Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek chorobowy ZUS

Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-09-25

Moja żona ma dwie prace na umowę na czas nieokreślony. Niedawno zaszła w ciążę i wybiera się do lekarza. W pierwszej pracy ma kontakt ze szkodliwym środowiskiem i dostanie zwolnienie lekarskie na całą ciążę, ale w drugiej ma normalne warunki. Jak wygląda kwestia zasiłku chorobowego ZUS w przypadku dwóch prac? Czy warto pokazać zwolnienie w pierwszym miejscu, a pracować w drugim? Czy żona może lepiej powinna wykorzystać zaległy urlop z pierwszej pracy, a nie iść na L4? Jak najlepiej rozwiązać to finansowo? Ile zasiłków macierzyńskich będzie się jej należeć – jeden czy dwa?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że osoby podejmujące pracę w kilku miejscach mogą liczyć w razie choroby na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą i rodzicielstwem przysługuje bowiem z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę u każdego z pracodawców pracownik ma prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby (art. 92 Kodeksu pracy) za okres pierwszych 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym (pracownikom, którzy ukończyli 50. rok życia przysługuje ono przez 14 dni). Począwszy od 34. lub 15. dnia niezdolności do pracy z powodu choroby, pracownicy nabywają prawa do zasiłku chorobowego. Z każdego etatu mam również prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Jeżeli pracownik w trakcie roku podejmuje dodatkowe zatrudnienie, to do okresu 33/14 dni niezdolności do pracy, za które zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego u nowego pracodawcy, wlicza się również okresy wypłaconego wynagrodzenia u „starego” pracodawcy.

Aby usprawiedliwić swoją nieobecność i mieć podstawę do wypłaty wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku, musimy przedłożyć pracodawcy lub w ZUS-ie zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W przypadku, kiedy pracownik ma więcej niż jednego pracodawcę/płatnika składek, zwolnienie lekarskie lekarz powinien wystawić po jednym egzemplarzu dla każdego z nich, umieszczając odpowiednie dla danego zakładu pracy dane. Zwolnienie musi być dostarczone w ciągu 7 dni każdemu płatnikowi zasiłku z osobna. Nie można przedkładać np. u drugiego pracodawcy kopii zwolnienia wystawionego z danymi pierwszego zakładu pracy. Zawsze należy przedłożyć druk ZLA wystawiony przez lekarza danemu płatnikowi, z jego konkretnymi danymi.

W przypadku wnioskowania o zasiłek macierzyński pracownik przedkłada swoim płatnikom odrębnie akty urodzenia dziecka, co będzie go uprawniało do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z każdego tytułu zarobkowania.

Podsumowując, w obu zakładach pracy Pana żona ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli teraz przedstawi zwolnienie lekarskie. Zwolnienie z powodu ciąży jest płatne 100% przez cały okres ciąży. Po urodzeniu dziecka z obu stosunków pracy przysługiwać Pan żonie będzie zasiłek macierzyński w związku z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego.

Osobiście odradzałabym teraz wykorzystywanie zaległego urlopu, gdyż finansowo niczego to nie zmieni, a urlop może się przydać po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zasiłki dla kobiety-przedsiębiorcy

Chcę założyć działalność w Polsce, a pracować w Niemczech. Jak długo muszę odprowadzać składki do ZUS, by otrzymać zasiłek chorobowy,...

Pogodzenie prowadzenia działalności z ciążą

Prowadzę firmę, opłacam tzw. niski ZUS. Niedawno zaszłam w ciążę i zastanawiam się nad pogodzeniem prowadzenia działalności i ciążą. Czy...

Zasiłek rodzinny bez zgody męża

Od kilku lat jestem w separacji z mężem. Jestem osobą bezrobotną i bez prawa do zasiłku. W zeszłym miesiącu tego roku sąd okręgowy...

Dochody szacunkowe a zasiłek rodzinny

Mąż posiada gospodarstwo rolne, które jest rozliczane na zasadach ogólnych (faktury zakupu, faktury sprzedaży). Dodatkowo mąż prowadzi pozarolniczą...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »