Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamknięcie działalności z dniem jej rozpoczęcia i wyzerowanie składek

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-01-10

Półtora roku temu rozpoczęłam wykonywanie działalności gospodarczej (usługi kosmetyczne). Po miesiącu złożyłam roszczenie o wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Przed dokonaniem zgłoszenia nie posiadałam tytułu do ubezpieczeń. ZUS stwierdził jednak, że moja działalność „nie była faktycznie prowadzona”, ponieważ gdy byłam w ciąży, lekarz wystawił zaświadczenie o zagrożeniu ciąży. Odwoływałam się od decyzji ZUS-u do sądu, jednakże niestety w lutym 2017 r. oddalił moje odwołanie. Zapłaciłam składki tylko za listopad, grudzień 2015 oraz styczeń 2016. W późniejszych miesiącach nie osiągałam dochodów miesięcznie przekraczających 400 zł. Czy będę musiała zapłacić składki za cały 2016 rok? Czy możliwe jest zamknięcie działalności z dniem jej rozpoczęcia i wyzerowanie składek?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zasadniczo osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą objęta jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi, wypadkowym i zdrowotnym. Działalność stanowi tytuł do opłacania składek do ZUS od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia jej zakończenia, z wyłączeniem okresu, na który została zawieszona na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (art. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, j.t. Dz. U. z 2009 r., Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą.

Za prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 13 pkt 4 ustawy należy rozumieć rzeczywistą działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły. Wpis w ewidencji działalności gospodarczej ma znaczenie formalne, czyli ma charakter deklaratoryjny. Jego istnienie nie przesądza o faktycznym prowadzeniu działalności, ale jedynie prowadzi do tzw. domniemania prawnego, które to można obalić.

Podobnie Sąd Najwyższy wskazał już wcześniej, w wyroku z 14 września 2007 r. (sygn. akt III UK 35/07). Stwierdził wówczas, że obowiązek ubezpieczenia osoby prowadzącej pozarolniczą działalność – w tym gospodarczą – wynika z faktycznego prowadzenia tej działalności, a zatem o zaprzestaniu jej prowadzenia, powodującej wyłączenie z tego ubezpieczenia, decyduje faktyczne zaprzestanie tej działalności.

Jeśli w okresie od stycznia do grudnia 2016 roku prowadziła Pani działalność, osiągała choćby minimalne dochody, będzie Pani zobowiązana do zapłaty składek za ten okres. Chyba że wykaże Pani, że działalności nie prowadziła. Nie może Pani wykreślić działalności wstecz.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »