Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zeznanie nieprawdy przy składaniu wniosku o emeryturę

Marek Gola • Opublikowane: 2016-10-31

Składałem wniosek o emeryturę i nie przyznałem się, że pracuję w USA. Mieszkam tam od 1997 r., a podpisałem oświadczenie, że od tego roku nie pracuję. Jak mogę cofnąć to zeznanie nieprawdy? Jak otrzymać najłagodniejszą karę? Co robić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

W mojej ocenie należy w chwili obecnej odczekać na przesłane decyzji sądu, a to z tego powodu, że składanie jakichkolwiek dodatkowych oświadczeń w chwili obecnej może zostać potraktowane jako przyznanie się do kłamstwa. Zatem z momentem, kiedy otrzyma Pan decyzję ZUS-u o wysokości świadczenia emerytalnego, może Pan wnieść odwołanie, oświadczając, iż został Pan źle zrozumiany bądź też Pan nie zrozumiał pytania, co przy kilkunastu latach poza granicami kraju będzie uzasadnione, i tymże odwołaniu wskazać na swoją pracę w USA.

W innym przypadku doprowadzi Pan do powstania domysłów, jakim cudem, bez jakiejkolwiek ingerencji ZUS-u w Pana dodatkowe rozpytanie Pan nagle w tym zakresie zmienia swoje twierdzenia. Odczekanie na decyzję ZUS-u i ewentualne jej zaskarżenie jest o tyle korzystne, o ile nie naraża Pana na jakikolwiek zarzut, a po drugie oświadczenie w odwołaniu, że pracował Pan w USA od 1997 r. będzie stanowiło dla ZUS nową okoliczność, co z kolei doprowadzi do tego, że ZUS nie powinien przesłać odwołania do sądu, lecz ponownie zajmie się problemem, biorąc pod uwagę Pana pracę w USA od 1997 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »