Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek macierzyński po zmianach przepisów

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-12-16

Prowadzę od 5 lat działalność gospodarczą, ale nie opłacałam dobrowolnej składki. Interesuje mnie zasiłek macierzyński po zmianach przepisów. Jak zostanie mi policzony zasiłek, jeżeli np. zamknę działalność, zostanę zatrudniona przez np. 2 miesiące, a potem ustanie stosunek pracy i założę na nowo działalność gospodarczą z najwyższą podstawą?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zamknięcie działalności, podjęcie pracy na kilka miesięcy, a potem ponowne przejście na działalność gospodarczą nie zapewni Pani wysokiego zasiłku macierzyńskiego. Będzie Pani bowiem traktowana tak, jak teraz – a wiec jakby Pani dopiero miała rozpocząć opłacanie składki chorobowej.

Ubezpieczenie chorobowe ze stosunku pracy nie jest bowiem wliczane do ubezpieczenia chorobowego z działalności. Równie dobrze może Pani nie zawieszać działalności, tylko zacząć opłacać składkę od wskazanej podstawy.

Zgodnie z art. 48 ustawy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Przy czym podkreślenia wymaga w tym miejscu to, że w sytuacji gdy przerwie Pani prowadzenie działalności gospodarczej, przejdzie na umowę o prace, a potem zacznie Pani prowadzić działalność, to do podstawy zostaną uwzględnione tylko te okresy, kiedy Pani ponownie zaczęła prowadzić działalność.

Gdyby przepisy się nie zmieniły – dawałoby to Pani szansę na wysoki zasiłek macierzyński.

Niestety zgodnie z art. 48a ustawy „podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego przedsiębiorcy, który podlegał ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych (a wiec gdy wcześniej nie opłacała Pani składek, albo gdy zrobiła Pani przerwę na umowę o pracę), będzie stanowiła suma:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1) przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwot, o których mowa w art. 3 pkt 4 u.ś.p.ch.m., za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz

2) kwoty stanowiącej iloczyn 1/12 przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwot, o których mowa w art. 3 pkt 4 u.ś.p.ch.m., za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz liczby tych miesięcy”.

Tak więc aby uzyskać najwyższy możliwy zasiłek, powinna Pani opłacać składki od wysokiej podstawy przez 12 miesięcy. Im krócej Pani te składki będzie opłacać, tym niższy zasiłek Pani otrzyma, ponieważ zawsze brakujące (do 12 ) miesiące zostaną uzupełnione najniższą podstawą.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »