Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawieszenie L4 w celu zwolnienia i ponownego zatrudnienia a świadczenia

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-10-19

Szef chce ogłosić upadłość z racji długów i od razu założyć nową działalność. Z racji, że jestem na L4, pyta mnie, czy mogłabym zawiesić L4, żeby (chyba) mógł mnie zwolnić oraz przyjąć do nowej firmy. Czy nie stracę z tego powodu świadczeń? Czy pozostaną one takie same? Czy nie będę miała problemu z ZUS-em?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Przepisy prawa nie przewidują możliwości zawieszenia zwolnienia lekarskiego. Można je oczywiście zakończyć, stawiając się do pracy po upływie terminu zwolnienia lekarskiego (a jeśli do jego zakończenia pozostało dużo czasu, to po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza prowadzącego, ze leczenie nie jest już konieczne). Jeśli jednak jest Pani w ciąży i będzie Pani chciała nadal korzystać ze zwolnienia lekarskiego po zawarciu nowej umowy o pracę, ZUS może podważyć fakt, że Pani zwolnienie lekarskie zakończyła wcześniej. Rozsądniej więc będzie poczekać do końca obecnego zwolnienia, stawić się do pracy i po okresie wypowiedzenia i podpisaniu nowej umowy wziąć kolejne zwolnienie lekarskie.

Przy czym pragnę Panią uczulić na tego typu działania, bo nie ma Pani pewności, na jaką umowę zostanie Pani (i czy w ogóle) zatrudniona po rozwiązaniu obecnej umowy o pracę.

Może się bowiem zdarzyć, że pracodawca nie podpisze z Panią nowej umowy albo że zawrze ją jedynie na czas określony. Dodatkowo jeśli będzie to nowa umowa i od razu pójdzie Pani na zwolnienie lekarskie, ZUS będzie miał prawo zanegować Pani umowę jako zawarta jedynie dla uzyskania świadczeń.

Słowem – z uwagi na fakt, że jest Pani w ciąży, rekomendowałabym Pani pozostanie w zatrudnieniu przynajmniej do czasu porodu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »