Kategoria: Kontrola

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zbieg tytułów do ubezpieczenia

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-09-26

Od kilku lat pracuję częściowo na umowę o pracę, a częściowo na umowę zlecenia. Na zlecenie pracodawca odprowadza tylko składki zdrowotne, nie odprowadza składek emerytalno-rentowych. Czy mogę we własnym zakresie uzupełnić brakujące składki?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że w Pani wypadku mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów do ubezpieczenia. Zbieg tytułów do ubezpieczenia to nic innego jak sytuacja, w której jedna osoba wykonuje różne działalności, które podlegają oskładkowaniu. W Pani przypadku mamy do czynienia ze zbiegiem tytułu do ubezpieczenia ze stosunku pracy i zlecenia.

Ubezpieczenia społeczne z dodatkowych tytułów – w Pani przypadku jest to umowa zlecenia – w przypadku gdy pracownik ze stosunku pracy otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż wynagrodzenie minimalne są zawsze dobrowolne.

W tym przypadku ze stosunku pracy opłacanie składek jest obowiązkowe, a z umowy zlecenia – dobrowolne.

Inaczej jest, gdy umowa zlecenia łączy pracownika z pracodawcą, u którego pracuje także na umowę o pracę. W takim wypadku zleceniodawca podlega z tytułu umowy zlecenia obowiązkowym ubezpieczeniom, tak jak przy umowie o pracę.

Podstawę wymiaru składki stanowi w takim wypadku łączny przychód uzyskiwany ze stosunków prawnych: stosunku pracy i stosunku cywilnoprawnego. Pracodawca nie zgłasza zawartej umowy zlecenia jako osobnego źródła do ubezpieczenia, ale w miesięcznym raporcie składanym za pracownika wskazuje łączny przychód uzyskiwany z umowy o pracę i umowy zlecenia. Od obu umów płaci wspólną składkę.

Słowem – jeśli umowa zlecenia łączy Panią z pracodawcą, u którego pracuje Pani na etacie – składki należy odprowadzać z obu umów. Jeśli z innym pracodawcą – aby zostać objętą obowiązkiem płacenia składek ze zlecenia musi Pani zgłosić taką chęć zleceniodawcy (przy czym nie da się tego zrobić z mocą wsteczną).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Praca w trakcie zwolnienia lekarskiego

Byłam na zwolnieniu lekarskim i pracowałam w innej firmie na umowę zlecenie. ZUS dopatrzył się tego. Co mogę zrobić, aby uniknąć kary...

Co zrobić po kontroli z ZUS-u?

Przebywam obecnie na zwolnieniu lekarskim 3. miesiąc (zwolnienie od neurologa, stan depresyjny). W tym tygodniu otrzymałem pismo od ZUS-u, że...

Postępowanie ZUS-u na okoliczność prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich

Pracuję na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jednocześnie w pracy zajmuję się grupowymi ubezpieczeniami pracowniczymi i z tego...

Postępowanie sprawdzające ZUS i wstrzymanie wypłaty zasiłku chorobowego

ZUS prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące mojego ostatniego zatrudnienia i prawa do zasiłku chorobowego. Sprawdzają wiarygodności mojej umowy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »