Autor: Hanna Żurowska
Jestem pielęgniarka i pracuję w szpitalu, który przekształcił się już w spółkę, ale pracownicy mają zatrudnienie jeszcze na starych zasadach, czyli umowa o pracę na czas nieokreślony. Od maja 2015 roku będą nowe zasady zatrudnienia. W czerwcu 2015 roku będę miała 57 lat i staż pracy 38 lat. Jakie mam możliwości, aby skorzystać z wcześniejszej emerytury lub świadczenia przedemerytalnego?
Zgodnie z przepisami obecnie obowiązującymi liczba wypracowanych okresów składkowych i nieskładkowych nie ma wpływu na prawo do przejścia na emeryturę.
Przysługuje po spełnieniu przez ubezpieczonego jedynie warunku, jakim jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.
I tak, od dnia 1 stycznia 2013 r., na mocy ustawy z dnia 11 maja 2012r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz.637), powszechny wiek emerytalny dla kobiet urodzonych w okresie:
Stopniowe podwyższanie i zrównywanie wieku emerytalnego obejmuje kobiety urodzone od 1 stycznia 1953 r. oraz mężczyzn urodzonych od 1 stycznia 1948 r. Będzie on podnoszony co każdy kwartał o 1 miesiąc aż do osiągnięcia wysokości 67 lat. Dojdzie do tego w 2020 r. w przypadku mężczyzn oraz w 2040 r. w przypadku kobiet. Osoby starsze, nienależące do tej grupy, mają prawo do przejścia na emeryturę w wieku odpowiednio 60 i 65 lat.
Emerytura częściowa (wynosząca 50% kwoty emerytury obliczonej zgodnie z art. 26 ustawy emerytalnej) przysługuje osobie, urodzonej po dniu 31 grudnia 1948 r., która:
Zarówno do jednej, jak i drugiej emerytury nie ma Pani odpowiedniego wieku.
Jeśli chodzi o zasady nabywania prawa do emerytury pomostowej, to reguluje ją ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.). Na mocy tej ustawy o emeryturę pomostową mogą ubiegać się osoby, które:
Gdyby udowodniła Pani 15 lat pracy w warunkach szczególnych i spełniła pozostałe warunki, a z tego, co Pani napisała, to je spełnia, mogłaby Pani otrzymać emeryturę pomostową. W tym celu może Pani udać się do ZUS, zazwyczaj jest na dole sala, w której są kabiny, gdzie przyjmują pracownicy, którzy na podstawie przedłożonych dokumentów ocenią, czy te warunki Pani spełnia.
Wykaz A wsponianego rozporządzenia zawiera dział pracy w warunkach szczególnych:
„Dział XII. W służbie zdrowia i opiece społecznej
1. Prace na oddziałach: intensywnej opieki medycznej, anestezjologii, psychiatrycznych i odwykowych, onkologicznych, leczenia oparzeń oraz ostrych zatruć w bezpośrednim kontakcie z pacjentami.
2. Prace w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych oraz prace lekarzy stomatologów.
3. Prace w prosektoriach i zakładach anatomopatologicznych, histopatologicznych i medycyny sądowej.
4. Prace w zespołach pomocy doraźnej pogotowia ratunkowego oraz medycznego ratownictwa górniczego
5. Prace w domach pomocy społecznej dla nieuleczalnie i przewlekle chorych, umysłowo upośledzonych dorosłych i umysłowo niedorozwiniętych dzieci.
6. Prace przy pobieraniu prób i pomiarach w warunkach i na stanowiskach pracy szkodliwych dla zdrowia, wykonywane przez personel stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz laboratoriów środowiskowych.”
Natomiast co do świadczenia przedemerytalnego, to z uwagi na to, iż nie znam dokładnie sytuacji Pani i Pani zakładu pracy, podaję link do strony ZUS-u, który dokładnie podaje warunki, jakie należy spełnić i kiedy (w zależności od sytuacji), aby ZUS przyznał takie świadczenie: http://www.zus.pl/default.asp?id=2586&p=4
Starając się o świadczenie przedemerytalne, należy złożyć do ZUS:
ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji.
Zobacz również: Praca w szkodliwych warunkach a emerytura
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika