Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgłoszenie 21-letniego dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-05-08

Mam 21 lat, nie jestem studentem ani uczniem. Nie jestem też niepełnosprawny. Pracodawca poinformował mnie, że jeśli zatrudni mnie w oparciu o umowę o dzieło, to pracujący rodzic może zgłosić mnie, czyli dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego do ZUS-u przy pomocy formularza ZCNA. Czy rzeczywiście obecnie obowiązujące prawo na to pozwala?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Niestety prawo na to zezwala, ale nie zawsze. W przypadku osób powyżej 18. roku życia objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym rodziców jako członka rodziny możliwe jest tylko wówczas, gdy dziecko dalej się kształci – aż do ukończenia 26. roku życia. Po ukończeniu 18 lat prawo do ubezpieczenia zdrowotnego zachowują dzieci, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równorzędne bez względu na to, czy nadal się uczą.

Nie może być Pan objęty ubezpieczeniem przez rodziców. Jeśli przerwa między Pana ubezpieczeniem, np. z UP nie wyniosła 3 miesięcy, może Pan ubezpieczyć się dobrowolnie – bez ponoszenia opłaty z tytułu karencji.

Jeśli zaś przerwa była dłuższa niż 3 miesiące, powtórne objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym uzależnione jest od wniesienia opłaty, której wysokość zależy od długości przerwy w ubezpieczeniu:

  • w okresie od 3 miesięcy do roku – 663,49 zł,
  • w okresie powyżej 1 roku do 2 – 1 658,73 zł,
  • w okresie powyżej 2 lat do 5 lat – 3 317,45 zł,
  • w okresie powyżej 5 lat do 10 lat – 4 976,18 zł,
  • w okresie powyżej 10 lat – 6 634,90 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Składki ZUS przy jednoczesnym zatrudnieniu na umowę o pracę

Moja siostra w 2006 roku prowadziła działalność gospodarczą i jednocześnie pracowała na 1/2 etatu. Sądziła, że jak pracuje co najmniej na 1/2...

Jak zmniejszyć koszty działalności i wciąż mieć ubezpieczenie?

Prowadzę działalność od kilku lat. Pomaga mi mąż, którego zgłosiłam jako osobę współpracującą. Składki wynoszą jednak ponad 2000 zł miesięcznie,...

Kiedy następuje przedawnienie zaległości w ZUS?

Mam stare długi w ZUS, od prawie 10 lat mieszkam za granicą, nie posiadam meldunku w Polsce. Dowiedziałem się, że ZUS poprzez policję usiłuje...

Luki w opłatach składek ZUS

Prowadzę jednoosobową działalność. Mam luki w opłatach składek ZUS (niektóre miesiące). Jak najtaniej i najprościej wyprostować ten problem?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »