KRUS i ZUS, jak połączyć lata ubezpieczenia i zwiększyć swoją emeryturę?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Urodziłem się w 1965 r. Chcę przejść w wieku 65 lat na emeryturę. Nie mam wymaganego stażu pracy (25 lat w ZUS-ie), jest to okres około 15 lat. Przez kolejne 17 lat byłem ubezpieczony w KRUS-ie. W KRUS-ie powiedzieli mi, że mam za mało lat pracy, żeby otrzymać emeryturę rolniczą. Czy lata opłacania składek KRUS zostaną mi doliczone do stażu pracy w ZUS-ie? Czy uzyskam wyrównanie do minimalnej emerytury z ZUS-u?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

KRUS i ZUS, jak połączyć lata ubezpieczenia i zwiększyć swoją emeryturę?

Uwzględnienie składek KRUS w emeryturze ZUS

Owszem, okres opłacania składek KRUS zostanie doliczony do emerytury ZUS w zakresie ustalenia minimalnej emerytury. Okres odprowadzania składek do KRUS-u jest okresem składkowym zaliczanym na poczet ustalenia 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego niezbędnego do ustalenia emerytury minimalnej. Zgodnie z art. 87 ustawy emerytalnej:

„1. W przypadku gdy emerytura przysługująca z Funduszu określona w art. 26 wysokość emerytury, łącznie z okresową emeryturą kapitałową, albo emerytura przysługująca z Funduszu określona w art. 26 wysokość emerytury, jest niższa niż kwota, o której mowa w art. 85 kwoty najniższych świadczeń ust. 2 i 3, emeryturę przysługującą z Funduszu, w tym emeryturę ustaloną ze zwiększeniem, o którym mowa w art. 26a zwiększenie wysokości emerytury, podwyższa się w taki sposób, aby suma tych świadczeń nie była niższa od tej kwoty, o ile ubezpieczony:

1) mężczyzna – osiągnął wiek emerytalny wynoszący 65 lat i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat,

2) kobieta – osiągnęła wiek emerytalny wynoszący 60 lat i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat,
– z uwzględnieniem ust. 3–7. Przepis art. 5 prawo do świadczeń – wysokość i okresy ust. 2 stosuje się odpowiednio.
1a. W okresie składkowym, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uwzględnia się okres, za który ustalono zwiększenie, o którym mowa w art. 26a zwiększenie wysokości emerytury”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustalenie wysokości emerytury

Zgodnie zaś z art. 26a ust. 1 ustawy emerytalnej: „Wysokość emerytury ustalonej zgodnie z art. 26 ulega zwiększeniu za okresy opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników, Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników i ubezpieczenie emerytalno-rentowe, o których mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zwiększenie to ustala się według zasad wymiaru części składkowej emerytury rolniczej przewidzianych w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników na podstawie zaświadczenia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o okresach opłacania składek”.

Potwierdza to wyrok sądu (sygn. akt III AUa 532/18): „W wypadku nabycia prawa do emerytury na podstawie art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości niższej niż kwota najniższej emerytury, przy ustaleniu okresów składkowych i nieskładkowych, o których mowa w art. 87 ust. 1 tej ustawy, nie uwzględnia się przypadających przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresów pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia (art. 10 ust. 1 pkt 3). Do uzyskania prawa do emerytury w oparciu o art. 24a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest bowiem konieczne posiadanie określonej ilości okresów składkowych i nieskładkowych, lecz wyłącznie osiągnięcie wymaganego wieku emerytalnego i podleganie ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie zachodzi więc potrzeba uzupełnienia okresów składkowych i nieskładkowych w zakresie niezbędnym do nabycia prawa do emerytury (art. 10 ust. 1). Z treści art. 87 ust. 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynika jednoznacznie, że można uwzględnić jedynie okres, za który ustalono zwiększenie z tytułu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników wskazane w art. 26a ust. 1 tej ustawy”.

Przykłady

Pan Janek urodził się w 1965 roku i przez 15 lat pracował jako mechanik samochodowy, odprowadzając składki na ZUS. W wieku 40 lat postanowił zająć się rolnictwem i przez następne 17 lat opłacał składki na KRUS. Teraz, zbliżając się do 65. roku życia, zastanawia się, czy te lata spędzone jako rolnik zostaną mu doliczone do stażu pracy w ZUS. Po konsultacji z doradcą emerytalnym dowiedział się, że jego okresy składkowe z KRUS będą uwzględnione przy obliczaniu minimalnej emerytury w ZUS. Oznacza to, że łącznie ma już wymagane 25 lat stażu pracy, co pozwoli mu na uzyskanie emerytury z ZUS-u.

 

Pani Maria, również urodzona w 1965 roku, spędziła pierwsze 20 lat swojej kariery zawodowej jako nauczycielka, odprowadzając składki na ZUS. Następnie przejęła gospodarstwo rolne po rodzicach i przez kolejnych 12 lat była ubezpieczona w KRUS-ie. Kiedy zbliżała się do wieku emerytalnego, dowiedziała się, że jej składki opłacane na KRUS mogą być doliczone do okresu składkowego ZUS. Dzięki temu, mając łącznie 32 lata stażu pracy (20 lat w ZUS i 12 lat w KRUS), spełnia wymagania do uzyskania minimalnej emerytury z ZUS-u.

 

Pan Adam przez pierwsze 10 lat swojej kariery zawodowej pracował jako kierowca ciężarówki, odprowadzając składki na ZUS. Następnie przez 17 lat prowadził małe gospodarstwo rolne, gdzie opłacał składki na KRUS. Teraz, mając 65 lat, zastanawia się, czy jego lata pracy w rolnictwie zostaną wzięte pod uwagę przy obliczaniu emerytury z ZUS-u. Po przeanalizowaniu swojej sytuacji w urzędzie emerytalnym dowiedział się, że jego okres składkowy w KRUS zostanie uwzględniony. To oznacza, że razem ma 27 lat okresu składkowego (10 lat w ZUS i 17 lat w KRUS), co uprawnia go do minimalnej emerytury z ZUS.

Podsumowanie

Lata opłacania składek na KRUS mogą być doliczone do stażu pracy w ZUS, co jest kluczowe przy ustalaniu prawa do minimalnej emerytury. Dzięki temu osoby, które spędziły część swojej kariery zawodowej jako rolnicy, mają szansę uzyskać świadczenie emerytalne z ZUS-u, o ile łączny okres składkowy i nieskładkowy wynosi co najmniej 25 lat. Jest to istotne wsparcie dla wielu rolników, którzy dzięki temu mogą spełnić wymagane warunki emerytalne.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism związanych z emeryturami, składkami ZUS i KRUS, aby zapewnić Państwu pełne wsparcie w kwestiach ubezpieczeń społecznych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną i fachową pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »