Kategoria: Kontrola

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zbieg tytułów do ubezpieczenia

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-09-26

Od kilku lat pracuję częściowo na umowę o pracę, a częściowo na umowę zlecenia. Na zlecenie pracodawca odprowadza tylko składki zdrowotne, nie odprowadza składek emerytalno-rentowych. Czy mogę we własnym zakresie uzupełnić brakujące składki?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że w Pani wypadku mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów do ubezpieczenia. Zbieg tytułów do ubezpieczenia to nic innego jak sytuacja, w której jedna osoba wykonuje różne działalności, które podlegają oskładkowaniu. W Pani przypadku mamy do czynienia ze zbiegiem tytułu do ubezpieczenia ze stosunku pracy i zlecenia.

Ubezpieczenia społeczne z dodatkowych tytułów – w Pani przypadku jest to umowa zlecenia – w przypadku gdy pracownik ze stosunku pracy otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż wynagrodzenie minimalne są zawsze dobrowolne.

W tym przypadku ze stosunku pracy opłacanie składek jest obowiązkowe, a z umowy zlecenia – dobrowolne.

Inaczej jest, gdy umowa zlecenia łączy pracownika z pracodawcą, u którego pracuje także na umowę o pracę. W takim wypadku zleceniodawca podlega z tytułu umowy zlecenia obowiązkowym ubezpieczeniom, tak jak przy umowie o pracę.

Podstawę wymiaru składki stanowi w takim wypadku łączny przychód uzyskiwany ze stosunków prawnych: stosunku pracy i stosunku cywilnoprawnego. Pracodawca nie zgłasza zawartej umowy zlecenia jako osobnego źródła do ubezpieczenia, ale w miesięcznym raporcie składanym za pracownika wskazuje łączny przychód uzyskiwany z umowy o pracę i umowy zlecenia. Od obu umów płaci wspólną składkę.

Słowem – jeśli umowa zlecenia łączy Panią z pracodawcą, u którego pracuje Pani na etacie – składki należy odprowadzać z obu umów. Jeśli z innym pracodawcą – aby zostać objętą obowiązkiem płacenia składek ze zlecenia musi Pani zgłosić taką chęć zleceniodawcy (przy czym nie da się tego zrobić z mocą wsteczną).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »