Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienia w dwóch spółkach a zasiłek macierzyński

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-06-04

Jestem zatrudniona w dwóch spółkach (X i Y) po pół etatu w każdej. Z uwagi na zaległy urlop w spółce X (przed 2014 roku byłam zatrudniona w spółce X na pełen etat) pracodawca przygotował porozumienie, w którym umowa o prace w spółce X zostanie rozwiązana, a w spółce Y zatrudnienie zwiększą do pełnego etatu oraz odpowiednio podwyższą wynagrodzenie. Zakładając, że po podpisaniu porozumień (czyli już w ramach zatrudnienia w spółce Y na pełen etat) chciałabym zajść w ciążę, to jak będzie liczone wynagrodzenie na tzw. L4 ciążowym oraz zasiłek macierzyński – czy będzie to wynagrodzenie liczone jako średnia z ostatnich 12 miesięcy ze spółki Y (czyli de facto o połowę mniej), czy też średnia liczona ze spółki X (w której teraz ustała umowa) i spółki Y?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa wyżej, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

W przypadku pozostawania w zatrudnieniu u dwóch pracodawców zasiłek wypłaca się z każdego stosunku pracy uwzględniając dla jego wyliczenia wynagrodzenie otrzymane z danego stosunku pracy (czyli zasiłek ze spółki X – wynagrodzenie ze spółki X, ze spółki Y – wynagrodzenie ze spółki Y).

Jeśli umowa w spółce X się rozwiąże – nie otrzyma Pani z tego tytułu zasiłku, a wynagrodzenie tam uzyskane nie będzie wchodziło do podstawy. Jeśli w tym czasie umowa z spółce Y zmieni się z części etatu na pełny – wynagrodzenie będzie brane tylko za te miesiące od zmiany umowy (czyli od wyższej kwoty).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jak otrzymać wysoki zasiłek macierzyński?

Prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową od 4 lat, jestem teraz w ciąży. Opłacałam do tej pory najniższy ZUS. Jak należy teraz opłacać...

Praca na umowę-zlecenie a ubezpieczenie, składki, wiek emerytalny

Od trzech lat pracuję na umowie-zlecenie u tego samego pracodawcy. Aktualnie mam już 5. taką umowę, jej czas trwania określony jest do 31.12.2018. Na...

Odmowa ZUS wypłaty zasiłku chorobowego z uwagi na nieprzedstawienie wymaganych dokumentów

ZUS odmówił mi wypłaty zasiłku chorobowego z uwagi na nieprzedstawienie wymaganych dokumentów. Pracodawca, u którego byłem zatrudniony, już nie...

Chorobowe z etatu a umowa-zlecenie

Pracuję na pełnym etacie. w roku 2016 podpisałem z jedną z firm umowę zlecenie na wykonanie prac od dnia 01.06.2016 do 15.08.2016, jednocześnie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »