Zasiłek macierzyński i rodzicielski po rozwiązaniu umowy o pracę, co zrobić?

Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Mam umowę do dnia porodu. Jakich formalności dokonać, aby wypłacony został mi zasiłek macierzyński (20 tygodni), a następnie rodzicielskie (32 tygodnie) zgodnie z nowymi obowiązującymi zasadami?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasiłek macierzyński i rodzicielski po rozwiązaniu umowy o pracę, co zrobić?

Podstawami prawnymi udzielenia odpowiedzi na zapytanie są:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510), zwanej w dalszej części odpowiedzi Kodeksem pracy lub w skrócie K.p.,
  • ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 1732).
    Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Urodzenie dziecka i urlop macierzyński

Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Jeżeli umowa została przedłużona do dnia porodu, to w dniu porodu ulega ona rozwiązaniu. Natomiast dzień urodzenia dziecka jest pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego. Wobec powyższego dochodzi tu do sytuacji, w której pracownik nie ma tytułu do ubezpieczenia chorobowego (bowiem tytuł ten wygasł), ale pracownik i tak będzie miał prawo uzyskać zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Jeżeli poród nastąpi w trakcie ubezpieczenia chorobowego, które ustanie po tym fakcie, wówczas zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego (jeżeli złoży się odpowiedni wniosek).

W sytuacji, gdy umowa o pracę zostaje rozwiązana w dniu porodu, informacje dotyczące wypłaty zasiłku macierzyńskiego były pracodawca zamieszcza w zaświadczeniu Z-3, dołączając do niego odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem. Zatem po urodzeniu dziecka przekazuje Pani zaświadczenie o urodzeniu dziecka, które otrzyma Pani ze szpitala oraz odpis skrócony aktu urodzenia dziecka byłemu pracodawcy. Wniosek o wypłatę zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych były pracodawca. Natomiast będzie Pani obowiązana do wystąpienia do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego (druk ZAM)

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Jeżeli chce otrzymywać Pani zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (a nie 100% za 26 tygodni i 60% za pozostałe), to wówczas musi Pani złożyć wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze w ciągu 21 dni od dnia porodu. Przedmiotowy wniosek można przedłożyć byłemu pracodawcy, który jest obowiązany przekazać go do ZUS lub też złożyć do bezpośrednio do ZUS w wyżej wskazanym terminie (art. 30a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Marta była zatrudniona na czas określony, a jej umowa miała wygasnąć w siódmym miesiącu ciąży. Zgodnie z przepisami, umowa ta została przedłużona do dnia porodu. W dniu narodzin syna umowa Martę wygasła, ale zgodnie z Kodeksem pracy, przysługuje jej zasiłek macierzyński. Marta przekazała swojemu byłemu pracodawcy zaświadczenie o urodzeniu dziecka oraz odpis skrócony aktu urodzenia. Pracodawca przesłał te dokumenty do ZUS, a Marta złożyła wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego. Dzięki temu Marta może korzystać z zasiłku macierzyńskiego przez pełne 52 tygodnie.

 

Anna pracowała na umowie na czas określony, która miała zakończyć się w dziewiątym miesiącu jej ciąży. Umowa została przedłużona do dnia porodu zgodnie z Kodeksem pracy. Po narodzinach córki Anna przesłała swojemu byłemu pracodawcy dokumenty potwierdzające urodzenie dziecka, w tym odpis skrócony aktu urodzenia. Pracodawca przesłał te dokumenty do ZUS. Anna zdecydowała, że chce otrzymywać zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. W ciągu 21 dni od dnia porodu złożyła odpowiedni wniosek do ZUS. Dzięki temu może skupić się na opiece nad córką przez pełne 52 tygodnie, otrzymując stabilne wsparcie finansowe.

 

Ewa pracowała na okres próbny, który kończył się w piątym miesiącu jej ciąży. Umowa została przedłużona do dnia porodu. Po narodzinach syna Ewa przekazała swojemu byłemu pracodawcy zaświadczenie o urodzeniu dziecka i odpis skrócony aktu urodzenia. Pracodawca przesłał te dokumenty do ZUS. Ewa złożyła również wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w ciągu 21 dni od dnia porodu, decydując się na 80% podstawy wymiaru przez cały okres. Dzięki temu mogła spokojnie zajmować się synem przez pełne 52 tygodnie, otrzymując wsparcie finansowe z ZUS.

Podsumowanie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kobiety, których umowy o pracę wygasają w dniu porodu, mają prawo do zasiłku macierzyńskiego oraz rodzicielskiego, nawet jeśli nie mają tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Wystarczy, że w terminie 21 dni od dnia porodu złożą odpowiednie dokumenty do byłego pracodawcy lub bezpośrednio do ZUS. Taka procedura zapewnia stabilne wsparcie finansowe na okres 52 tygodni, umożliwiając pełne skupienie się na opiece nad dzieckiem.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu dokumentów związanych z urlopem macierzyńskim i rodzicielskim, skorzystaj z naszych usług online. Oferujemy profesjonalne wsparcie prawne, szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »