Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot nienależnej renty po tacie

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-01-03

Dostałam karę za niezależnie pobrane świadczenie. Muszę zwrócić rentę po tacie, bo nie wiedziałam, że zarabiając 700 zł miesięcznie, nie mam do niej prawa. Teraz nie dam rady oddać takiej kwoty. Co mam robić?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Zgodnie z art. 84 ust. 8 pkt 1 ustawy systemowej ZUS może odstąpić od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, odroczyć termin ich płatności albo rozłożyć je na raty, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.

Do szczególnie uzasadnionych okoliczności (jak wynika z orzecznictwa sądowego) zalicza się na przykład:

  • brak majątku, 
  • ustalenie, że w przypadku zwrotu świadczeń osoba zobowiązana lub osoby pozostające na jej utrzymaniu zostaną pozbawione niezbędnych środków utrzymania, 
  • ciężka choroba powodująca niezdolność do pracy bądź niepełnosprawność, 
  • wiek osoby zobowiązanej, 
  • zdarzenia losowe,(kradzież, pożar) bądź inne klęski żywiołowe powodujące szczególne trudności w sytuacji materialnej osoby zobowiązanej.

Aby ZUS mógł odstąpić od żądania zwrotu bądź rozłożyć należność na raty,albo odroczyć termin płatności, osoba zobowiązana do zwrotu musi złożyć odpowiedni wniosek. 

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym oraz o sytuacji materialnej oraz odpowiednie dokumenty, potwierdzające te szczególne okoliczności, które uniemożliwiają zwrot nienależnie pobranych świadczeń. 

W sytuacji gdy ZUS nie przychyli się do Pani prośby, może Pani zawsze odwołać się do sądu i to sąd zbada, czy zachodzą owe szczególnie uzasadnione okoliczności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »