Indywidualne Porady Prawne
Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-06-04
Jestem zatrudniona w dwóch spółkach (X i Y) po pół etatu w każdej. Z uwagi na zaległy urlop w spółce X (przed 2014 roku byłam zatrudniona w spółce X na pełen etat) pracodawca przygotował porozumienie, w którym umowa o prace w spółce X zostanie rozwiązana, a w spółce Y zatrudnienie zwiększą do pełnego etatu oraz odpowiednio podwyższą wynagrodzenie. Zakładając, że po podpisaniu porozumień (czyli już w ramach zatrudnienia w spółce Y na pełen etat) chciałabym zajść w ciążę, to jak będzie liczone wynagrodzenie na tzw. L4 ciążowym oraz zasiłek macierzyński – czy będzie to wynagrodzenie liczone jako średnia z ostatnich 12 miesięcy ze spółki Y (czyli de facto o połowę mniej), czy też średnia liczona ze spółki X (w której teraz ustała umowa) i spółki Y?
Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa wyżej, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.
W przypadku pozostawania w zatrudnieniu u dwóch pracodawców zasiłek wypłaca się z każdego stosunku pracy uwzględniając dla jego wyliczenia wynagrodzenie otrzymane z danego stosunku pracy (czyli zasiłek ze spółki X – wynagrodzenie ze spółki X, ze spółki Y – wynagrodzenie ze spółki Y).
Jeśli umowa w spółce X się rozwiąże – nie otrzyma Pani z tego tytułu zasiłku, a wynagrodzenie tam uzyskane nie będzie wchodziło do podstawy. Jeśli w tym czasie umowa z spółce Y zmieni się z części etatu na pełny – wynagrodzenie będzie brane tylko za te miesiące od zmiany umowy (czyli od wyższej kwoty).
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):