Indywidualne Porady Prawne
Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-04-25
Żona jest zatrudniona w mojej firmie na umowę o pracę od około 3 lat. Odprowadzam pełne składki. Małżeństwem jesteśmy niespełna rok. Jest zatrudniona na pełny etat z minimalnym wynagrodzeniem. Z racji planów macierzyńskich zastanawiamy się, czy nie podwyższyć jej pensji dwukrotnie. Czy to możliwe? Jaki zasiłek macierzyński dostanie z ZUS-u?
Zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego będącego pracownikiem za okres, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2, przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.
W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy.
Słowem ? do ustalenia wysokości zasiłku macierzyńskiego ZUS weźmie wynagrodzenie za ostatnie 12 miesięcy i z tego wyciągnie średnią. Im dłużej więc Pana żona będzie pobierała podwyższone wynagrodzenie ? tym wyższa średnia wyjdzie.
Średnia wyliczona przez ZUS będzie podstawą wypłaty zasiłku w wysokości 80% przez cały okres zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane