Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawieszenie L4 w celu zwolnienia i ponownego zatrudnienia a świadczenia

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-10-19

Szef chce ogłosić upadłość z racji długów i od razu założyć nową działalność. Z racji, że jestem na L4, pyta mnie, czy mogłabym zawiesić L4, żeby (chyba) mógł mnie zwolnić oraz przyjąć do nowej firmy. Czy nie stracę z tego powodu świadczeń? Czy pozostaną one takie same? Czy nie będę miała problemu z ZUS-em?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepisy prawa nie przewidują możliwości zawieszenia zwolnienia lekarskiego. Można je oczywiście zakończyć, stawiając się do pracy po upływie terminu zwolnienia lekarskiego (a jeśli do jego zakończenia pozostało dużo czasu, to po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza prowadzącego, ze leczenie nie jest już konieczne). Jeśli jednak jest Pani w ciąży i będzie Pani chciała nadal korzystać ze zwolnienia lekarskiego po zawarciu nowej umowy o pracę, ZUS może podważyć fakt, że Pani zwolnienie lekarskie zakończyła wcześniej. Rozsądniej więc będzie poczekać do końca obecnego zwolnienia, stawić się do pracy i po okresie wypowiedzenia i podpisaniu nowej umowy wziąć kolejne zwolnienie lekarskie.

Przy czym pragnę Panią uczulić na tego typu działania, bo nie ma Pani pewności, na jaką umowę zostanie Pani (i czy w ogóle) zatrudniona po rozwiązaniu obecnej umowy o pracę.

Może się bowiem zdarzyć, że pracodawca nie podpisze z Panią nowej umowy albo że zawrze ją jedynie na czas określony. Dodatkowo jeśli będzie to nowa umowa i od razu pójdzie Pani na zwolnienie lekarskie, ZUS będzie miał prawo zanegować Pani umowę jako zawarta jedynie dla uzyskania świadczeń.

Słowem – z uwagi na fakt, że jest Pani w ciąży, rekomendowałabym Pani pozostanie w zatrudnieniu przynajmniej do czasu porodu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »