Zasiłek na dziecko podczas epidemii koronawirusa a kontrola ZUS

Autor: Katarzyna Siwiec

Za pośrednictwem pracodawcy skorzystałem z „dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły”, ale moje 2-letnie dziecko nie jest zapisane ani do żłobka, ani przedszkola, ani klubu dziecięcego. Czy ZUS może mnie sprawdzić i co zrobić w wypadku kontroli? Jak ona może wyglądać? Co mi grozi?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasiłek na dziecko podczas epidemii koronawirusa a kontrola ZUS

Dla kogo zasiłek na dziecko z powodu COVID-19?

Odpowiadając na Pana pytanie, wyjaśniam, że jak mówi treść przepisu, zasiłek ten przysługuje w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem.

Warunkiem otrzymania tego zasiłku jest zatem sprawowanie opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia placówek, w których dziecko dotychczas przebywało – inaczej tego przepisu rozumieć nie sposób.

Oczywiście nie powinien Pan aplikować o ten zasiłek w takiej sytuacji.

Kontrola wykorzystywania zasiłku ZUS z powodu COVID-19

A czy ZUS może to sprawdzić – trudno powiedzieć, jak będzie wyglądała praktyka, bo już teraz chyba pracownicy ZUS nie są w stanie wyrobić się ze swoimi obowiązkami. To niestety teraz to tylko wróżenie, ale uważam, że możliwość kontroli jest. Zgodnie bowiem z ogólnymi przepisami ZUS może przeprowadzać kontrolę wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatników składek w tym mają prawo kontrolować u Pana pracodawcy ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i wypłacanie tych świadczeń oraz dokonywanie rozliczeń z tego tytułu. W ramach kontroli mogą żądać udzielania informacji przez płatnika składek i ubezpieczonego, czyli Pana, a zatem mogą Pana prosić o podanie danych żłobka, np. do którego uczęszcza dziecko. Jeżeli Pan skłamie, to konsekwencje będą już poważniejsze, bo może to wskazywać po prostu na wyłudzenie, sugeruję zatem mówić prawdę i tłumaczyć, że Pan myślał, iż Panu też to świadczenie przysługuje.

Natomiast nie jestem w stanie przewidzieć, czy w panującym chaosie takie kontrole będą w ogóle prowadzone.

Zobacz również: Czy świadczenie rehabilitacyjne jest oskładkowane?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwrot niesłusznie wypłaconego zasiłku na dziecko

Natomiast gdyby kontrola taka była prowadzona i prawda wyszłaby na jaw, to uważam, że ZUS wyda decyzję nakazują zwrot wypłaconego zasiłku wraz z odsetkami na podstawie art. 84 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przepis ten stanowi, że osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jest obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego. Za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się m.in. świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia.

Innych konsekwencji nie przewiduję.

Zobacz również: Kontrola ZUS L4 od psychiatry

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »