Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Choruję od kwietnia br. Po powrocie do pracy otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę ze skutkiem na 31 października. W dniu 11 listopada mam zgłosić się na zabieg operacyjny stopy, po którym rehabilitacja trwa minimum 8 tygodni. Czy otrzymane wtedy nowe zwolnienie lekarskie będzie mnie upoważniało do zasiłku chorobowego na wcześniejszych zasadach, mimo braku zatrudnienia?
Z opisu wynika, iż korzystała Pani ze zwolnienia lekarskiego – otrzymywała Pani zasiłek chorobowy na różne jednostki, jednak zgodnie z tym, że okresy te następowały po sobie lub się pokrywały, należy je zaliczyć do jednego okresu zasiłkowego.
Zgodnie z treścią ustawy zasiłkowej:
„Art. 8. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą – nie dłużej niż przez 270 dni.
Art. 9. 1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej okresem zasiłkowym, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.
2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
3. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach, o których mowa w art. 4 ust. 1”.
Wynikające z ustawy zasady liczenia okresu zasiłkowego są następujące:
„a) w razie następujących po sobie bezpośrednio okresów niezdolności do pracy z powodu różnych chorób wlicza się wszystkie te okresy niezdolności do okresu zasiłkowego; jeśli jedną z tych chorób jest gruźlica, okres zasiłkowy wynosi 12 miesięcy;
b) gdy między okresami niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby występuje przerwa, to jeśli jest ona krótsza niż 60 dni – okresy obu niezdolności się sumuje; jeśli zaś jest dłuższa – następna niezdolność do pracy rozpoczyna bieg nowego okresu zasiłkowego;
c) bieg okresu zasiłkowego liczy się zawsze od początku, jeśli nowa niezdolność do pracy jest z innej przyczyny niż poprzednia i wystąpiła po przerwie co najmniej jednodniowej;
d) do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresie wyczekiwania;
e) do okresu zasiłkowego wlicza się okresy niezdolności do pracy, za które prawo do zasiłku utracono;
f) do okresu zasiłkowego wlicza się okres niezdolności do pracy, za który przysługiwało prawo do wynagrodzenia gwarancyjnego; okresy prawa do wynagrodzenia gwarancyjnego wlicza się do okresu zasiłkowego na zasadach ogólnych – oznacza to, że 36 dzień niezdolności do pracy w toku może być zarówno pierwszym, jak i kolejnym dniem okresu zasiłkowego;
g) jeżeli w całym okresie niezdolności do pracy przysługuje wyłącznie wynagrodzenie gwarancyjne (nauczyciele akademiccy, sędziowie i prokuratorzy), okres prawa do tego wynagrodzenia liczy się według zasad liczenia okresu zasiłkowego”.
Zobacz również: Kontrakt menedżerski a zwolnienie lekarskie
Co do zasady okres zasiłkowy przysługuje, gdy niezdolność powstała w okresie ubezpieczenia.
Zgodnie z kolejnymi zapisami:
„Art. 7. Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
1) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
2) nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby”.
Pani ubezpieczenie ustanie z końcem października. W dniu 11 listopada powstanie nowa niezdolność do pracy. Jeśli będzie trwała minimalnie 30 dni – ma Pani prawo do zasiłku chorobowego, o ile ZUS nie zaliczy Pani niezdolności do tożsamej z poprzednią niezdolnością do pracy. Co prawda nie ma uzasadnienia traktowanie jako jednego schorzenia, ale symbol będzie identyczny (zgodnie z załącznikami).
Zapewne razem ze zwolnieniem do ZUS-u będzie Pani musiała zanieść opis schodzenia i zaświadczenie lekarza, że obecna niezdolność nie jest tożsama z poprzednią.
Zobacz również: Koniec umowy a L4
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika