Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedłużenie renty rodzinnej studentce powtarzającej rok

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-12-14

Otrzymywałam rentę po zmarłym ojcu. W 2014 r. byłam już na III roku studiów licencjackich, ale nie udało mi się zdać sesji letniej. Postanowiłam, że od października 2015 r. rozpocznę powtórzenie ostatniego III roku na innej uczelni, bo na mojej tego kierunku już nie kontynuowano. Jednak na innych uczelniach mój kierunek pojawiał się ze specjalizacją, która wymaga zdania dodatkowych przedmiotów. W marcu tego roku, czyli wkrótce, kończę 25 lat, a ze względu na dużą różnicę programową nie mogłam zacząć studiów na roku trzecim w październiku, a dopiero teraz w marcu 2016 r. na roku drugim semestr 4. Nie otrzymywałam renty, ponieważ nie miałam statusu studenta, a teraz kończę 25 rok życia i nie jestem na ostatnim roku studiów tylko na przedostatnim. Czy jest jakaś szansa na przedłużenie renty? Czy coś by dało zapisanie się do szkoły na jednoroczny kurs?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

1) do ukończenia 16 lat;

2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo

3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Ustawa przewiduje możliwość przedłużenia prawa do renty rodzinnej, pomimo osiągnięcia przez dziecko 25 lat. Jeśli dziecko ukończy 25 rok życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Ostatni rok studiów w szkole wyższej w rozumieniu art. 68 ust. 2 nie odnosi się do studiów podyplomowych (wyrok SN z dnia 13 stycznia 2006 r., I UK 155/05, OSNPUSiSP 2006, nr 23-24, poz. 368; analogicznie: wyrok SN z dnia 22 stycznia 2008 r., I UK 207/07, OSNPUSiSP 2009, nr 5-6, poz. 74).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Określenie ostatniego roku studiów wyższych dla celów przedłużenia prawa do renty rodzinnej następuje w oparciu o postanowienia regulaminu studiów obowiązującego w konkretnej szkole wyższej (wyrok SN z dnia 28 października 2003 r., II IK 138/03, OSNPUSiSP 2004, nr 15, poz. 271).

Kontynuowanie nauki na ostatnim roku studiów w szkole wyższej skutkuje przedłużeniem prawa do renty rodzinnej, niezależnie od wcześniejszego ukończenia studiów magisterskich na innym kierunku (wyrok SN z dnia 13 lipca 2006 r., III UK 49/06, OSNPUSiSP 2007, nr 13-14, poz. 205).

Jak wynika z powyższego, renta zostaje wypłacona mimo ukończenia 25 roku życia, jeśli dziecko jest na ostatnim roku studiów w szkole wyższej.

Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym studia wyższe to studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, prowadzone przez uczelnię uprawnioną do ich prowadzenia. Dlatego jednoroczny kurs nie spełnia wymogu studiowania w szkole wyższej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »