Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zarejestrowanie się do ubezpieczenia chorobowego tuż przed porodem

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2015-01-31

Prowadzę działalność gospodarczą. Jestem w ciąży, w lutym jest termin rozwiązania. W wyniku nieporozumienia wypisałam się z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w listopadzie. Zarejestrowałam się do niego z powrotem od teraz, to jest od lutego. Czy jak zapłacę składkę do 10 marca, to będzie się to liczyło i otrzymam zasiłek macierzyński?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oczywiście może Pani zapłacić składki do 10 marca za luty – jak najbardziej będzie się to liczyło jako opłacone w terminie – a co za tym idzie, uzyska Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego (w przypadku tego konkretnego zasiłku nie obowiązuje 3-miesięczny okres wyczekiwania – wystarczy, aby dziecko urodziło się w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu)*.

Konsekwencją zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego dopiero w lutym (miesiącu porodu) będzie to, że podstawa wypłacanego Pani zasiłku zostanie ustalona nie w wysokości zadeklarowanej przez Panią, ale w wysokości ustawowej.

Dzieje się tak dlatego, że do podstawy ubezpieczenia chorobowego wlicza się podstawy z okresów poprzedzających okres, w którym powstała niezdolność do pracy – gdyby zatem opłaciła Pani wysokie składki za kwiecień – ZUS miałby obowiązek uwzględnić wskazaną przez Panią podstawę przy obliczaniu wysokości zasiłku.

W sytuacji, w której w miesiącach poprzednich nie była Pani objęta ubezpieczeniem – podstawa będzie obliczona zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z tym przepisem, „jeżeli niezdolność do pracy powstała w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku stanowi: najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4 – dla ubezpieczonych, dla których określono najniższą podstawę wymiaru składek”.

Zatem zasiłek chorobowy co prawda Pani otrzyma, jednak nie będzie to zasiłek w maksymalnej możliwej wysokości.

Oczywiście należy bezwzględnie dopilnować odprowadzenia składek za luty w terminie.

* Stan prawny z 2013 r.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »