Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeliczenie wcześniejszej emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-07-30

5 lat temu złożyłam wniosek o wcześniejszą emeryturę. ZUS mi ją przyznał, lecz aby ją otrzymywać, miałam rozwiązać umowę o pracę. Umowy jednak nie rozwiązałam, licząc na to, że dopracuję do powszechnej emerytury i otrzymam rekompensatę za pracę o szczególnym charakterze. Teraz dowiedziałam się, że rekompensaty nie dostanę, gdyż otrzymałam prawo do emerytury 5 lat temu (mimo że tych pieniędzy nie otrzymywałam). Czy po złożeniu wniosku o emeryturę będzie ona ponownie przeliczona? Czy doliczone mi zostaną pieniądze za 5 lat pracy? Czy powinnam otrzymać emeryturę powiększoną o waloryzacje w ciągu tych 5 lat?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za poradę, była wystarczająca, skorzystałam. Pozdrawiam.
Joanna
Bardzo rzeczowa i profesjonalna i szybka odpowiedż
Jarosław, 50 lat, dyżurny ruchu
Bardzo pomocna opinia.
Olimpia, 43 lata
Bardzo dziękuję za bardzo wyrazistą, wyczerpującą, zrozumiałą i treściwą odpowiedz mimo, że nie mogę dziedziczyć skladek ZUS.
Grażyna
Polecam
Łukasz, engineer, 29 lat
Bardzo dobra obsługa i szybka odpowiedź. Ocena 6
Renata, Ekspedientka, 53 lata
Jestem pod wrażeniem nie tylko profesjonalizmu, ale także zaangażowania. Moja sprawa jest, delikatnie mówiąc, dość skomplikowana i wielowątkowa. Na każde pytanie (było ich sporo) otrzymałam rzetelną, wyczerpującą odpowiedź w zrozumiały dla mnie sposób. Jeśli było konieczne użycie terminów prawnych, zostało mi wyjaśnione (zanim zdążyłam spytać) ich znaczenie i kontekst. Bardzo dziękuję i myślę, że jeszcze skorzystam nie raz z Państwa wiedzy. Dziękuję też za to, że poczułam się jak człowiek, nie tylko jak petent.
Jolanta, pielegniarka, 56 lat
Dziękuje za udzieloną pomoc w zrozumieniu przepisów, które mnie dotyczą.
Mira, emerytka
Polecam zdecydowanie. Otrzymałam w pełni satysfakcjonującą odpowiedz wraz z uzasadnieniem.
Mariola, księgowa, 25 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Magdalena, księgowa, 59 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jestem pod wrażeniem jej jakości.
Cezary, przedsiębiorca, 57 lat
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na główne i dodatkowe pytania otrzymałam szybko i w sposób zrozumiały, co jest bardzo istotne. Chętnie polecę Państwa usługi znajomym.
Agata
Dziękuję za wyczerpującą konkretną odpowiedź. 
Danuta
Oby wszystkie instytucje, z których korzystamy w naszych czasach, były tak profesjonalne i odpowiedzialne. Takie podejście do klienta nie tylko pomaga rozwiązywać problemy prawne, ale poprzez empatyczne podejście do człowieka, odbudowuje wiarę w istnienie osób dobrej woli niosących efektywną pomoc.
Ewa
Witam, Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Nawet gdybym miała dodatkowe pytania odnośnie sprawy Pani prawnik odpowiedziała wyczerpująco i rozwiała wszystkie moje wątpliwości.
Ewa, pielęgniarka, 43 lata
Zlecenie zrealizowane bardzo szybko i profesjonalnie. Gorąco polecam.
Mariusz
Dziękuję za poradę.
Ewa
Dziękuję za poradę, jest bardzo przejrzysta i zrozumiała, bez zbędnych wywodów prawniczych
Teresa, technik budowlany, 59 lat
Dziękuję za szybką i fachową odpowiedź dotyczącą kodeksu pracy. Żałuję tylko, że nie była ona dla mnie korzystna.
Ewa, były nauczyciel
Dla mnie sa Panstwo genialni. Zwrócilam sie z prośba niemal nie do spelnienia - o przygotowanie poważnych dokumentów w przeciągu kilku godzin. Otrzymałam odpowiedz i wycenę na lotnisku w Londynie, a po przylocie do Warszawy, otworzyłam maila na komórce, gdzie znalazłam komplet przygotowanych przez Państwa dokumentów. Wystarczyło je wydrukować i przekazać w Sadzie. Byłam wcześniej półtora roku zwodzona przez prawniczke, która sprawy mi nie załatwiła i przewidywała znacznie wyższe koszty.
Malgorzata, 57 lat, Dziennikarz, terapeuta
Odpowiedź udzielona bardzo rzeczowo i zrozumiale.
Maciej, 33 lata
Bardzo profesjonalne potraktowanie problemu ,szybkie wyczerpujące wyjaśnienia dziękuje i pozdrawiam.
Wanda, fakturzystka - prac biurowy, 61 lat
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi-klarowna i bardzo pomocna! Polecam skorzystanie z usług.
Monika
Dzień dobry. Dziękuję za sporządzone pismo do ZUS. Pozdrawiam serdecznie
Barbara
Bardzo rzetelna i dokładna odpowiedz. Polecam
Monika, 26 lat
Bardzo konkretna i wyczerpująca odpowiedź.
Jarosław
Bardzo profesjonalna obsługa. 
Artur
Wspaniała wyczerpująca odpowiedź, choć może trochę za długo czekałem?
Stefan
Bardzo jasny język użyty w opisaniu problemu przemawia za korzystaniem z Państwa usług. Profesjonalna i bez zwłoki odpowiedź na dodatkowe pytania.
Józef
Bardzo fachowa opinia. Dziękuję!
Ewa

Faktycznie nabyła Pani prawo do wcześniejszej emerytury, więc odpada prawo do rekompensaty, jednak nie do doliczenia Pani okresów zatrudnienia po przyznaniu emerytury wcześniejszej i do przeliczenia świadczenia. Musi Pani wnieść o przeliczenie emerytury, a nie przyznanie nowej po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Jeśli nie będzie się Pani domagała się przyznania nowego świadczenia, ale przeliczenia emerytury w związku z ukończeniem 60 roku życia i przepracowania ponad 30 miesięcy w ramach stosunku pracy od czasu przyznania wcześniejszej emerytury, to oznacza, że emerytura, o którą Pani wystąpi, nie stanowi nowego świadczenia, którego wysokość ustala się według reguł dotyczących przyznawania emerytury po raz pierwszy. Potwierdzenie to znajduje w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 2006 r. sygn. akt I UZP 3/06 (OSNP 2007/1-2/22) wskazującej, że prawo do emerytury wcześniejszej nie wygasa, a w art. 21 ust. 2 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS jest mowa o emeryturze dla osoby, która wcześniej miała ustalone prawo do emerytury, z czego wynika, że w zakresie tego samego świadczenia – emerytury – w związku ze spełnieniem warunku osiągnięcia wieku emerytalnego następuje jedynie ustalenie na nowo podstawy wymiaru.

Jeśli została już przyznana emerytura na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej, przepis art. 46 ust. 1 przewiduje możliwość przyznania emerytury w wieku obniżonym osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r., które wszystkie wymagane warunki (tj. wiek i okres ubezpieczenia) spełniły do dnia 31 grudnia 2008 r. Emerytura ta obliczana jest według zasady określonej w art. 53 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jako procent kwoty bazowej oraz okresów składkowych i nieskładkowych wyliczony według wskaźników wskazanych w art. 53 ust. 1 pkt 2-3, z uwzględnieniem art. 55. W związku z powyższym należy przyjąć, że osoby, które po przyznaniu emerytury według starego systemu emerytalnego, tj. według zasad z art. 46 ustawy, złożą wniosek o przeliczenie świadczenia w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego i kontynuowaniem ubezpieczenia, mają prawo do przeliczenia świadczenia również według starych zasad.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jak zauważył Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z dnia 10 września 2009 r., I UZP 6/09, zmiana art. 53 od 1 lipca 2004 r. poprzez dodanie przepisów ust. 3-5 wywołała wątpliwość, czy emeryt mający ustalone prawo do wcześniejszej emerytury i który podlegał co najmniej 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu ma prawo do obliczenia obu części później ustalanej emerytury (powszechnej) według aktualnej kwoty bazowej, czy jedynie do obliczenia jej części socjalnej. Zgodnie z przepisem art. 53 ust. 3 emeryturę nową, której podstawę wymiaru stanowi podstawa emerytury poprzedniej (wcześniejszej), oblicza się od tej samej kwoty bazowej, którą ostatnio przyjęto do ustalenia podstawy wymiaru, a następnie emeryturę podwyższa się w ramach waloryzacji przypadających do dnia nabycia uprawnień do emerytury. Z kolei przepis art. 53 ust. 4 stanowi, że rozwiązania z ust. 3 nie stosuje się, jeżeli zainteresowany po nabyciu uprawnień do świadczenia (emerytury wcześniejszej), którego podstawę wskazał za podstawę wymiaru emerytury, podlegał co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy, emerytura składa się z części socjalnej (art. 53 ust. 1 pkt 1) oraz z części stażowej, zależnej od podstawy jej wymiaru (art. 53 ust. 1 pkt 2 i 3). Obie części zależą od kwoty bazowej, część socjalna bezpośrednio jako 24% kwoty bazowej, a podstawa wymiaru pośrednio, gdyż wpierw wylicza się wskaźnik wysokości podstawy wymiaru i mnoży się go przez kwotę bazową (art. 15). Kwota bazowa wynosi 100% przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne (art. 19). Algorytm zawarty w art. 53 ma zastosowanie do obliczenia emerytury wcześniejszej oraz do emerytury później ustalanej w związku z uzyskaniem „zwykłego” wieku emerytalnego. Przy ustalaniu pierwszej emerytury ta sama kwota bazowa przyjmowana jest do części socjalnej i do podstawy wymiaru. Taka tożsamość kwoty bazowej nie musi się powtórzyć przy ustalaniu nowej emerytury, gdy po ustaleniu wcześniejszej emerytury ubezpieczony podlegał co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Art. 53 ust. 3 i ust. 4 ustawy emerytalnej odnoszą się zatem do sytuacji szczególnej, która została unormowana w art. 21 ustawy emerytalnej, tzn. dotyczą obliczania wysokości emerytury, której podstawę wymiaru stanowi m.in. podstawa wymiaru emerytury, do której wcześniej ubezpieczony miał ustalone prawo (w wysokości uwzględniającej rewaloryzację oraz wszystkie kolejne waloryzacje przypadające w okresie następującym po ustaleniu prawa do emerytury).

Wówczas zasady obliczania świadczenia ulegają istotnej zmianie. Jeśli zatem wnioskodawca pobierał wcześniejszą emeryturę, to podstawa wymiaru emerytury nabywanej po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego obliczana jest zgodnie z jej art. 21 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 1. To z kolei prowadzi do wniosku, że art. 53 ust. 3 i 4 dotyczą wyłącznie zasad obliczania tzw. części socjalnej. Również sformułowanie, że „emeryturę, której podstawę wymiaru stanowi podstawa wymiaru świadczenia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 i ust. 2, oblicza się od tej samej kwoty bazowej, którą ostatnio przyjęto do ustalenia podstawy wymiaru” prowadzi do podobnego wniosku. W części stażowej czynności rachunkowych się bowiem nie dokonuje, albowiem tę stanowią odpowiednie do posiadanych okresów składkowych i nieskładkowych procenty zwaloryzowanej podstawy wymiaru wcześniejszej emerytury.

Emerytura nabywana po osiągnięciu wieku powszechnego przez osobę pobierającą wcześniejszą emeryturę może być więc różnicowana wyłącznie w tzw. części socjalnej ze względu na fakt podlegania ubezpieczeniom przez co najmniej 30 miesięcy po nabyciu prawa do pierwotnego świadczenia, co potwierdził Sąd Najwyższy wspomnianą uchwałą z dnia 10 września 2009 r. podjętą w składzie siedmiu sędziów w sprawie I UZP 6/09, zgodnie z którą kwotę bazową obowiązującą w dacie złożenia wniosku o emeryturę na podstawie art. 27 ustawy emerytalnej przez osobę mającą ustalone prawo do wcześniejszej emerytury, która podlegała co najmniej trzydzieści miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, uwzględnia się tylko do obliczenia części socjalnej później ustalanej emerytury.

Reasumując, nie można wykluczyć uprawnienia Pani do przeliczenia wcześniejszej emerytury w chwili osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Przeliczenie to będzie możliwe w oparciu o art. 53 ust. 4 w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 1 ustawy emerytalnej.

Zamiarem ustawodawcy było ewolucyjne kształtowanie emerytur, z uwzględnieniem m.in. praw nabytych. Jako kryterium podziału ubezpieczonych na objętych dotychczasowym lub nowym systemem emerytalnym przyjęto datę urodzenia. Ustawodawca wprowadził trzy odrębne reżimy prawne dla poszczególnych grup wiekowych ubezpieczonych. Takie rozwiązanie miało umożliwić wprowadzenie całkowicie odmiennego systemu emerytalno-rentowego w sposób możliwie najmniej uciążliwy dla ubezpieczonych. Osobom, które osiągnęły wiek emerytalny w latach 2009-2013, przysługuje tzw. emerytura mieszana, której obliczenie następuje w części na podstawie art. 53, a w części na podstawie art. 26 ustawy, o ile osoby te nie przystąpią do OFE. Sam przepis art. 183 nie obejmuje natomiast ubezpieczonych, którzy pobierali już emeryturę na podstawie art. 46 lub 50 ustawy. Skoro zatem przepis art. 183 wyłącza z zakresu swego obowiązywania osoby pobierające wcześniejszą emeryturę na podstawie starych zasad z mocy art. 46 lub 50, tym bardziej należy uznać za słuszną argumentację, że osobom tym nie będzie obliczana emerytura według nowych zasad.

Z uwagi na podleganie przez ponad 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu po nabyciu uprawnień do świadczenia emerytalnego na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej będzie Pani uprawniona do obliczenia części socjalnej emerytury przy zastosowaniu aktualnej kwoty bazowej, zgodnie ze złożonym wnioskiem. Takie stanowisko na bazie przedstawionych powyżej rozważań zajął Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 9 sierpnia 2012 r. sygn. akt III A Ua 699/12 oraz w wyroku z dnia 30 września 2014 r. sygn. akt III AUa 629/14. W wyrokach tych Sąd Apelacyjny we Wrocławiu przyjął, że osoby, które po przyznaniu emerytury według starego systemu emerytalnego, tj. według zasad z art. 46 ustawy, złożą wniosek o przeliczenie świadczenia w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego i kontynuowaniem ubezpieczenia, mają prawo do przeliczenia świadczenia również według starych zasad.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wcześniejsza emerytura rolnicza dla matki a działalność gospodarcza ojca

Pytanie dotyczy wcześniejszej emerytury rolniczej oraz zasad bycia „domownikiem”. Mama skończyła 55 lat i ma 33 lata opłaconych składek. Chciałaby przejść na wcześniejszą emeryturę. Tata natomiast prowadzi działalność gospodarczą (ma 57 lat, podwójne składki). Wspólnie posiadają 36 arów, a 2,5 ha posiada mama. Wszyscy, czyli rodzice i syn, mieszkają w jednym gospodarstwie. Przychodzą nam do głowy dwa rozwiązania, które z nich według przepisów jest realne? 1. Jeśli mama przepisze wszystko na syna, aby przejść na wcześniejszą emeryturę, czy tata będzie mógł nadal prowadzić działalność na KRUS i przejść pod ubezpieczenie syna? Jeśli jest to możliwe, czy w trakcie przepisania gruntów będzie musiał zamknąć i następnie otworzyć na nowo działalność? 2. Gdyby mama użyczyła tacie pola, czy wtedy może przejść na wcześniejszą emeryturę, a tata nadal prowadzić działalność?

Czy ZUS przeliczy emeryturę z lepiej płatnych lat pracy?

Urodziłam się w 1958 r. Po osiągnięciu wieku emerytalnego, od stycznia br. mam przyznaną emeryturę. Miałam wyliczony kapitał początkowy, do obliczenia wskaźnika wysokości podstawy wymiaru przyjęto 10 lat przed 1999 r. W tym okresie jednak moje zarobki były małe ze względu na urlopy wychowawcze. Wcześniejsze dochody też nie należały do wysokich. Najlepsze zarobki osiągałam w latach 1995-2012 r., później wskutek redukcji etatów byłam 6 miesięcy na bezrobociu, a następnie od 2013 do 2018 r. na świadczeniu przedemerytalnym. Czy mogę się odwołać i czy ZUS może mi w inny sposób naliczyć emeryturę bez opierania się na kapitale początkowym, który obejmuje dla mnie niekorzystny okres pracy zawodowej?

Świadczenie rehabilitacyjne po uzyskaniu uprawnień do emerytury a dalsza praca

W lipcu 2017, tj. w wieku 66 lat i 2 miesięcy, uzyskam ustawowe uprawnienia do emerytury. Jestem więc w okresie ochrony przedemerytalnej. Aktualnie pozostaję w stosunku pracy z pracodawcą u którego pracuję od 2010 r. Od kilku tygodni jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym przyznanym decyzją ZUS na 4 miesiące, tj. 120 dni. Czy po upływie 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego zakład pracy może w jakikolwiek sposób rozwiązać ze mną stosunek pracy. Czy mogę po upływie 3 miesięcy świadczenia zgłosić gotowość do podjęcia pracy, by ewentualnie ustrzec się rozwiązania stosunku pracy? Co jeśli lekarz nie dopuści mnie do pracy, czy będzie to dobry argument dla orzecznika ZUS, by wystąpić o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego do łącznej długości 12 miesięcy, co by pozwoliło mi dotrwać do momentu uzyskania uprawnień emerytalnych?

Maksymalna kwota, o którą może zostać zmniejszona emerytura policyjna

Jestem emerytem policyjnym. Przed 4 miesiącami otworzyłem jednoosobową firmę i wykonuję usługi budowlane. Czy muszę ten fakt zgłosić w ZER? Jakie mogę osiągać dochody, by nie obniżono mi emerytury?

ZUS nie uwzględnił składek na FUSR, czy otrzymam wyrównanie za wszystkie lata?

Od 1991 r. do 2017 r. byłem na rencie pracowniczej z ZUS. Zakład pracy złożył do ZUS wymagane dokumenty (listy wynagrodzenia). Złożył również zaświadczenia z urzędu miejskiego, że opłacałem składkę na FUSR w 1980 i od 1984 do końca 1987. Przechodząc w tym roku* na emeryturę, dowiedziałem się, że przez te lata ZUS mi nie naliczał zwiększenia renty z tytułu FUSR. Dokumenty odnalazłem w ZUS. Czy ZUS ma obowiązek wypłacić mi wyrównanie za ponad 20 lat, czy musiałem sam zrobić wniosek?

Wyliczenie emerytury i zawieszenie jej pobierania

Jestem nauczycielką z 40-letnim stażem pracy, od 25 lat na stanowisku dyrektora. 4 marca br. nabywam prawa emerytalne ZUS. Chcę nadal kontynuować pracę, a jednocześnie zapewnić sobie emeryturę naliczoną zgodnie z Kartą Nauczyciela. Czy mogę zgłosić do ZUS-u wniosek o wyliczenie emerytury, zawiesić jej pobieranie i pracować dalej?

Zaliczenie praktyk zawodowych do emerytury wojskowej

Jestem żołnierzem zawodowym. W latach 1986-1989 byłem uczniem w Zespole Szkół Mechanicznych i młodocianym pracownikiem dużego zakładu, który współpracował ze szkołą. Chciałem, żeby ten okres praktyk zawodowych został mi zaliczony do emerytury wojskowej, niestety Biuro Emerytalne nie chce tego okresu mi zaliczyć, ponieważ nie mam świadectwa pracy, w archiwum uzyskałem tylko listy płac i dysponuję świadectwem ukończenia szkoły oraz zaświadczeniem, że była to szkoła przyzakładowa. Niestety nie mam umowy z zakładem, chociaż została zawarta. Natomiast w ZUS składki płacone były globalnie, więc nie wystawią mi zaświadczenia o składkach. Koledzy, z którymi chodziłem do szkoły, mają te lata zaliczone, tylko w wojsku robią problemy. Nawet w ZUS powiedziano mi, że składki były płacone i powinni mi ten okres zaliczyć. Proszę o pomoc!

Okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej

Urodziłem się 1956 r., posiadam okresy składkowe i nieskładkowe: 26 lat, 1 miesiąc, 16 dni na dzień 31.12.2008 r., w tym 13 lat, 11 miesięcy pracy w górnictwie (praca pod ziemią). Od sierpnia 1998 r. do dnia dzisiejszego prowadzę działalność gospodarczą. Kiedy i na jakich warunkach mogę starać się o emeryturę z tytułu pracy w górnictwie?*Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »