Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zarejestrowanie się do ubezpieczenia chorobowego tuż przed porodem

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2015-01-31

Prowadzę działalność gospodarczą. Jestem w ciąży, w lutym jest termin rozwiązania. W wyniku nieporozumienia wypisałam się z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w listopadzie. Zarejestrowałam się do niego z powrotem od teraz, to jest od lutego. Czy jak zapłacę składkę do 10 marca, to będzie się to liczyło i otrzymam zasiłek macierzyński?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Oczywiście może Pani zapłacić składki do 10 marca za luty – jak najbardziej będzie się to liczyło jako opłacone w terminie – a co za tym idzie, uzyska Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego (w przypadku tego konkretnego zasiłku nie obowiązuje 3-miesięczny okres wyczekiwania – wystarczy, aby dziecko urodziło się w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu)*.

Konsekwencją zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego dopiero w lutym (miesiącu porodu) będzie to, że podstawa wypłacanego Pani zasiłku zostanie ustalona nie w wysokości zadeklarowanej przez Panią, ale w wysokości ustawowej.

Dzieje się tak dlatego, że do podstawy ubezpieczenia chorobowego wlicza się podstawy z okresów poprzedzających okres, w którym powstała niezdolność do pracy – gdyby zatem opłaciła Pani wysokie składki za kwiecień – ZUS miałby obowiązek uwzględnić wskazaną przez Panią podstawę przy obliczaniu wysokości zasiłku.

W sytuacji, w której w miesiącach poprzednich nie była Pani objęta ubezpieczeniem – podstawa będzie obliczona zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z tym przepisem, „jeżeli niezdolność do pracy powstała w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku stanowi: najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4 – dla ubezpieczonych, dla których określono najniższą podstawę wymiaru składek”.

Zatem zasiłek chorobowy co prawda Pani otrzyma, jednak nie będzie to zasiłek w maksymalnej możliwej wysokości.

Oczywiście należy bezwzględnie dopilnować odprowadzenia składek za luty w terminie.

* Stan prawny z 2013 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zapadnięcie na inną chorobę po 182 dniach zwolnienia

Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy po 182 dniach choroby na inną chorobę, po upływie 14 dni od zakończenia leczenia? Złożyłam wniosek o zasiłek...

Na jaki zasiłek mogę liczyć w zagrożonej ciąży?

Pracowałam na umowę o pracę (do końca października) i prowadziłam własną działalność do końca listopada. Od 15 grudnia prowadzę nową firmę....

Ciąża a ZUS

Pracuję na umowę-zlecenie i umowę o dzieło dla jednego pracodawcy, w sumie z obu tych umów mam brutto 2500 zł. Umowy są podpisywane co...

Zabieg medyczny podczas zasiłku macierzyńskiego

Od pół roku przebywam na zasiłku macierzyńskim, a moja umowa o pracę skończyła się już 5 miesięcy temu. Niebawem czeka mnie zabieg medyczny. Czy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »