Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek chorobowy ZUS

Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-09-25

Moja żona ma dwie prace na umowę na czas nieokreślony. Niedawno zaszła w ciążę i wybiera się do lekarza. W pierwszej pracy ma kontakt ze szkodliwym środowiskiem i dostanie zwolnienie lekarskie na całą ciążę, ale w drugiej ma normalne warunki. Jak wygląda kwestia zasiłku chorobowego ZUS w przypadku dwóch prac? Czy warto pokazać zwolnienie w pierwszym miejscu, a pracować w drugim? Czy żona może lepiej powinna wykorzystać zaległy urlop z pierwszej pracy, a nie iść na L4? Jak najlepiej rozwiązać to finansowo? Ile zasiłków macierzyńskich będzie się jej należeć – jeden czy dwa?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że osoby podejmujące pracę w kilku miejscach mogą liczyć w razie choroby na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą i rodzicielstwem przysługuje bowiem z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę u każdego z pracodawców pracownik ma prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby (art. 92 Kodeksu pracy) za okres pierwszych 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym (pracownikom, którzy ukończyli 50. rok życia przysługuje ono przez 14 dni). Począwszy od 34. lub 15. dnia niezdolności do pracy z powodu choroby, pracownicy nabywają prawa do zasiłku chorobowego. Z każdego etatu mam również prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Jeżeli pracownik w trakcie roku podejmuje dodatkowe zatrudnienie, to do okresu 33/14 dni niezdolności do pracy, za które zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego u nowego pracodawcy, wlicza się również okresy wypłaconego wynagrodzenia u „starego” pracodawcy.

Aby usprawiedliwić swoją nieobecność i mieć podstawę do wypłaty wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku, musimy przedłożyć pracodawcy lub w ZUS-ie zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W przypadku, kiedy pracownik ma więcej niż jednego pracodawcę/płatnika składek, zwolnienie lekarskie lekarz powinien wystawić po jednym egzemplarzu dla każdego z nich, umieszczając odpowiednie dla danego zakładu pracy dane. Zwolnienie musi być dostarczone w ciągu 7 dni każdemu płatnikowi zasiłku z osobna. Nie można przedkładać np. u drugiego pracodawcy kopii zwolnienia wystawionego z danymi pierwszego zakładu pracy. Zawsze należy przedłożyć druk ZLA wystawiony przez lekarza danemu płatnikowi, z jego konkretnymi danymi.

W przypadku wnioskowania o zasiłek macierzyński pracownik przedkłada swoim płatnikom odrębnie akty urodzenia dziecka, co będzie go uprawniało do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z każdego tytułu zarobkowania.

Podsumowując, w obu zakładach pracy Pana żona ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli teraz przedstawi zwolnienie lekarskie. Zwolnienie z powodu ciąży jest płatne 100% przez cały okres ciąży. Po urodzeniu dziecka z obu stosunków pracy przysługiwać Pan żonie będzie zasiłek macierzyński w związku z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego.

Osobiście odradzałabym teraz wykorzystywanie zaległego urlopu, gdyż finansowo niczego to nie zmieni, a urlop może się przydać po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »