Indywidualne Porady Prawne
Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-09-02
Przez 182 dni przebywałam na zwolnieniu lekarskim, po zwolnieniu byłam na urlopie wypoczynkowym. Powinnam po urlopie wrócić do pracy, ale znowu zachorowałam. Ten sam lekarz, który wystawił poprzednie L4, wystawił mi nowe, ale na inną chorobę. Jeśli ZUS uzna, że obecna choroba może mieć związek z poprzednią, czy mogą mi nie przyznać nowego okresu zasiłkowego? Czy w takiej sytuacji mogłabym mieć drugie L4 od innego lekarza na inną chorobę (L4 będą się nakładały)?
Tak, ZUS może, a jeśli nie było przerwy w zwolnieniach – nawet na pewno odmówi Pani otworzenia nowego okresu zasiłkowego. Jeśli choroby są związane – także odmówi. Zgodnie z przepisami sumować należy:
Jeśli między zwolnieniami nie było przerwy, albo choroby są współistniejące, ZUS nie otworzy nowego okresu zasiłkowego.
Jeśli przed urlopem nie uzyskała Pani orzeczenia o zdolności do pracy (albo chociaż zaświadczenia o zakończeniu leczenia), to ZUS uzna, że nie przerwała Pani niezdolności do pracy. Jeśli nie otworzy Pani nowego okresu zasiłkowego, konieczne będzie zakończenie obecnego leczenia i rozpoczęcie nowego, ale zwolnienia nie mogą się nakładać. Musi być przynajmniej jednodniowa przerwa.
Powinna więc Pani złożyć jak najszybciej wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Do czasu rozpatrzenia tego wniosku Pani nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona, ale niepłatna.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):