Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłki dla kobiety-przedsiębiorcy

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-06-05

Chcę założyć działalność w Polsce, a pracować w Niemczech. Jak długo muszę odprowadzać składki do ZUS, by otrzymać zasiłek chorobowy, a potem macierzyński jako kobieta–przedsiębiorca? Jestem w 10. tygodniu ciąży i chciałabym w ostatnim jej miesiącu płacić najwyższą składkę. Jak zrobić to wszystko zgodnie z prawem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Są zupełnie inne zasady nabycia prawa do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Co więcej, w 2015 roku mają wejść nowe przepisy zmieniające kwestie naliczania zasiłki macierzyńskiego – na niekorzyść uprawnionych.

Zacznę więc od zasiłku chorobowego. Zgodnie z art. 4 ustawy zasiłkowej:

„1. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;

2) po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

2. Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa w ust. 1, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

3. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje:

1) absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych;

2) jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;

3) ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego;

4) posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji”.

Musi Pani opłacać 90 dni składki ZUS, a Pani wysokość zasiłku chorobowego będzie wyliczona z pełnych miesięcy ubezpieczenia chorobowego – tu z 2 miesięcy. Proszę pamiętać, że chodzi o pełne miesiące kalendarzowe, nie 30-dniowe okresy zaliczane jako miesiące.

Osoby niebędące pracownikami podlegają ubezpieczeniu społecznemu albo obowiązkowo, albo dobrowolnie.

W odniesieniu do wszystkich tych osób ustawodawca przyjął zasadę, zgodnie z którą podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem przychodu ( art. 3 pkt 4 ustawy) z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się przychód uzyskany za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z którego tytułu przysługuje zasiłek. Za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego uważa się także kolejne okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego tytułu (np. kolejne umowy zlecenia zawarte z tym samym zleceniodawcą, kolejne okresy prowadzenia działalności gospodarczej).

Jeżeli okres ubezpieczenia chorobowego był krótszy niż 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód z pełnych miesięcy ubezpieczenia osiągnięty w faktycznym okresie ubezpieczenia (art. 36 ust. 3 ). Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi 1/30 przychodu stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku (art. 36 ust. 4). Przeciętny miesięczny przychód ustala się przez podzielenie osiągniętego przychodu przez liczbę miesięcy, w których ten przychód został osiągnięty (art. 38 ust. 1). Składniki przychodu osiągane w okresach dłuższych niż miesiąc uwzględnia się według zasad określonych w art. 42.

W razie ponownego powstania prawa do zasiłku chorobowego podstawę wymiaru zasiłku oblicza się na nowo, jeżeli przerwa między okresami jego pobierania trwała co najmniej 3 miesiące kalendarzowe.

Jeśli więc opłaci Pani pełne 90 dni maksymalną składkę na ubezpieczenie chorobowe od podstawy wymiaru 7,5 tys. zł, będzie Pani pobierała i chorobowy i macierzyński w tej wysokości.

Obecnie wystarczy 1 pełen miesiąc maksymalnej wysokości ubezpieczenia przed macierzyńskim, aby móc pobierać zasiłek macierzyński w maksymalnej kwocie. Ale od 2015 roku już tak nie będzie. Okres ubezpieczenia i opłacania składek zostanie podzielony przez 12.

Proponuje się, aby podstawę wymiaru zasiłku dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność i z tego tytułu podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu oraz osoby współpracującej z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, w przypadku opłacania składki od wyższej niż najniższa podstawa wymiaru składek, stanowiła najniższa podstawa wymiaru składki powiększona o różnicę pomiędzy zadeklarowanym przychodem w miesiącach ubezpieczenia a najniższą podstawą wymiaru, podzielona przez 12 miesięcy.

Proponowane rozwiązanie w dodanym do art. 48 ust. 1a w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ma na celu uśrednienie podstawy wymiaru składki i w konsekwencji podstawy wymiaru zasiłku w przypadku krótkiego okresu ubezpieczenia chorobowego i zadeklarowanego przychodu przekraczającego najniższą podstawę wymiaru składki.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, z zastrzeżeniem ust.1a.; b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

„1.a. W przypadku ubezpieczonego prowadzącego pozarolniczą działalność i ubezpieczonego współpracującego z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, opłacającego składki na ubezpieczenie chorobowe przez okres krótszy niż 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi: suma najniższej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za przebyte miesiące tego ubezpieczenia i ilorazu przychodu, zadeklarowanego w okresie ubezpieczenia, przekraczającego minimalną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, osiągniętego w miesiącach ubezpieczenia i liczby 12 miesięcy”.

Mówiąc prosto – nadwyżkę nad minimum składek sumuje się i dzieli przez 12.

To będzie dla Pani niekorzystne, lepiej po 90 dniach pociągnąć zwolnienie lekarskie, a potem brać maksymalny zasiłek macierzyński, liczony na tej samej podstawie jak zasiłek chorobowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Składka zdrowotna od wypłacanego świadczenia rehabilitacyjnego

Czy prowadzący działalność gospodarczą, będąc na zasiłku rehabilitacyjnym, miał obowiązek odprowadzać składkę zdrowotną od wypłaconego świadczenia...

 

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej a ciąża

Pracownica zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej zaszła w ciążę i od 4. miesiąca przebywała na zwolnieniu lekarskim. Po rozpoczęciu...

 

Przeprowadzka w czasie L4

Za 3 miesiące mam urodzić dziecko, przebywam na zwolnieniu lekarskim. Chciałabym przeprowadzić się w czasie L4 do męża za granicę i tam urodzić....

 

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

Byłam zatrudniona w oświacie na umowę o pracę na pełen etat. Końcem września ubiegłego roku umowa wygasła i przysłano mi jej wypowiedzenie....

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »