Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek pogrzebowy po śmierci osoby, na którą wystawione są rachunki

Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2016-01-08

Niecałe 8 miesięcy temu zmarła moja mama. Wszystkie formalności załatwiła moja siostra, która miała prawną opiekę nad mamą. Siostra zaczęła starać się o zasiłek pogrzebowy po mamie, jednak zmarła nagle w wypadku. Koszty pogrzebu mamy ponieśliśmy po połowie. Zgłosiłem się do ZUS-u z dokumentami, jednak wszystkie faktury są na moją siostrę. ZUS odrzucił mój wniosek o wypłatę zasiłku. Czy mam szansę na wygranie tej sprawy na drodze sądowej?

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zasiłek pogrzebowy zgodnie z art. 78 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Brak jest tutaj jakiegokolwiek obostrzenia wymogów, by osoba ubiegająca się o wypłatę zasiłku należała do grona spadkobierców po osobie zmarłej. Co bardzo istotne zasiłek ten przysługuje nawet pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu. W chwili obecnej zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4000 zł (art. 80 ustawy). Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.

Tak więc ZUS prawidłowo odmówił wypłaty Panu zasiłku z tytułu kosztów pogrzeby mamy, skoro to siostra, a nie Pan uiściła te koszty. Nie ma natomiast możliwości odmówienia wypłat kosztów pogrzebu siostry poniesionych przez Pana.

Analizując przedmiotową kwestię z punktu widzenia prawa spadkowego, uważam iż uprawnienie do pobrania zasiłku pogrzebowego nie przechodzi na spadkobierców osoby uprawnionej, bowiem nie podlega ono dziedziczeniu. Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego „nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami”. W skład spadku nie wchodzą prawa majątkowe ściśle związane z osobą zmarłego. W zakresie tego pojęcia znajdują się prawa mające służyć zaspokojeniu określonych interesów konkretnej osoby ze względu na jego indywidualną sytuację. Zasiłek pogrzebowy należał się siostrze właśnie ze względu na jej indywidualną sytuacje – była osobą, która samodzielnie pokryła koszty pogrzebu osoby zmarłej mamy.

Podsumowując, ma Pan niewielkie szanse na uzyskanie zasiłku za pogrzeb mamy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »