Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedłużenie renty rodzinnej studentce powtarzającej rok

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-12-14

Otrzymywałam rentę po zmarłym ojcu. W 2014 r. byłam już na III roku studiów licencjackich, ale nie udało mi się zdać sesji letniej. Postanowiłam, że od października 2015 r. rozpocznę powtórzenie ostatniego III roku na innej uczelni, bo na mojej tego kierunku już nie kontynuowano. Jednak na innych uczelniach mój kierunek pojawiał się ze specjalizacją, która wymaga zdania dodatkowych przedmiotów. W marcu tego roku, czyli wkrótce, kończę 25 lat, a ze względu na dużą różnicę programową nie mogłam zacząć studiów na roku trzecim w październiku, a dopiero teraz w marcu 2016 r. na roku drugim semestr 4. Nie otrzymywałam renty, ponieważ nie miałam statusu studenta, a teraz kończę 25 rok życia i nie jestem na ostatnim roku studiów tylko na przedostatnim. Czy jest jakaś szansa na przedłużenie renty? Czy coś by dało zapisanie się do szkoły na jednoroczny kurs?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

1) do ukończenia 16 lat;

2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo

3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Ustawa przewiduje możliwość przedłużenia prawa do renty rodzinnej, pomimo osiągnięcia przez dziecko 25 lat. Jeśli dziecko ukończy 25 rok życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Ostatni rok studiów w szkole wyższej w rozumieniu art. 68 ust. 2 nie odnosi się do studiów podyplomowych (wyrok SN z dnia 13 stycznia 2006 r., I UK 155/05, OSNPUSiSP 2006, nr 23-24, poz. 368; analogicznie: wyrok SN z dnia 22 stycznia 2008 r., I UK 207/07, OSNPUSiSP 2009, nr 5-6, poz. 74).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Określenie ostatniego roku studiów wyższych dla celów przedłużenia prawa do renty rodzinnej następuje w oparciu o postanowienia regulaminu studiów obowiązującego w konkretnej szkole wyższej (wyrok SN z dnia 28 października 2003 r., II IK 138/03, OSNPUSiSP 2004, nr 15, poz. 271).

Kontynuowanie nauki na ostatnim roku studiów w szkole wyższej skutkuje przedłużeniem prawa do renty rodzinnej, niezależnie od wcześniejszego ukończenia studiów magisterskich na innym kierunku (wyrok SN z dnia 13 lipca 2006 r., III UK 49/06, OSNPUSiSP 2007, nr 13-14, poz. 205).

Jak wynika z powyższego, renta zostaje wypłacona mimo ukończenia 25 roku życia, jeśli dziecko jest na ostatnim roku studiów w szkole wyższej.

Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym studia wyższe to studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, prowadzone przez uczelnię uprawnioną do ich prowadzenia. Dlatego jednoroczny kurs nie spełnia wymogu studiowania w szkole wyższej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Poważna choroba na bezrobociu

Mój ojciec (54 lata) jest od 8 lat na bezrobociu bez prawa do zasiłku. Niedawno poważnie zachorował i nie będzie w stanie już podjąć pracy. Czy...

Renta socjalna a otrzymanie dużej darowizny pieniężnej

Jestem osobą niepełnosprawną, do pracy się nie nadaję, otrzymuję rentę rodzinną po ojcu połączoną z socjalną z KRUS-u w wysokości 1800...

Starania o rentę po zmarłej żonie

Miesiąc temu zmarła moja żona. Zostałem sam z dwojgiem dzieci w wieku szkolnym. Złożyłem wniosek do ZUS-u o rentę rodzinną. Żona ma...

Czy mam szansę na inny przelicznik renty?

Jestem na ciągłej rencie od 2004 roku, rentę mam naliczaną na niekorzystnym dla mnie przeliczniku z 20 wybranych dowolnie lat pracy. Czy jest obecnie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »