Autor: Marta Handzlik
Czy korzystając z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, mogę (nie tracąc prawa do niego) pracować na umowę-zlecenie w niepublicznym ośrodku doskonalenia nauczycieli? Czy praca na stanowisku administracyjnym w publicznej jednostce szkoleniowej dla nauczycieli oznacza utratę uprawnień do pobierania świadczenia kompensacyjnego?
Prawo do świadczenia kompensacyjnego ulega zawieszeniu w przypadku podjęcia przez osobę uprawnioną pracy w jednostkach wymienionych w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r., poz. 191). Do jednostek, o których mowa wyżej, należą m.in. publiczne przedszkola, szkoły i placówki oraz zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli, zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich oraz rodzinne ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne.
Zobacz również: Świadczenie kompensacyjne a działalność gospodarcza
Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz. 800 z późn. zm.) podjęcie pracy w jednej z wymienionych jednostek w charakterze nauczyciela lub innego pracownika (także pracy administracyjnej) powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia kompensacyjnego bez względu na wysokość osiąganych przychodów.
Zobacz również: Czy praca nauczyciela jest pracą w szczególnych warunkach?
Jeżeli osoba pobierająca nauczycielskie świadczenie kompensacyjne wykonuje pracę na rzecz ww. jednostek w ramach innej umowy niż umowa o pracę, wówczas nie stosuje się powołanego przepisu. Jednakże prawo do świadczenia ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu na zasadach określonych w art. 103 ust. 3 i art. 104 ustawy emerytalnej.
Oznacza to, że w przypadku uzyskiwania przez świadczeniobiorcę przychodu z tytułu wykonywania innej działalności zarobkowej (zatrudnienia niezwiązanego z oświatą), służby albo prowadzenia pozarolniczej działalności, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne ulega:
Zakaz wykonywania pracy w placówkach oświatowych przez osoby uprawnione do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego obowiązuje tylko do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego.
Słowem – jeśli miałaby Pani wykonywać zadania na innej podstawie niż umowa o pracę, nie powodowałoby to zawieszenia świadczenia.
Zobacz również: Czy nauczyciel na emeryturze może pracować w szkole?
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika