Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opieka nad dzieckiem a świadczenie rehabilitacyjne

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-10-24

Dwa miesiące temu wykorzystałam pełen okres pobierania zasiłku chorobowego. Leczę się na depresję. Odpowiednio wcześniej złożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. W połowie marca zostałam wezwana na komisję i badał mnie lekarz konsultant ZUS-u, psychiatra, następnie badał mnie psycholog. W międzyczasie byłam z chorym dzieckiem u lekarza, pani doktor wystawiła mi opiekę na dziecko na 2 tygodnie i z odpowiednimi wnioskami kazała złożyć do ZUS-u. Prowadzę własną działalność gospodarczą. Dzisiaj otrzymałam decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego na 4 miesiące od ustania zasiłku chorobowego. Co zrobi ZUS z wnioskiem o opiekę, czy uzna za nieważny, czy skróci świadczenie rehabilitacyjne? Co mam robić w tej sytuacji? Wniosek o opiekę składałam, jak jeszcze świadczenie nie było przyznane. Czy mogę to jakoś cofnąć?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy zasiłkowej zasiłek opiekuńczy może być wypłacony za okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat (w przypadkach określonych ustawą zasiłkową) lub nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14. Zasiłek przysługuje także w razie konieczności zapewnienia opieki innemu choremu członkowi rodziny, w tym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym.

Opiekę nad chorym dzieckiem może sprawować jedynie osoba zdrowa – jeśli Pani została uznana za chorą (bo ZUS za ten okres przyznał Pani świadczenie) nie mogła Pani w tym czasie sprawować opieki nad dzieckiem.

Dodatkowo nie ma Pani prawa do dwóch świadczeń jednocześnie właśnie z tego względu, że osoba chora nie może sprawować opieki nad chorym dzieckiem.

ZUS wypłaci więc Pani jedynie świadczenie rehabilitacyjne od dnia ustania zasiłku chorobowego. Za okres opieki nie otrzyma Pani dodatkowego świadczenia. Nie musi Pani wycofywać tego wniosku, bowiem nie ma on teraz żadnego znaczenia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Podjąłem pracę za granicą czy nadal opłacać KRUS?

Rok temu podjąłem pracę za granicą, a obecnie rodzice przepisali mi gospodarstwo rolne. Składki w KRUS opłacam regularnie ze względu na...

 

Różne jednostki chorobowe na zwolnieniach chorobowych a zasiłek

Od stycznia przebywam na L-4, najpierw ginekologicznym (po poronieniu), potem z powodu depresji do sierpnia. W między czasie ponownie zaszłam...

 

Brak świadectwa pracy a zaliczenie okresu pracy

Pracowałam w różnych zakładach pracy, mam łącznie około 17 lat pracy. W obecnym zakładzie pracy nie uwzględniono mi 5 lat pracy, tłumacząc, że...

 

Brak informacji z ZUS-u po komisji lekarskiej

12.10 skończył mi się zasiłek rehabilitacyjny. 22.09 byłem na komisji lekarskiej w ZUS-ie i lekarz dał mi orzeczenie „czasowo niezdolny do...

 

Dochód utracony a wysokość zasiłku rodzinnego

Tydzień temu wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. Przed macierzyńskim pracowałam w tym samym zakładzie pracy jako sekretarka na 3/4 etatu...

 

Przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego

Przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego

Mąż ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne (na choroby związane z sercem) na 3 miesiące – koniec świadczenia 20.03. Czy powinien złożyć...

Emerytura w kraju a praca w Anglii

Emerytura w kraju a praca w Anglii

W tym roku chcę złożyć wniosek o emeryturę (35 lat pracy w Polsce). Pracuję nadal w Anglia i chcę jeszcze pozostać w pracy ok....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »