Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakończenie działalności i przejście na emeryturę

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-07-25

Od 12 lat prowadzę działalność gospodarczą. Od kilku lat robię to wraz z synami (zatrudniłem ich). Obecnie chcę przejść na emeryturę, bo za kilka miesięcy kończę 65 lat. Jak to zrobić? Czy mam dać synom wypowiedzenie, a potem założą swoją firmę?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zgodnie z art. 184. ustawy o emeryturach i rentach z FUS:

„1. Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku przewidzianego w art. 32, 33, 39 i 40, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy osiągnęli:

1) okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat - dla kobiet i 65 lat - dla mężczyzn oraz

2) okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27.

2. Emerytura, o której mowa w ust. 1, przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego oraz rozwiązania stosunku pracy - w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem”.

W myśl art. 184 ust. 1 ustawy emerytalnej „ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku przewidzianego w art. 32–34, 39 i 40, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy osiągnęli okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 – lat dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn oraz okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27”. Emerytura ta przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego oraz rozwiązania stosunku pracy – w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem (art. 184 ust. 2). Gramatyczna wykładnia przepisu art. 184 ust. 1 ustawy prowadzi do wniosku, że warunkiem nabycia uprawnień emerytalnych jest spełnienie wyłącznie przesłanki stażu przed dniem 1 stycznia 1999 r. Za taką wykładnią przemawia także treść ust. 2 tego przepisu, skoro warunek rozwiązania stosunku pracy dotyczy ubezpieczonego będącego pracownikiem. Redakcja art. 184 ust. 2 wskazuje zatem, że ubezpieczony nie będący pracownikiem, spełniający warunki z art. 184 ust. 1 ustawy emerytalnej, aby skorzystać z uprawnienia do wcześniejszej emerytury winien tylko nie przystępować do otwartego funduszu emerytalnego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie w Wyrokiem Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. akt I UK 132/07, „prawo do emerytury na podstawie art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nabywa ubezpieczony, który na dzień wejścia tej ustawy w życie spełnił określone w niej wymogi stażowe, a po tej dacie osiągnął wymagany wiek, niezależnie od tego, czy w chwili osiągnięcia tego wieku wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub był pracownikiem wykonującym inną pracę, czy też pozostawał w zatrudnieniu na innej podstawie niż stosunek pracy bądź nie pozostawał w jakimkolwiek zatrudnieniu, z tym, że w przypadku pozostawania w stosunku pracy emerytura uzależniona jest od jego rozwiązania”.

Nie ma możliwości ominąć 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Nie ma Pan prawa do wcześniejszej emerytury.

Jeśli zaś chodzi o synów – myślę, że trzeba z nimi porozmawiać nt tego co chcą robić. Umowy w przypadku zamknięcia działalności muszą być wypowiedziane. To czy zdecydują się na bycie przedsiębiorcami czy nie – to ich wybór. Wachlarz możliwości dofinansowania działalności jest spory – w przypadku dofinansowania przez UP, lepiej być bezrobotnym. To oczywiste.

W Pana przypadku w grę mogłoby wchodzić świadczenie przedemerytalne. Zgodnie z ustawą o świadczeniach przedemerytalnych:

„Art. 2 1. Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:

1) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

2) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001), zwanej dalej »ustawą o promocji zatrudnienia«, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat – kobieta oraz 60 lat – mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, lub

3) do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.1)), zwanej dalej »ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych«, i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat – kobieta i 61 lat – mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

4) zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat – kobieta oraz 60 lat – mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

5) do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, lub

6) do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego, z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn”.

W celu uzyskania świadczenia przedemerytalnego na zasadach obowiązujących od 1 sierpnia 2004 r. osoba zainteresowana winna w pierwszej kolejności zarejestrować się we właściwym – ze względu na miejsce zamieszkania – powiatowym urzędzie pracy. Po uzyskaniu decyzji przyznającej status bezrobotnego i zasiłek dla bezrobotnych oraz upływie 6 miesięcy pobierania takiego zasiłku (ewentualnie uzupełnionego okresami podlegającymi wliczeniu do okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych), może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych).

Wniosek taki powinien zostać złożony w oddziale ZUS właściwym dla zainteresowanego według jego miejsca zamieszkania, rozumianego jako miejsce ostatniego zameldowania na pobyt stały. Wraz z wnioskiem zainteresowany powinien przedłożyć dokumenty wymagane dla udowodnienia prawa do świadczenia przedemerytalnego oraz do ustalenia prawa i wysokości emerytury.

Dla ustalenia prawa do świadczenia przedemerytalnego niezbędne jest przedłożenie dokumentu potwierdzającego fakt rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego i podstawę prawną jego rozwiązania, tj. świadectwa pracy, a w razie, gdy w świadectwie pracy brak wskazania takiej podstawy prawnej – innego dokumentu, który wskazywałby na przyczynę rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego. Osoba, która ubiega się o świadczenie przedemerytalne w związku ogłoszeniem upadłości jej własnej działalności gospodarczej, winna przedłożyć dokument stwierdzający ten fakt, tj. odpis postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości.

W każdym przypadku wymagane jest przedłożenie dokumentów wydanych przez powiatowy urząd pracy, a mianowicie:

  • stwierdzających przebycie co najmniej 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  • stwierdzających dalsze posiadanie statusu osoby bezrobotnej,
  • stwierdzających brak odmowy (bez uzasadnionej przyczyny) w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych przyjęcia propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (określonej w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Dz. U. 2004 r. Nr 99 poz. 1001), jak również
  • decyzji powiatowego urzędu pracy o utracie przez zainteresowanego prawa do zasiłku dla bezrobotnych, wskutek upływu okresu na jaki został przyznany (jeżeli zasiłek ten przysługiwał przez okres 6 miesięcy) lub
  • dokumentu potwierdzającego fakt pobierania takiego zasiłku przez okres co najmniej 6 miesięcy (jeżeli zasiłek przysługiwał przez dłuższy okres).

W przypadku byłego rencisty konieczne jest nadto przedłożenie zaświadczenia powiatowego urzędu pracy o dacie zarejestrowania w tym urzędzie.

Musiałby Pan jednak ogłosić upadłość firmy. Decyzji co do tego, czy chce Pan nadal prowadzić działalność, czy nie – nikt za Pana nie podejmie, nikt nie zadecyduje za synów, czy chcą prowadzić działalność, czy zechcą znaleźć sobie pracę na etacie. To już musi być Państwa decyzja. I należy od niej zacząć. Potem szukać rozwiązań.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »