Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-06-16

Nie otrzymałam becikowego, bo nie zgłosiłam się w terminie do lekarza. Nie otrzymałam też zasiłku z tytułu urodzenia dziecka, bo nie należy mi się becikowe – tak poinformowano mnie w momencie kiedy składałam dokumenty związane z zasiłkiem rodzinnym. Jestem osobą bezrobotną bez jakichkolwiek dochodów. Czy jest to zgodne z prawem? Czy faktycznie nic mi się nie należy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Chciałabym zapoznać się z treścią decyzji organu co do becikowego. Mam nadzieję, że jeszcze czas na odwołanie jest. Jeśli nie – jeśli przegapiła Pani terminy – nic w sprawie nie zrobimy.

Zasadniczo organ ma rację w zakresie prawa do becikowego i związanego z tym prawa do zasiłku z tytułu urodzenia dziecka.

Owszem – czas objęcia ciężarnej opieką lekarską ma znaczenie. Ale tu ważna jest nie tylko data wizyty. WSA w Poznaniu w wyroku z 6 września 2012 r. (sygn. akt II SA/Po 563/12) stwierdził, że kobieta podlega obowiązkowi dostarczenia zaświadczenia. Organy rozpatrujące powinny ustalić, czy data pierwszego kontaktu z lekarzem była terminem zgłoszenia (zarejestrowania się) na wizytę lekarską czy też terminem pierwszej z wizyt.

„Jest to istotne, gdyż zdaniem sądu moment, od którego kobieta ciężarna jest pod opieką medyczną w rozumieniu art. 9 ust. 6 i 7 u.ś.r. rozpoczyna się w chwili jej zgłoszenia się w ciąży do lekarza lub położnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych czy leczenia szpitalnego, a więc od chwili rejestracji we właściwej placówce medycznej, a nie od chwili pierwszego badania lekarskiego” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Stanowisko sądu znajdzie jednak zastosowanie również w sprawach o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.

Jeśli mamy jeszcze termin do odwołania – proszę o przesłanie decyzji. Jeśli nie – drugi raz o to samo nie może Pani składać wniosku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »