Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakaz pracy pod ziemią na urlopie górniczym

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-06-22

Czy po przejściu na urlop górniczy i podjęciu pracy w zabytkowej kopalni węgla jako elektromonter i konserwator urządzeń szybowych nie złamię przepisu zawartego w ustawie z dnia 22 stycznia 2015 r. dotyczącego zakazu pracy pod ziemią?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zgodnie z art. 11a ustawy z dnia 22 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008–2015 oraz niektórych innych ustaw „w okresie likwidacji kopalni, zakładu górniczego lub jego oznaczonej części pracownikom nieposiadającym uprawnień emerytalnych przysługuje:

1)  urlop górniczy albo

2)  urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, albo

3)  jednorazowa odprawa pieniężna”.

Uprawnienia, o których mowa wyżej, są przyznawane pracownikowi na jego wniosek za zgodą pracodawcy, jeżeli przed dniem złożenia wniosku nie korzystał z takich uprawnień.

Osoba korzystająca z urlopu górniczego albo urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla traci to uprawnienie, jeżeli w czasie korzystania z niego:

  • podjęła pracę pod ziemią na podstawie stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej;
  • nabyła uprawnienia emerytalne.

Przepis wprowadza ograniczenie dla pracowników dotyczące podjęcia pracy po przejściu na urlop górniczy. Pracownik taki nie może podjąć pracy (albo nawiązać umowy cywilnoprawnej) pod rygorem utraty prawa do urlopu.

Jednakże przepis nie zabrania podjęcia każdej pracy, a jedynie pracy pod ziemią. Jeśli praca wykonywana przez Pana w ramach tej dodatkowej umowy będzie pracą pod ziemią – utraci Pan prawo do urlopu górniczego. Jeśli nie będzie to praca pod ziemią, może Pan ją łączyć z urlopem górniczym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »