Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-06-16

Nie otrzymałam becikowego, bo nie zgłosiłam się w terminie do lekarza. Nie otrzymałam też zasiłku z tytułu urodzenia dziecka, bo nie należy mi się becikowe – tak poinformowano mnie w momencie kiedy składałam dokumenty związane z zasiłkiem rodzinnym. Jestem osobą bezrobotną bez jakichkolwiek dochodów. Czy jest to zgodne z prawem? Czy faktycznie nic mi się nie należy?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Chciałabym zapoznać się z treścią decyzji organu co do becikowego. Mam nadzieję, że jeszcze czas na odwołanie jest. Jeśli nie – jeśli przegapiła Pani terminy – nic w sprawie nie zrobimy.

Zasadniczo organ ma rację w zakresie prawa do becikowego i związanego z tym prawa do zasiłku z tytułu urodzenia dziecka.

Owszem – czas objęcia ciężarnej opieką lekarską ma znaczenie. Ale tu ważna jest nie tylko data wizyty. WSA w Poznaniu w wyroku z 6 września 2012 r. (sygn. akt II SA/Po 563/12) stwierdził, że kobieta podlega obowiązkowi dostarczenia zaświadczenia. Organy rozpatrujące powinny ustalić, czy data pierwszego kontaktu z lekarzem była terminem zgłoszenia (zarejestrowania się) na wizytę lekarską czy też terminem pierwszej z wizyt.

„Jest to istotne, gdyż zdaniem sądu moment, od którego kobieta ciężarna jest pod opieką medyczną w rozumieniu art. 9 ust. 6 i 7 u.ś.r. rozpoczyna się w chwili jej zgłoszenia się w ciąży do lekarza lub położnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych czy leczenia szpitalnego, a więc od chwili rejestracji we właściwej placówce medycznej, a nie od chwili pierwszego badania lekarskiego” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Stanowisko sądu znajdzie jednak zastosowanie również w sprawach o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.

Jeśli mamy jeszcze termin do odwołania – proszę o przesłanie decyzji. Jeśli nie – drugi raz o to samo nie może Pani składać wniosku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »