Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Błąd w świadectwie pracy wykryty po latach przy składaniu dokumentów w sprawie emerytury

Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2018-09-14

Urodziłam się 5 maja 1957 r. Obecnie składam dokumenty do ZUS w sprawie emerytury. W latach 70-tych pracowałam w zakładzie, który już nie istnieje. Problem w tym, że na świadectwie zatrudnienia mam błąd w dacie mojego urodzenia, tzn. nie 5. a 6 maja. Jak to sprostować?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca
Bardzo dziękuje za pomoc w tej spawie. Myślę że na ten czas temat się wyczerpał.
Sławomir
Profesjonalnie, wyczerpująco i uczciwie udzielona porada prawna. Dodatkowo niedrogo i bardzo szybko, bez wychodzenia z domu. Dziękuję osobiście Panu Januszowi Polanowskiemu.
Halina, 52 lata, nauczyciel
Profesjonalnie i szybko, czego chcieć więcej?
Michał
Muszę przyznać, że bardzo szybko i sprawnie uzyskałem odpowiedzi na nurtujące mnie dylematy prawne w dość zawiłej sprawie. Wyraźnie poprawił się mój komfort psychiczny poparty rzetelną wiedzą prawną.
Mikołaj
Fachowość i cena korzystając wielokrotnie z porad prawników z rejonu Wałbrzyskiego mimo ogromnych kwot jakie płaciłam sprawa była zawsze rozpatrywana pobieżnie. Natomiast tutaj spotkałam się z ogromnym profesjonalizmem wdość ciężkiej sprawie za na prawdę bardzo przystępną cenę.
Joanna
Dziękuję za szybko profesjonalną obsługę polecam
Paulina
 Bardzo dziękuję za szybkie i szerokie wyjaśnienia oraz wyczerpujące propozycje rozwiazań podanego problemu. Kierujac się propozycjami Pani prawnik osoba zainteresowana skierowała wniosek do sądu opiekuńczego o zgodę na sprzedaż działki i czeka na wyznaczenie terminu rozprawy.
Joanna
Mam 64 lata,miałem wątpliwości odnośnie mojej kilku letniej pracy w UK i uzyskaniu wyższego mojego świadczenia emerytalnego w Polsce. Uzyskałem pełne wyjaśnienie. Jestem wdzięczny i polecam ePorady24 w jakich kolwiek wątpliwości.
Edward
Serdecznie polecam tą firmę szybka i konkretna odpowiedz !
Roman
Bardzo szybka odpowiedź. Pomocna i konkretna.
Zuzanna
Porada, odpowiedź bardzo wyczerpująca i zrozumiała i jak najbardziej pomocna
Elżbieta
Dzień dobry Pani Marto dziękuje ślicznie za odpowiedz - wszystkim polecam ten serwis - profesjonalny zespół ludzi zawsze pomocny. Pomoc dostałam błyskawicznie. Będę polecać go wszystkim znajomym. Warto. Jeszcze raz dziękuję :)
Julia
Porada była wyczerpująca i przekazana bardzo przystępnie. Przedstawione podstawy prawne bardzo pomocne. 
Beata
Dziękuje za szybką konkretną odpowiedź .
Urszula, 62 lata
Dziękuję za poradę, była wystarczająca, skorzystałam. Pozdrawiam.
Joanna
Bardzo rzeczowa i profesjonalna i szybka odpowiedż
Jarosław, 50 lat, dyżurny ruchu
Bardzo pomocna opinia.
Olimpia, 43 lata
Bardzo dziękuję za bardzo wyrazistą, wyczerpującą, zrozumiałą i treściwą odpowiedz mimo, że nie mogę dziedziczyć skladek ZUS.
Grażyna
Polecam
Łukasz, engineer, 29 lat
Bardzo dobra obsługa i szybka odpowiedź. Ocena 6
Renata, Ekspedientka, 53 lata
Jestem pod wrażeniem nie tylko profesjonalizmu, ale także zaangażowania. Moja sprawa jest, delikatnie mówiąc, dość skomplikowana i wielowątkowa. Na każde pytanie (było ich sporo) otrzymałam rzetelną, wyczerpującą odpowiedź w zrozumiały dla mnie sposób. Jeśli było konieczne użycie terminów prawnych, zostało mi wyjaśnione (zanim zdążyłam spytać) ich znaczenie i kontekst. Bardzo dziękuję i myślę, że jeszcze skorzystam nie raz z Państwa wiedzy. Dziękuję też za to, że poczułam się jak człowiek, nie tylko jak petent.
Jolanta, pielegniarka, 56 lat
Dziękuje za udzieloną pomoc w zrozumieniu przepisów, które mnie dotyczą.
Mira, emerytka
Polecam zdecydowanie. Otrzymałam w pełni satysfakcjonującą odpowiedz wraz z uzasadnieniem.
Mariola, księgowa, 25 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Magdalena, księgowa, 59 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jestem pod wrażeniem jej jakości.
Cezary, przedsiębiorca, 57 lat
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na główne i dodatkowe pytania otrzymałam szybko i w sposób zrozumiały, co jest bardzo istotne. Chętnie polecę Państwa usługi znajomym.
Agata
Dziękuję za wyczerpującą konkretną odpowiedź. 
Danuta
Oby wszystkie instytucje, z których korzystamy w naszych czasach, były tak profesjonalne i odpowiedzialne. Takie podejście do klienta nie tylko pomaga rozwiązywać problemy prawne, ale poprzez empatyczne podejście do człowieka, odbudowuje wiarę w istnienie osób dobrej woli niosących efektywną pomoc.
Ewa

Uprawnienia pracownika związane ze świadectwem pracy regulują przepisy zawarte w Kodeksie pracy (K.p.) oraz przepisy rozporządzenia o świadectwach pracy.

Treść świadectwa pracy jest określona w art. 97 § 2 K.p. i § 2 wspomnianego rozporządzenia. Wyliczenie składników treści świadectwa w tym rozporządzeniu częściowo ma charakter tylko informacyjny, gdyż zamieszczone są tam także składniki określone w kodeksie. Przepis art. 97 K.p. na przestrzeni lat ulegał zmianom, jednakże treść § 2 zachowała swoją niezmienioną treść od czerwca 1996 r. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku trybu sprostowania świadectwa pracy.

Według § 2 ust. 1 rozporządzenia – w świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych, dotyczące m.in. okresów zatrudnienia; wymiaru czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy; rodzaju wykonywanej pracy lub zajmowanych stanowisk lub pełnionych funkcji; trybu i podstawy prawnej rozwiązania lub podstawy prawnej wygaśnięcia stosunku pracy, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem – strony stosunku pracy, która dokonała wypowiedzenia; urlopów; okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze; okresów nieskładkowych, przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty. Informacje te są istotne dla organu rentowego celem ustalenia uprawnienia do emerytury oraz wyliczenia jej wysokości.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W przypadku błędu w świadectwie pracy, zgodnie z przepisami K.p., pracownik powinien wystąpić do pracodawcy w terminie 7 dni od otrzymania świadectwa z wnioskiem o jego sprostowanie. Pracodawca powinien w terminie 7 dni od otrzymania wniosku pracownika uwzględnić go, wydając nowe świadectwo pracy, lub zawiadomić w postaci papierowej lub elektronicznej o odmowie sprostowania. Pracownik może w ciągu 7 dni od zawiadomienia go o odmowie sprostowania wystąpić do sądu pracy z powództwem o sprostowanie świadectwa (art. 97 § 21 K.p.). Powinien być o tym pouczony w świadectwie pracy (§ 2 ust. 2 rozp.). Może on także wystąpić do sądu pracy (sądu rejonowego) po bezskutecznym upływie terminu przeznaczonego na odpowiedź pracodawcy.

Przenosząc obowiązujące przepisy na grunt Pani sprawy, należy stwierdzić, że ten tryb sprostowania świadectwa pracy Pani nie przysługuje z uwagi na fakt, że zakład pracy, w którym była Pani zatrudniona, już nie istnieje.

Pani, jako osoba występująca z wnioskiem o emeryturę, jest zobowiązana dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia i osiągane zarobki, a w przypadku emerytury „pomostowej” także do udowodnienia okresów pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Opisany przez Panią błąd w świadectwie pracy nie dotyczy jednakże istotnych elementów – okresów zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia, które wpłynęłyby na ustalenie emerytury. Ponadto błąd w dacie urodzenia można zweryfikować za pomocą numeru PESEL. Nie sądzę, aby ZUS odmówił przyjęcia takiego świadectwa pracy. Jeżeli jednak tak się stanie, jedyną możliwością działania jest przedstawienie dokumentów potwierdzających właściwą datę urodzenia.

Gdyby zakład pracy nadal istniał albo został przekształcony, a więc mielibyśmy do czynienia z następstwem prawnym, zakład pracy byłby zobowiązany wystawić dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia i zarobki na podstawie posiadanej dokumentacji osobowo-płacowej.

Okresy zatrudnienia oraz właściwą datę urodzenia można udokumentować zaświadczeniami od pracodawców, świadectwami pracy oraz legitymacją ubezpieczeniową z wpisami o zatrudnieniu, a także przedstawiając umowy o pracę, opinie o pracy, wpisy w „książeczkowym” dowodzie osobistym, legitymacje służbowe, legitymacje związków zawodowych, pisma, które kierował do pracownika pracodawca (np. o powołaniu, mianowaniu, zmianie angażu, przyznaniu nagrody) oraz zeznania świadków.

Jeżeli uzna Pani, iż nie posiada dokumentów, którymi mogłaby Pani udowodnić datę urodzenia, a zakład pracy już nie istnieje, powinna Pani zwrócić się do ZUS-u celem uzyskania informacji o miejscu przechowywania dokumentacji pracowniczej i płacowej zlikwidowanego zakładu pracy. Można również za pośrednictwem Internetu spróbować wyszukać jednostkę przechowującą dokumenty tego zakładu pracy. Baza zlikwidowanych zakładów pracy została również umieszczona na stronie internetowej ZUS.

Rejestr archiwów oraz podmiotów, które uzyskały wpis do rejestru, tzw. przechowawców, prowadzonego przez marszałka województwa prowadzi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych. Jest on również dostępny na stronie internetowej: bip.ap.gov.pl. Na obszarze każdego województwa jest archiwum, które gromadzi dokumentację ze zlikwidowanych państwowych zakładów pracy. Takie podmioty mogą wydawać wypisy, odpisy z dokumentacji, którą posiadają.

Gdy zakład pracy już nie istnieje, nikt nie jest uprawniony do poprawienia świadectwa pracy, nawet archiwum. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby sprostować ten błąd za pomocą posiadanych dokumentów, numeru PESEL. Świadectwo pracy potwierdza fakt zatrudnienia, ale informacje są w nim zamieszczane na podstawie na przykład umowy o pracę. W takiej umowie powinna być Pani data urodzenia. Proszę zatem nie przejmować się na zapas, przeanalizować te dokumenty oraz udać się z nimi do ZUS.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wliczenie do emerytury policyjnej pracy w gospodarstwie i innych

Jestem policjantem od 1998 r., za 3 miesiące planuję przejść na emeryturę. Chciałbym wiedzieć, czy pomoc w gospodarstwie rolnym od 16 roku życia zostanie zaliczona do mojego okresu nieskładkowego. Prowadziłem także działalność gospodarczą przez ok. 2,5 roku, płaciłem ZUS. Czy ten okres powinien być zaliczony do emerytury? Na razie mi go nie zaliczono do wysługi lat, czy prawidłowo? Pracowałem także jako kierowca przez 6 miesięcy, otrzymałem stosowne zaświadczenie od pracodawcy, że opłacał za mnie składki. Dodam też, że od 14 lat jestem pirotechnikiem, czy w związku z tym należy mi się dodatek 0,5% za rok? Pozostałe lata to 1,5 roku wojska (zasadnicza służba) oraz tzw. kuroniówka.

Okresy składkowe emeryta wojskowego

Urodziłam się 1957 r. Pracę zaczęłam w 1978 r. (w tym: od 1998 r. do 2003 r. jako pracownik cywilny Służby Więziennej). Od 1.07.2003 r. przeszłam na etat funkcjonariusza Służby Więziennej i prawa emerytalne uzyskam za okres 15-stu lat służby w lipcu tego roku. Na zaopatrzenie emerytalne chcę przejść dopiero w 2019 r. Czy mogę jako emeryt wojskowy ubiegać się o emeryturę z FUS-u za okresy składkowe (25 lat)?

Okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej

Urodziłem się 1956 r., posiadam okresy składkowe i nieskładkowe: 26 lat, 1 miesiąc, 16 dni na dzień 31.12.2008 r., w tym 13 lat, 11 miesięcy pracy w górnictwie (praca pod ziemią). Od sierpnia 1998 r. do dnia dzisiejszego prowadzę działalność gospodarczą. Kiedy i na jakich warunkach mogę starać się o emeryturę z tytułu pracy w górnictwie?*

Kiedy emerytura ZUS podlega zwiększeniu o okresy pracy jako rolnik?

Urodziłem się w 1955 r., mam 34 lata pracy i prawie 20 lat w warunkach szczególnych. Byłem tzw. chłoporobotnikiem, posiadałem gospodarstwo rolne po rodzicach (ponad 2 ha przeliczeniowe) i pracowałem od 1973 do 1999 r. Od 1999 do 2007 r. byłem zarejestrowany w PUP. Czy ten okres ZUS powinien mi zaliczyć do emerytury jako okres nieskładkowy z KRUS? Czy KRUS musi mi wydać takie zaświadczenie? W latach 80-tych były pobierane składki na KRUS, ale nie pamiętam jak długo.

Emerytura z Karty Nauczyciela czy powszechna, co korzystniejsze?

Jestem nauczycielką z 36-letnim stażem pracy. Chciałabym przejść na emeryturę na jak najbardziej korzystnych warunkach. Zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela mogłam przejść na emeryturę w 2008 r. Ponieważ jednak lubię swoją pracę, decyzji takiej nie podjęłam. W ZUS nie udzielono mi jednoznacznej odpowiedzi, czy korzystniej będzie przejść na emeryturę przed ukończeniem 60. roku życia, czy później. Czy w związku z reformą emerytalną jest tu jakaś różnica dla nauczycieli?

Czy przysługuje wcześniejsza emerytura kolejowa?

Urodziłem się w czerwcu 1957 r. Od 1976 r., bez przerw, pracuję na kolei w warunkach niebezpiecznych. Nie jestem maszynistą ani dyżurnym ruchu. Czy przysługuje mi wcześniejsza emerytura kolejowa?

Cywilna emerytura dla emeryta wojskowego

Proszę o przedstawienie obowiązujących przepisów w zakresie możliwości połączenia emerytury wojskowej i cywilnej. Po 22 latach służby wojskowej odszedłem w 1994 r. na wcześniejszą emeryturę. Z początkiem 1995 r. podjąłem pracę na pełny etat w cywilu. Pracuję do dziś. Jestem rocznikiem 1953 r. Co rok ZUS przysyła mi prognozowaną emeryturę, która obecnie wynosi ok. 1350 zł. Przez cały okres pracy w cywilu WBE potrącało mi 25% z emerytury z tytułu przekroczenia limitu górnej granicy zarobkowania. Czy mogę liczyć na dwie emerytury?

Elektryk w cementowni, czy to praca w szczególnych warunkach?

Przez 9 lat pracowałem w cementowni jako elektryk utrzymania ruchu zakładu. Czy okres ten będzie mi się zaliczał do pracy w szczególnych warunkach?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »