Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żona zatrudniona w firmie męża a zasiłek macierzyński

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-04-25

Żona jest zatrudniona w mojej firmie na umowę o pracę od około 3 lat. Odprowadzam pełne składki. Małżeństwem jesteśmy niespełna rok. Jest zatrudniona na pełny etat z minimalnym wynagrodzeniem. Z racji planów macierzyńskich zastanawiamy się, czy nie podwyższyć jej pensji dwukrotnie. Czy to możliwe? Jaki zasiłek macierzyński dostanie z ZUS-u?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego będącego pracownikiem za okres, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2, przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.

W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy.

Słowem ? do ustalenia wysokości zasiłku macierzyńskiego ZUS weźmie wynagrodzenie za ostatnie 12 miesięcy i z tego wyciągnie średnią. Im dłużej więc Pana żona będzie pobierała podwyższone wynagrodzenie ? tym wyższa średnia wyjdzie.

Średnia wyliczona przez ZUS będzie podstawą wypłaty zasiłku w wysokości 80% przez cały okres zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Liczne choroby i zwolnienia L4

Jestem pracownikiem zatrudnionym na umowę o prace na czas nieokreślony, od kilku miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim. Pierwsze ze zwolnień było...

Wstrzymanie zasiłku chorobowego po odwieszeniu działalności

Mąż w trakcie zasiłku chorobowego zawiesił działalność gospodarczą. Po wyczerpaniu zasiłku chorobowego otrzymał świadczenie rehabilitacyjne....

Jak otrzymać wysoki zasiłek macierzyński?

Prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową od 4 lat, jestem teraz w ciąży. Opłacałam do tej pory najniższy ZUS. Jak należy teraz opłacać...

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego przedsiębiorcy

Po kilku latach zatrudnienia na umowę o pracę moja znajoma została zwolniona z pracy z końcem ubiegłego miesiąca i ma zamiar jeszcze...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »