Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamknięcie działalności z dniem jej rozpoczęcia i wyzerowanie składek

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-01-10

Półtora roku temu rozpoczęłam wykonywanie działalności gospodarczej (usługi kosmetyczne). Po miesiącu złożyłam roszczenie o wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Przed dokonaniem zgłoszenia nie posiadałam tytułu do ubezpieczeń. ZUS stwierdził jednak, że moja działalność „nie była faktycznie prowadzona”, ponieważ gdy byłam w ciąży, lekarz wystawił zaświadczenie o zagrożeniu ciąży. Odwoływałam się od decyzji ZUS-u do sądu, jednakże niestety w lutym 2017 r. oddalił moje odwołanie. Zapłaciłam składki tylko za listopad, grudzień 2015 oraz styczeń 2016. W późniejszych miesiącach nie osiągałam dochodów miesięcznie przekraczających 400 zł. Czy będę musiała zapłacić składki za cały 2016 rok? Czy możliwe jest zamknięcie działalności z dniem jej rozpoczęcia i wyzerowanie składek?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zasadniczo osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą objęta jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi, wypadkowym i zdrowotnym. Działalność stanowi tytuł do opłacania składek do ZUS od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia jej zakończenia, z wyłączeniem okresu, na który została zawieszona na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (art. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, j.t. Dz. U. z 2009 r., Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą.

Za prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 13 pkt 4 ustawy należy rozumieć rzeczywistą działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły. Wpis w ewidencji działalności gospodarczej ma znaczenie formalne, czyli ma charakter deklaratoryjny. Jego istnienie nie przesądza o faktycznym prowadzeniu działalności, ale jedynie prowadzi do tzw. domniemania prawnego, które to można obalić.

Podobnie Sąd Najwyższy wskazał już wcześniej, w wyroku z 14 września 2007 r. (sygn. akt III UK 35/07). Stwierdził wówczas, że obowiązek ubezpieczenia osoby prowadzącej pozarolniczą działalność – w tym gospodarczą – wynika z faktycznego prowadzenia tej działalności, a zatem o zaprzestaniu jej prowadzenia, powodującej wyłączenie z tego ubezpieczenia, decyduje faktyczne zaprzestanie tej działalności.

Jeśli w okresie od stycznia do grudnia 2016 roku prowadziła Pani działalność, osiągała choćby minimalne dochody, będzie Pani zobowiązana do zapłaty składek za ten okres. Chyba że wykaże Pani, że działalności nie prowadziła. Nie może Pani wykreślić działalności wstecz.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Współpraca z byłym pracodawcą a preferencyjne składki ZUS

Chciałabym dopytać o preferencyjne składki ZUS. Jeżeli rozpocznę działalność gospodarczą, a będę wykonywać usługi na rzecz byłego pracodawcy...

Pismo z ZUS z żądaniem zaległych składek

W 2004 r. zgłosiłam do ZUS-u działalność gospodarczą. Ze względu na różne problemy finansowe nie płaciłam obowiązkowego ubezpieczenia. Z opieki...

Self-employed w UK a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Jestem zatrudniony w formie self-employed w UK. Zamierzam przenieść się na stałe do Polski, ale w dalszym ciągu będę pracował...

Dziedziczenie składek ZUS

Moje pytanie dotyczy dziedziczenia składek ZUS po zmarłym ojcu. Tato nigdy nie pobierał renty ani emerytury, zginął w wypadku. Po jego...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »