Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapłata zaległych składek ZUS

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-10-09

Prowadzę działalność gospodarczą. Przez prawie cały 2011 rok byłem na zwolnieniu lekarskim i zasiłku rehabilitacyjnym. W trakcie tego zwolnienia pomagałem organizować zawody sportowe na umowę zlecenie za co musiałem zwrócić chorobowe wraz z odsetkami za ten okres. Obecnie ZUS żąda korekt deklaracji za tamten okres i zapłaty składek. Czy muszę składać korekty i płacić zaległą składkę emerytalno-rentową?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Przepis art. 18 ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje zasady zmniejszania najniższej podstawy wymiaru składek w przypadku pobierania przez część miesiąca zasiłku chorobowego i wynika z niego, iż składka na ubezpieczenie może być zmniejszona, gdy prawo do zasiłku jest już ustalone.

Jeżeli osoba prowadząca działalność zachoruje, ale nie ma prawa do zasiłku chorobowego – zasiłek chorobowy jej nie przysługuje. Oznacza to, że składki za miesiąc, w którym chorowała, musi opłacić w pełnej wysokości bez pomniejszania podstawy wymiaru.

Został Pan pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego. Nie ma więc Pan prawa do obniżenia składek za okres niezdolności do pracy, chyba że w tym okresie zawiesił Pan działalność. W innym wypadku będzie Pan zobowiązany do zapłaty składek.

Co więcej powinien Pan ponownie dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego – jeśli nadal prowadzi Pan działalność, bowiem z uwagi na nieopłacenie składki w terminie – to ubezpieczenie wygasa.

Oczywiście składkę opłaconą później można kwalifikować jako chęć kontynuacji ubezpieczenia, ale warto przynajmniej zwrócić się z wnioskiem o przywrócenie terminu do opłacenia składki – aby mieć kontynuację ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »