Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie podczas zasiłku rehabilitacyjnego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-12-09

Do dnia 1 lipca skończy mi się świadczenie rehabilitacyjne. Już dziś wiem, że nie chcę wracać do staraj pracy. Czy mogę złożyć wypowiedzenie (z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia) z pracy, czy raczej jest to niemożliwe, jeśli pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym? Wypada, że do pracy wróciłabym od 1 lipca do 12 lipca (bo dziś jest 11 czerwca), jednak czy pracodawca na ten czas nie powinien mi udzielić zaległego urlopu?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Nie ma żadnych przeszkód, aby pracownik złożył wypowiedzenie w czasie trwania zasiłku rehabilitacyjnego. Zgodnie z art. 32 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy (K.p.) umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony może być rozwiązania przez każdą ze stron za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 § 2 K.p.). Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 K.p.).

Okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca (art. 30 § 21 K.p.).

Tylko pracodawca ma ograniczoną możliwość wypowiadania umowy w czasie nieobecności pracownika. Jeśli złoży Pani wypowiedzenie w czerwcu, to miesiąc i tak minie dopiero z końcem lipca. Jeśli złoży Pani wypowiedzenie po 1 lipca, to okres umowy skończy się z końcem sierpnia. Wypowiedzenie jest skuteczne na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, a nie 30-dniowego wyprzedzenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zaświadczenie A1

Od jakiegoś czasu deleguję pracowników do pracy w Belgii. W chwili obecnej ZUS odmówił wydania zaświadczenia A1 z powodu niskich obrotów...

Umowa o dzieło w ciąży

Pracuję na pełen etat. Miesiąc temu podpisałam umowę o dzieło z innym pracodawcą, na pół roku. Od kilku tygodni przebywam na zwolnieniu lekarskim...

Niepodjęcie działalności gospodarczej a składki ZUS po latach

Przed 9 laty zarejestrowałem w urzędzie miasta jednoosobową działalność gospodarczą. Nie zarejestrowałem jej jednak w ZUS. Sprawy tak się...

Informowanie o możliwości przejścia na świadczenie kompensacyjne

Czy ZUS ma obowiązek poinformowania o spełnieniu wymogów przejścia na świadczenia kompensacyjne nauczycieli przed rozwiązaniem stosunku pracy (naliczenia...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »