Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajście w drugą ciążę podczas urlopu macierzyńskiego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-03-16

Zadeklarowałam urlop macierzyński jako płatny 80% przez cały rok. Czy mogę z niego zrezygnować po 7 miesiącach? Czy coś mi się wtedy należy? Okazało się, że jestem w drugiej ciąży. Czy mogę wykorzystać dalszą część macierzyńskiego? Czy muszę wrócić do pracy na jeden dzień, żeby otrzymać zasiłek chorobowy (z powodu drugiej ciąży)?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy:

„Art. 1821a. § 1. Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze określonym w art. 1821 § 1 pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

§ 2. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze wielokrotności tygodnia. § 3. Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać wymiaru określonego w § 1”.

W żadnym wypadku nie ma możliwości żądania zapłaty czy też wyrównania świadczenia do 100% w związku z rezygnacją z urlopu.

Zgodnie z art 180 § 5 „pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek”.

Nie musi Pani rezygnować z reszty urlopu, ale musi Pani zdecydować, albo macierzyński, albo zwolnienie na nową ciążę. Urlop można wykorzystać w częściach.

Aby skorzystać ze zwolnienia chorobowego na kolejne dziecko, powinna Pani wrócić do pracy po uprzedniej rezygnacji z urlopu macierzyńskiego, a następnie dostarczyć zwolnienie lekarskie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Macierzyński w obliczu nowych przepisów

Od niemal 2 lat prowadzę działalność gospodarczą, opłacałam preferencyjny ZUS. Obecnie jestem w ciąży, mam termin na początek maja 2015 r. Jak...

Zasiłek chorobowy w ciąży a okres wyczekiwania

Prowadzę działalność gospodarczą od roku. Opłacałam składkę chorobową do stycznia. Od lutego jestem wyrejestrowana. Obecnie prawdopodobnie jestem...

Przywrócenia terminu do złożenia wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym

Rejestracja mojej działalności gospodarczej miała miejsce 3 kwietnia. Księgowa zgłosiła to do ZUS 5 maja. ZUS przyjął ZUA do ubezpieczeń społecznych...

Kwestionowanie zwolnienia chorobowego po poronieniu

Przebywałam 180 dni na zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Stawiłam się do pracy, a następnego dnia złożyłam zwolnienie chorobowe z powody ciąży....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »