Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Składka zdrowotna od wypłacanego świadczenia rehabilitacyjnego

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2015-05-21

Czy prowadzący działalność gospodarczą, będąc na zasiłku rehabilitacyjnym, miał obowiązek odprowadzać składkę zdrowotną od wypłaconego świadczenia rehabilitacyjnego?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania, z wyłączeniem okresu, na który prowadzenie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Wynika to wprost z przepisów ustawy o ubezpieczeniach społecznych oraz ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Jeśli przedsiębiorca zawiesi prowadzoną działalność, spowoduje to ustanie obowiązku ubezpieczeń w okresie od dnia, w którym nastąpiło rozpoczęcie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Ubezpieczeniom tym przedsiębiorca nie będzie podlegał aż do dnia poprzedzającego dzień wznowienia tej działalności.

Skoro w czasie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom, nie ma też obowiązku opłacania składek. Przez cały okres przerwy w prowadzeniu firmy nie składa on również do ZUS dokumentów.

Zatem tylko taka okoliczność zwalnia przedsiębiorcę z opłacania składki zdrowotnej. Przy czym owo zawieszenie działalności musi zostać formalnie zgłoszone. Zawieszenie tylko przez niewykonywanie pracy i działalności nie zwalnia z opłacania składek.

Odnośnie składek zdrowotnych art. 79 ust. 2 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych stanowi, że są one miesięczne i niepodzielne. Oznacza to, że jeśli dana osoba objęta jest jakimś tytułem ubezpieczenia, to składkę musi opłacać co miesiąc i nie ulega ona zmianie z uwagi na jakieś sytuacje, które w trakcie tego miesiąca zmieniłyby podstawę wymiaru składki.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Według art. 66 ust. 1 pkt. 1 lit. d ustawy, o której mowa wyżej, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Zatem niewątpliwie podlegał Pan takiemu ubezpieczeniu. Sam fakt pobierania świadczenia rehabilitacyjnego nie wpływa na podleganie ubezpieczeniu z tytułu działalności gospodarczej. Takie stanowisko zostało już potwierdzone przez praktyków i doktrynę. Nie ma żadnego przepisu, który zwalniałby osoby pobierające zasiłek rehabilitacyjny z opłacania składek zdrowotnych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zasiłek macierzyński kobiety prowadzącej działalność gospodarczą

Moja żona prowadziła działalność gospodarczą i opłacała zmniejszoną stawkę ZUS-owską, zawiesiła działalność z końcem lipca 2012 r. Żona...

Zasiłek chorobowy w ciąży i zasiłek macierzyński przy działalności gospodarczej

Moja żona nie pracuje, jest w drugim miesiącu ciąży. Ja pracuję na etacie i oprócz tego mam działalność gospodarczą, od której płacę tylko...

Umowa na zastępstwo a zasiłek macierzyński

Moja umowa o pracę na zastępstwo wygasa za 3 miesiące. Miesiąc temu urodziłam dziecko i aktualnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Chcę jednak...

Jakie zmiany należy zrobić w ZUS, by dostać duży macierzyński?

Od kilku lat prowadzę działalność. Jestem w 5. miesiącu ciąży. Chcę podwyższyć składkę na ubezpieczenie chorobowe, mając na uwadze wysoki zasiłek...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »