Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-06-16

Nie otrzymałam becikowego, bo nie zgłosiłam się w terminie do lekarza. Nie otrzymałam też zasiłku z tytułu urodzenia dziecka, bo nie należy mi się becikowe – tak poinformowano mnie w momencie kiedy składałam dokumenty związane z zasiłkiem rodzinnym. Jestem osobą bezrobotną bez jakichkolwiek dochodów. Czy jest to zgodne z prawem? Czy faktycznie nic mi się nie należy?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Chciałabym zapoznać się z treścią decyzji organu co do becikowego. Mam nadzieję, że jeszcze czas na odwołanie jest. Jeśli nie – jeśli przegapiła Pani terminy – nic w sprawie nie zrobimy.

Zasadniczo organ ma rację w zakresie prawa do becikowego i związanego z tym prawa do zasiłku z tytułu urodzenia dziecka.

Owszem – czas objęcia ciężarnej opieką lekarską ma znaczenie. Ale tu ważna jest nie tylko data wizyty. WSA w Poznaniu w wyroku z 6 września 2012 r. (sygn. akt II SA/Po 563/12) stwierdził, że kobieta podlega obowiązkowi dostarczenia zaświadczenia. Organy rozpatrujące powinny ustalić, czy data pierwszego kontaktu z lekarzem była terminem zgłoszenia (zarejestrowania się) na wizytę lekarską czy też terminem pierwszej z wizyt.

„Jest to istotne, gdyż zdaniem sądu moment, od którego kobieta ciężarna jest pod opieką medyczną w rozumieniu art. 9 ust. 6 i 7 u.ś.r. rozpoczyna się w chwili jej zgłoszenia się w ciąży do lekarza lub położnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych czy leczenia szpitalnego, a więc od chwili rejestracji we właściwej placówce medycznej, a nie od chwili pierwszego badania lekarskiego” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Stanowisko sądu znajdzie jednak zastosowanie również w sprawach o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.

Jeśli mamy jeszcze termin do odwołania – proszę o przesłanie decyzji. Jeśli nie – drugi raz o to samo nie może Pani składać wniosku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Aneksowanie umowy zlecenia i otrzymanie zasiłku

Pracowałam w spółce na umowę-zlecenie, odnawianą dwa razy. Od maja 2013 r. przebywałam na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, umowa zawarta była...

Zasiłki dla kobiety-przedsiębiorcy

Chcę założyć działalność w Polsce, a pracować w Niemczech. Jak długo muszę odprowadzać składki do ZUS, by otrzymać zasiłek chorobowy,...

Przeprowadzka w czasie L4

Za 3 miesiące mam urodzić dziecko, przebywam na zwolnieniu lekarskim. Chciałabym przeprowadzić się w czasie L4 do męża za granicę i tam urodzić....

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

Byłam zatrudniona w oświacie na umowę o pracę na pełen etat. Końcem września ubiegłego roku umowa wygasła i przysłano mi jej wypowiedzenie....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »