Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaliczenie lat pracy za granicą do stażu w Polsce bez udokumentowania składek

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-03-27

Proszę o wykładnię art. 86 o zaliczeniu lat pracy za granicą do stażu w Polsce – bez udokumentowania składek na ubezpieczenie.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na główne i dodatkowe pytania otrzymałam szybko i w sposób zrozumiały, co jest bardzo istotne. Chętnie polecę Państwa usługi znajomym.
Agata
Dziękuję za wyczerpującą konkretną odpowiedź. 
Danuta
Oby wszystkie instytucje, z których korzystamy w naszych czasach, były tak profesjonalne i odpowiedzialne. Takie podejście do klienta nie tylko pomaga rozwiązywać problemy prawne, ale poprzez empatyczne podejście do człowieka, odbudowuje wiarę w istnienie osób dobrej woli niosących efektywną pomoc.
Ewa
Witam, Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Nawet gdybym miała dodatkowe pytania odnośnie sprawy Pani prawnik odpowiedziała wyczerpująco i rozwiała wszystkie moje wątpliwości.
Ewa, pielęgniarka, 43 lata
Zlecenie zrealizowane bardzo szybko i profesjonalnie. Gorąco polecam.
Mariusz
Dziękuję za poradę.
Ewa
Dziękuję za poradę, jest bardzo przejrzysta i zrozumiała, bez zbędnych wywodów prawniczych
Teresa, technik budowlany, 59 lat
Dziękuję za szybką i fachową odpowiedź dotyczącą kodeksu pracy. Żałuję tylko, że nie była ona dla mnie korzystna.
Ewa, były nauczyciel
Dla mnie sa Panstwo genialni. Zwrócilam sie z prośba niemal nie do spelnienia - o przygotowanie poważnych dokumentów w przeciągu kilku godzin. Otrzymałam odpowiedz i wycenę na lotnisku w Londynie, a po przylocie do Warszawy, otworzyłam maila na komórce, gdzie znalazłam komplet przygotowanych przez Państwa dokumentów. Wystarczyło je wydrukować i przekazać w Sadzie. Byłam wcześniej półtora roku zwodzona przez prawniczke, która sprawy mi nie załatwiła i przewidywała znacznie wyższe koszty.
Malgorzata, 57 lat, Dziennikarz, terapeuta
Odpowiedź udzielona bardzo rzeczowo i zrozumiale.
Maciej, 33 lata
Bardzo profesjonalne potraktowanie problemu ,szybkie wyczerpujące wyjaśnienia dziękuje i pozdrawiam.
Wanda, fakturzystka - prac biurowy, 61 lat
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi-klarowna i bardzo pomocna! Polecam skorzystanie z usług.
Monika
Dzień dobry. Dziękuję za sporządzone pismo do ZUS. Pozdrawiam serdecznie
Barbara
Bardzo rzetelna i dokładna odpowiedz. Polecam
Monika, 26 lat
Bardzo konkretna i wyczerpująca odpowiedź.
Jarosław
Bardzo profesjonalna obsługa. 
Artur
Wspaniała wyczerpująca odpowiedź, choć może trochę za długo czekałem?
Stefan
Bardzo jasny język użyty w opisaniu problemu przemawia za korzystaniem z Państwa usług. Profesjonalna i bez zwłoki odpowiedź na dodatkowe pytania.
Józef
Bardzo fachowa opinia. Dziękuję!
Ewa
Bardzo dziękuję Panie Mecenasie za rzetelną i wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie.
Magdalena
Dziękuję pani Elizie Rumowskiej za udzielenie mi krótkiej ale rzeczowej porady prawnej. Dzięki niej zacznę pewniej stąpać po ziemi bez złudzeń i dodatkowych kosztów.
Zenon
Bardzo szybka i rzetelna pomoc.
Paweł, lekarz, 27 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, w razie ewentualnych pytań będę się kontaktować.
Małgorzata
Jestem bardzo zadowolony z pomocy prawnej uzyskanej w eporady24.pl. Odpowiedź na mój problem uzyskałem natychmiast. Odpowiedź była bardzo zrozumiała, merytoryczna i rozwiała wszystkie moje wątpliwości. Niezależnie od tego otrzymałem bardzo obszerne wyjaśnienie wszelkich innych możliwych dodatkowych aspektów prawnych z powołaniem się na odpowiednie paragrafy Kodeksu. Polecam z cała odpowiedzialnością ten serwis. PS w ramach usługi istniała możliwość zadawania dodatkowych pytań (bez dodatkowej opłaty (oczywiście w zakresie tematu głównego).
Piotr, dr inż. mechanik, 70 lat
Oceniam pozytywnie. Opinia z jasna wykładnią prawną, Szybka reakcja na dodatkowe pytania.
Marianna
Bardzo dziękuję. Jestem w pełni usatysfakcjonowana odpowiedzią. Przytoczenie aktów prawnych bardzo mi pomogło. Szybko, kompetentnie, bez zarzutu. 
Anna, inżynier
Odpowiedzi uzyskuję rzeczowe, jednoznaczne i w trybie niemal natychmiastowym (nawet w dni wolne od pracy). Świadczy to o dużym profesjonalizmie i zdyscyplinowaniu prawników Serwisu.
Henryk, nauczyciel akademicki, 69 lat
Serdecznie Witam; powiem tak byłem sceptyczny co do odpowiedzi w ciągu 24 godzin. Sprawdziło się dziękuję. Ocena tylko 4 bo sprawa jest w toku. Po zakończeniu z czystym sumieniem 5. 
Andrzej, inż-emeryt, 63 lata
Bardzo szybka, bardzo wyczerpująca odpowiedź.
Małgorzata
Otrzymałem obszerną i zadowalającą informację. 
Zenon, ogrodnik, 57 lat

Rozumiem, że chodzi Panu o art. 86 ustawy o promocji zatrudnienia w zakresie w jakim zalicza się staż do celów uzyskania uprawnień, zasiłków, urlopów, dodatków itd.

Zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.) udokumentowane okresy zatrudnienia obywateli polskich wykonywane w wymienionych państwach u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Polsce w zakresie uprawnień pracowniczych.

Przy ustalaniu uprawnień pracowniczych, obywatelom polskim wlicza się okresy wykonywania pracy za granicą świadczonej po dniu 31 października 2005 r. Wcześniejsze okresy zatrudnienia za granicą zalicza się pod warunkiem opłacania składek na Fundusz Pracy. Wynika to z art. 18 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 164, poz. 1366).

Takie stanowisko prezentuje również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wskazując, że od 1 lutego 2009 r. wszystkie okresy pracy w innych krajach wpływają na łączny staż zatrudnienia w Polsce bez względu na to, kiedy wystąpiły. Zdaniem ministerstwa wynika to wprost ze zmienionego art. 86 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, gdzie nowością jest wliczanie do ogólnego stażu zatrudnienia:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  1. obywatelom państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i związanych z nimi umowami o korzystaniu ze swobody przepływu osób – okresów pracy w tych krajach bez względu na to, czy zainteresowany opłacił z ich tytułu składki na Fundusz Pracy,
  2. obywatelom innych krajów – okresów pracy w jakimkolwiek państwie, również niezależnie od opłacenia składek na Fundusz Pracy.

Warunkiem zaliczenia okresów wykonywania pracy za granicą jest ich udokumentowanie. Przepisy co prawda określają co prawda, jakimi dokumentami należy potwierdzić okres zatrudnienia za granicą. Zastosowanie znajdzie tu więc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. nr 62, poz. 286 ze zm.). Dopuszcza ono możliwość potwierdzenia okresów zatrudnienia dokumentami pośrednimi, nie tylko za pomocą świadectwa pracy.

Do udokumentowania takich mogą posłużyć zaświadczenia wydane przez zagranicznego pracodawcę, umowa o pracę, odcinki wypłat wynagrodzenia, zaświadczenie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu zatrudnienia lub inne.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odzyskanie składek z konta zmarłego ubezpieczonego

Mój kuzyn zmarł rok temu. Był jedynakiem, jego rodzice nie żyją. Prawnym spadkobiercą została moja mama. Czy może ona odzyskać składki z konta zmarłego, który był ubezpieczony?

Świadczenia socjalne – jakie i dla kogo?

Mama ma 68 lat i właśnie rozwiodła się z ojcem; nie ma prawa do emerytury ani do świadczeń zdrowotnych z NFZ, co jest jej największą troską. Mama od ojca ma dostawać 1000 zł alimentów. Ja, jej jedyne dziecko, mieszkam za granicą, a więc nie mogę jej dopisać do swojego ubezpieczenia zdrowotnego, a ze względu na obecnie trudną sytuację rodzinną nie mogę jej też wesprzeć finansowo. Mama mieszka w moim mieszkaniu wraz z 92-letnią babcią, którą się opiekuje. Czy mama, która otrzyma 1000 zł, i babcia, która otrzymuje 1050 zł emerytury, mogą ubiegać się o jakieś świadczenia (zasiłki) z pomocy społecznej? Babcia bierze bardzo dużo lekarstw, czy może starać się np. o dofinansowanie ich wykupu? Niestety, w tej chwili nie mogę pomoc im również opłacać mieszkanie i media, a jest to dla nich poważny wydatek, czy w tym zakresie mogłyby liczyć na jakieś wsparcie z pomocy społecznej?

Wskazanie zawyżonej kwoty obrotów firmy we wniosku do ZUS

Prowadzę działalność gospodarczą i staram się o wniosek A1. We wniosku podałem niedokładną informację dotyczącą obrotów firmy, a raczej nagiąłem procentowy obrót z kraju (Polski) na większy. ZUS prosi o doręczenie dokumentów stwierdzających stan faktyczny. Czy po doręczeniu dokumentów do ZUS-u poniosę jakieś konsekwencje? Jeśli tak, to w jakim wymiarze? A może jest jakieś inne wyjście w tej sytuacji?

Okres ochronny pracownika, który pracował w szczególnych warunkach

Mam pracownika, który urodził się w 1957 r. Ma prawdopodobnie prawo do wcześniejszej emerytury, bo pracował w warunkach szkodliwych i uciążliwych przez 15 lat. Ma dokument potwierdzający ten okres, ale nie ma decyzji ZUS o faktycznym prawie do tej emerytury. Czy mogę z tym pracownikiem rozwiązać umowę o pracę w związku z reorganizacją magazynu? Jeśli nie, czy mogę przenieść go na inne stanowisko i zmienić mu płacę zasadniczą za pomocą wypowiedzenia zmieniającego?



Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »