Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek przedemerytalny dla opiekuna osoby niepełnosprawnej po jej śmierci – warunki

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-07-16

Staram się o zasiłek przedemerytalny po śmierci mojej mamy, nad którą sprawowałam opiekę pielęgnacyjną. Jednak ZUS odrzucił mój wniosek. Spełniam wszystkie warunki i dopełniłam niezbędnych formalności, lecz moja mama zmarła w maju 2017, a ja wymagane 55 lat skoczyłam miesiąc po jej śmierci. Jaką datę przyjmuje się jako datę utraty prawa do wypłaty świadczenia? Czy warunek wieku musi zostać tu koniecznie spełniony? Czy nie wystarczy fakt, że mam wymagany staż pracy?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Prawo do zasiłku przedemerytalnego zostało uzależnione od kilku warunków.

Ustawodawca uznał, że dla celów spełnienia warunków do świadczenia przedemerytalnego okres sprawowania opieki nad osobami niepełnosprawnymi należy traktować analogicznie do okresu zatrudnienia

Opiekunowie osób niepełnosprawnych / zależnych po ich śmierci będą mogli ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, ale należy łącznie spełnić następujące warunki:

  • zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna;
  • do dnia rejestracji przez co najmniej 365 dni należy nieprzerwanie pobierać świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna;
  • do dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna – mieć ukończone co najmniej 55 lat (kobiety)
  • legitymować się okresem uprawniającym do emerytury: w przypadku kobiet – co najmniej 20 lat.

Niestety, jeśli nie spełniła Pani warunku wieku do dnia ustania świadczenia, nie otrzyma Pani do niego prawa. Mogłaby Pani wnosić o przyznanie świadczenia w drodze wyjątku. Taki wniosek składa się do Prezesa ZUS.

Zgodnie z art. 83 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, świadczenie w drodze wyjątku może być przyznane ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą – ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek – podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania. Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie, a niespełnienie choćby jednego z nich wyklucza możliwość przyznania świadczenia w drodze wyjątku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego przedsiębiorcy

Po kilku latach zatrudnienia na umowę o pracę moja znajoma została zwolniona z pracy z końcem ubiegłego miesiąca i ma zamiar jeszcze...

Zakończenie umowy o pracę przed porodem a urlop macierzyński

Mam umowę o pracę na czas określony do 30 kwietnia 2017 roku i jestem w ciąży na chorobowym. Termin porodu mam na 2 marca. Czy przysługuje mi...

Opłacanie wysokich składek w celu otrzymania najwyższego zasiłku chorobowego - po zmianach

Od 7 lat prowadzę działalność gospodarczą, równocześnie będąc zatrudnioną na umowę o pracę. Z działalności opłacam tylko ubezpieczenie...

Pełnomocnik w firmie na czas choroby przedsiębiorcy, czy ZUS może odmówić zasiłku chorobowego?

Czy ZUS może odmówić mi zasiłku chorobowego, twierdząc, że ustanowiłam na czas choroby pełnomocnika, więc firma działała i osiągała przychody? Nie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »