Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgłoszenie 21-letniego dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-05-08

Mam 21 lat, nie jestem studentem ani uczniem. Nie jestem też niepełnosprawny. Pracodawca poinformował mnie, że jeśli zatrudni mnie w oparciu o umowę o dzieło, to pracujący rodzic może zgłosić mnie, czyli dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego do ZUS-u przy pomocy formularza ZCNA. Czy rzeczywiście obecnie obowiązujące prawo na to pozwala?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Niestety prawo na to zezwala, ale nie zawsze. W przypadku osób powyżej 18. roku życia objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym rodziców jako członka rodziny możliwe jest tylko wówczas, gdy dziecko dalej się kształci – aż do ukończenia 26. roku życia. Po ukończeniu 18 lat prawo do ubezpieczenia zdrowotnego zachowują dzieci, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równorzędne bez względu na to, czy nadal się uczą.

Nie może być Pan objęty ubezpieczeniem przez rodziców. Jeśli przerwa między Pana ubezpieczeniem, np. z UP nie wyniosła 3 miesięcy, może Pan ubezpieczyć się dobrowolnie – bez ponoszenia opłaty z tytułu karencji.

Jeśli zaś przerwa była dłuższa niż 3 miesiące, powtórne objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym uzależnione jest od wniesienia opłaty, której wysokość zależy od długości przerwy w ubezpieczeniu:

  • w okresie od 3 miesięcy do roku – 663,49 zł,
  • w okresie powyżej 1 roku do 2 – 1 658,73 zł,
  • w okresie powyżej 2 lat do 5 lat – 3 317,45 zł,
  • w okresie powyżej 5 lat do 10 lat – 4 976,18 zł,
  • w okresie powyżej 10 lat – 6 634,90 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »