Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapłata zaległych składek ZUS

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-10-09

Prowadzę działalność gospodarczą. Przez prawie cały 2011 rok byłem na zwolnieniu lekarskim i zasiłku rehabilitacyjnym. W trakcie tego zwolnienia pomagałem organizować zawody sportowe na umowę zlecenie za co musiałem zwrócić chorobowe wraz z odsetkami za ten okres. Obecnie ZUS żąda korekt deklaracji za tamten okres i zapłaty składek. Czy muszę składać korekty i płacić zaległą składkę emerytalno-rentową?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Przepis art. 18 ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje zasady zmniejszania najniższej podstawy wymiaru składek w przypadku pobierania przez część miesiąca zasiłku chorobowego i wynika z niego, iż składka na ubezpieczenie może być zmniejszona, gdy prawo do zasiłku jest już ustalone.

Jeżeli osoba prowadząca działalność zachoruje, ale nie ma prawa do zasiłku chorobowego – zasiłek chorobowy jej nie przysługuje. Oznacza to, że składki za miesiąc, w którym chorowała, musi opłacić w pełnej wysokości bez pomniejszania podstawy wymiaru.

Został Pan pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego. Nie ma więc Pan prawa do obniżenia składek za okres niezdolności do pracy, chyba że w tym okresie zawiesił Pan działalność. W innym wypadku będzie Pan zobowiązany do zapłaty składek.

Co więcej powinien Pan ponownie dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego – jeśli nadal prowadzi Pan działalność, bowiem z uwagi na nieopłacenie składki w terminie – to ubezpieczenie wygasa.

Oczywiście składkę opłaconą później można kwalifikować jako chęć kontynuacji ubezpieczenia, ale warto przynajmniej zwrócić się z wnioskiem o przywrócenie terminu do opłacenia składki – aby mieć kontynuację ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Umorzenie składek ZUS przedsiębiorcy

Dwa lata prowadziłam działalność gospodarczą. Nie wyszło, pozostały z tego zaległości w ZUS. Niestety obecnie nie pracuję, mąż również jest...

Długi w ZUS po zmarłym, który prowadził firmę – przedawnienie

Odziedziczyliśmy z żoną i teściową dług po firmie teścia wobec ZUS. Dług dotyczy okresu od czerwca 2000 r. do grudnia 2006 r. Proszę...

Refundacja składek z PFRON

Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności – jestem pracownikiem na umowę o pracę. Czy w moim przypadku PFRON refunduje mi jakieś...

Wniosek abolicyjny do ZUS-u

W latach 1999–2005 prowadziłam jednoosobową działalność gospodarczą. Okresowo ją zawieszałam, przez jakiś czas nie opłacałam też składek ZUS. Czy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »