Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakaz pracy pod ziemią na urlopie górniczym

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-06-22

Czy po przejściu na urlop górniczy i podjęciu pracy w zabytkowej kopalni węgla jako elektromonter i konserwator urządzeń szybowych nie złamię przepisu zawartego w ustawie z dnia 22 stycznia 2015 r. dotyczącego zakazu pracy pod ziemią?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z art. 11a ustawy z dnia 22 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008–2015 oraz niektórych innych ustaw „w okresie likwidacji kopalni, zakładu górniczego lub jego oznaczonej części pracownikom nieposiadającym uprawnień emerytalnych przysługuje:

1)  urlop górniczy albo

2)  urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, albo

3)  jednorazowa odprawa pieniężna”.

Uprawnienia, o których mowa wyżej, są przyznawane pracownikowi na jego wniosek za zgodą pracodawcy, jeżeli przed dniem złożenia wniosku nie korzystał z takich uprawnień.

Osoba korzystająca z urlopu górniczego albo urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla traci to uprawnienie, jeżeli w czasie korzystania z niego:

  • podjęła pracę pod ziemią na podstawie stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej;
  • nabyła uprawnienia emerytalne.

Przepis wprowadza ograniczenie dla pracowników dotyczące podjęcia pracy po przejściu na urlop górniczy. Pracownik taki nie może podjąć pracy (albo nawiązać umowy cywilnoprawnej) pod rygorem utraty prawa do urlopu.

Jednakże przepis nie zabrania podjęcia każdej pracy, a jedynie pracy pod ziemią. Jeśli praca wykonywana przez Pana w ramach tej dodatkowej umowy będzie pracą pod ziemią – utraci Pan prawo do urlopu górniczego. Jeśli nie będzie to praca pod ziemią, może Pan ją łączyć z urlopem górniczym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jakie warunki musi spełnić górnik, aby przejść na emeryturę pomostową?

Mój mąż urodził się w 1956 r. Pracuje w kopalni od 1976 r., jest górnikiem. Na dzień 01.01.1999 r. ma udowodnione okresy pracy: nieskładkowe 9...

Pełny etat przez 15 lat

Mam 15 lat pracy na pełen etat (1977–1992), później byłam na urlopie wychowawczym. Mam skończone 60 lat. Czy nabyłam już prawo do emerytury?

Brak wiedzy o konieczności złożenia wniosku o emeryturę

Prawo do emerytury nabyłam w marcu 2015 roku, czytałam, że ZUS nalicza emeryturę z urzędu, więc spokojnie czekałam, a okazało się, że ZUS...

Zasady obliczania emerytury funkcjonariusza PSP

Nabyłem prawo do emerytury jako funkcjonariusz PSP*. W roku 1987 ukończyłem 2-letnią szkołę chorążych i rozpocząłem pracę w PSP. Po...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »