowie widnieć będzie tylko Pan a żona złoży oświadczenie, że ona przychodów z tego tytułu nie osiąga wystarczy, czy też nie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika