Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zarejestrowanie się do ubezpieczenia chorobowego tuż przed porodem

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2015-01-31

Prowadzę działalność gospodarczą. Jestem w ciąży, w lutym jest termin rozwiązania. W wyniku nieporozumienia wypisałam się z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w listopadzie. Zarejestrowałam się do niego z powrotem od teraz, to jest od lutego. Czy jak zapłacę składkę do 10 marca, to będzie się to liczyło i otrzymam zasiłek macierzyński?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Oczywiście może Pani zapłacić składki do 10 marca za luty – jak najbardziej będzie się to liczyło jako opłacone w terminie – a co za tym idzie, uzyska Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego (w przypadku tego konkretnego zasiłku nie obowiązuje 3-miesięczny okres wyczekiwania – wystarczy, aby dziecko urodziło się w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu)*.

Konsekwencją zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego dopiero w lutym (miesiącu porodu) będzie to, że podstawa wypłacanego Pani zasiłku zostanie ustalona nie w wysokości zadeklarowanej przez Panią, ale w wysokości ustawowej.

Dzieje się tak dlatego, że do podstawy ubezpieczenia chorobowego wlicza się podstawy z okresów poprzedzających okres, w którym powstała niezdolność do pracy – gdyby zatem opłaciła Pani wysokie składki za kwiecień – ZUS miałby obowiązek uwzględnić wskazaną przez Panią podstawę przy obliczaniu wysokości zasiłku.

W sytuacji, w której w miesiącach poprzednich nie była Pani objęta ubezpieczeniem – podstawa będzie obliczona zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z tym przepisem, „jeżeli niezdolność do pracy powstała w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku stanowi: najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4 – dla ubezpieczonych, dla których określono najniższą podstawę wymiaru składek”.

Zatem zasiłek chorobowy co prawda Pani otrzyma, jednak nie będzie to zasiłek w maksymalnej możliwej wysokości.

Oczywiście należy bezwzględnie dopilnować odprowadzenia składek za luty w terminie.

* Stan prawny z 2013 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »