Do ilu lat wstecz ZUS może domagać się składek i odsetek?

Autor: Marta Handzlik

W firmie pracował na umowę-zlecenie pracownik, który był emerytem. Zlecenia zaczęły się w 2004 r. i składki były odprowadzane tylko zdrowotne, a te sporadyczne umowy trwały do 2008 r. Obecnie ZUS pismem zażyczył sobie sporządzenia KOA, które zostało sporządzone i wysłane. Dzisiaj otrzymałam pismo, które nakazuje sporządzić prawidłową dokumentację z zaznaczeniem, iż od 2002 r. pracownik nie posiadał innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Do ilu lat wstecz ZUS może domagać się składek oraz odsetek?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Do ilu lat wstecz ZUS może domagać się składek i odsetek?

Okres przedawnienia składek ZUS

Od dnia 1 stycznia 2012 r. obowiązują nowe zapisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którymi okres przedawnienia składek ZUS wynosi 5 lat. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Do końca 2011 roku obowiązywał okres przedawnienia składek ZUS wynoszący 10 la – został on wprowadzony w roku 2003 (przed tą datą okres przedawnienia składek również wynosił 5 lat).

W nowych przepisach znalazło się jednak pewne zastrzeżenie. Otóż jeśli składki stały się wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., to nowy 5-letni bieg przedawnienia i tak zaczyna się dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. Wyjątek stanowi sytuacja, w której składki wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej. W takiej sytuacji przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu, a nie zgodnie z nowymi przepisami.

Zobacz również: Czy niezapłacone składki ZUS ulegają przedawnieniu?

Zaległe składki ZUS od 2012 roku

Powyższe oznacza, ze wszystkie składki, począwszy od 1 stycznia 2012 roku, objęte są 5-letnim okresem przedawnienia. Składki wymagalne przed 1 stycznia 2012 roku przedawniają się po 10 latach, chyba że korzystniej stosować do nich termin 5-letni liczony od 1 stycznia 2012 r.

Jak to się ma do składek, o których mowa w pytaniu, a więc za lata 2002–2008? Otóż składki za rok 2002 objęte 5-letnim okresem przedawnienia są już przedawnione i ZUS nie może żądać ani ich ani odsetek od nich. Składki za lata 2003–2006 (I i II kwartał) tez już się przedawniły – zgodnie z 10-letnim okresem przedawnienia.

Składki od III kwartału 2006 roku do 2008 roku nie są przedawnione i tych może żądać ZUS (jak również odsetek od nich), ponieważ ich także dotyczy przedawnienie 10-letnie (i nawet gdyby przyjąć wariant korzystniejszy, a wiec przepisy z 2012 r., to składki te przedawniłyby się dopiero w 2017 r.).

Zobacz również: Jak napisać wyjaśnienie do ZUS w sprawie nieobecności podczas kontroli?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »