Postępowanie sprawdzające ZUS i wstrzymanie wypłaty zasiłku chorobowego

Autor: Marta Handzlik

ZUS prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące mojego ostatniego zatrudnienia i prawa do zasiłku chorobowego. Sprawdzają wiarygodności mojej umowy o pracę z ostatnim pracodawcą. Miałam umowę na 3 miesiące i ona wygasła. Pod koniec jej trwania uległam wypadkowi w domu – złamałam nogę. Mam dokumenty ze szpitala, które to poświadczają. Przebywałam na L4, pierwsze 7 dni wypłacił mi jeszcze pracodawca, a potem powinien płacić ZUS, lecz jak dotąd nie otrzymałam ani złotówki - ZUS wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego. Pracownicy ZUS odpowiadają, że postępowanie sprawdzające ZUS trwa. Jednak nie otrzymałam żadnej informacji na piśmie. Ciągnie się to już prawie 2 miesiące. Nikt nie chce udzielić mi informacji, na jakim etapie jest moja sprawa. Jestem bezradna. Czy można w jakiś sposób ponaglić urzędników ZUS?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Postępowanie sprawdzające ZUS i wstrzymanie wypłaty zasiłku chorobowego

Kontrola ZUS i wstrzymanie wypłaty zasiłku chorobowego

Jeśli chodzi o zanegowanie umowy przez ZUS – działa on w oparciu o przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z tą ustawą, do zakresu działania Zakładu należy między innymi: stwierdzanie i ustalanie obowiązku ubezpieczeń społecznych, ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, a także dysponowanie środkami finansowymi Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym Zakład ma obowiązek podejmowania działań zapobiegających uzyskiwaniu ochrony ubezpieczeniowej, w tym świadczeń z ubezpieczeń społecznych, przez osoby nieuprawnione.

W przypadkach budzących wątpliwości, np. występowania o świadczenia w bardzo krótkim czasie od zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych lub pozyskania informacji, że dana osoba faktycznie nie świadczy pracy, podejmowane są postępowania wyjaśniające, w tym kontrole u płatników składek. Przedmiotem postępowania jest dokonanie ustaleń pozwalających na stwierdzenie, czy dana osoba posiada tytuł do ubezpieczeń, czy też zawarcie umowy o pracę miało na celu nie faktyczne świadczenie pracy, lecz uzyskanie nienależnych świadczeń z ubezpieczeń społecznych. W każdej sprawie indywidualnej dokonywana jest wnikliwa ocena zebranego materiału dowodowego. W sprawie spornej Zakład wydaje decyzję o wyłączeniu z ubezpieczeń, a w konsekwencji o odmowie prawa do zasiłku. Zakład kwestionuje więc przypadki zawierania pozornych umów o pracę – art. 83 K.c. Kwestia ta była m.in. przedmiotem orzeczeń Sądu Najwyższego, który kilkakrotnie potwierdzał stanowisko ZUS-u.

Zobacz również: Nieobecność podczas kontroli L4

Jak długo może trwać kontrola z ZUS?

W razie stwierdzenia, że stosunek pracy nie został nawiązany albo nie jest realizowany, co jest jednoznaczne ze stwierdzeniem, w drodze decyzji ZUS, braku podstaw do objęcia ubezpieczeniami społecznymi – nie przysługują osobie rzekomo zatrudnionej świadczenia z ubezpieczeń społecznych, w tym zasiłki chorobowe, jak również zasiłki macierzyńskie z ubezpieczenia chorobowego.

Niestety przepisy prawa nie określają, jak długo trwać może taka kontrola. W takim przypadku, dopóki nie dostanie Pani oficjalnej decyzji ZUS, nie ma Pani podstaw, aby się od niej odwołać. Warto jednak skierować do ZUS oficjalne zapytanie, na jakim etapie jest rozpatrywanie Pani sprawy, wtedy będzie Pani miała oficjalną odpowiedź, jak długo jeszcze przyjdzie Pani czekać na decyzję.

Zobacz również: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika na świadczeniu rehabilitacyjnym

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »