Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wysokość emerytury nauczycielskiej

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-03-06

Urodziłam się 9 stycznia 1956 r. Pracuję w szkole bez przerw (poza zwolnieniami lekarskimi) od 1 września 1985 r. Lubię swoją pracę i trudno było mi podjąć decyzję o odejściu na emeryturę przed 31 sierpnia 2018 r. Czy popełniłam wielki błąd? Jak bardzo jest to decyzja korzystna/niekorzystna dla mnie, jeśli chodzi o wysokość emerytury nauczycielskiej?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka

Konkretnych kwot niestety nie jestem Pani w stanie podać, bowiem takie informacje może Pani uzyskać jedynie w ZUS-ie. Jednak emerytura z ustawy Karta Nauczyciela jest wyliczana według starych zasad i przez to jest bardziej korzystna finansowo. Niektóre źródła podają, że nawet o kilkaset złotych (jednak nie jestem w stanie, jak pisałam, potwierdzić konkretnie kwoty, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna).

Zgodnie z art. 21 ustawy nowelizującej ustawę o emeryturach i rentach „nauczyciele, którzy spełnili warunki określone w art. 88 ust. 2a KN oraz:

1) przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy osiągnęli wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a nie osiągnęli wieku o którym mowa w art. 24 ust. 1a i 1b ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie niniejszej ustawy, albo

2) od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 sierpnia 2018 r. osiągną wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn

– mogą skorzystać z tego uprawnienia po uprzednim rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy albo rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy oraz po zgłoszeniu wniosku o emeryturę do dnia 31 sierpnia 2018 r.”

Pani wiek emerytalny przed reformą wynosił 61 lat i 1 miesiąc. W październiku 2017 r., gdy wchodziła znowelizowana ustawa, Pani miała już 61 lat i 10 miesięcy, czyli i tak nie spełniała Pani warunku, aby skorzystać z emerytury nauczycielskiej na podstawie powyższego przepisu. Z emerytury z Karty Nauczyciela można było bowiem skorzystać jedynie do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »